Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy.

twardaania 12 Dec 2019 10:35 687 12
 • #1
  twardaania
  Level 5  
  Woda w kranach leci letnia pomimo, że na wyświetlaczu pieca jak i na wskaźnikach temperatury zamontowanych na rurach temperatura wskazuje 50 - 60 stopni. Bojler jest zintegrowany z systemem solarnym. (Przekrój na zdjęciu). Rura wlotu cwu gorąca. Na wyjściu też gorąca. Pompki działają. Solar w sezonie zimowym nie działa. Glikol nie krąży. Z włączonym mieszaczem po odkręceniu kranu chwilę leci gorąca woda ( ok 50 stopni) ale po 2 min już jest letnia. Bez mieszacza woda od razu leci letnia. Sytuacja zaistniała bez ingerencji. Nikt nic nie przestawiał w sterowaniu pieca. Proszę o pomoc. Może ktoś miał podobnie bo nie mamy pom Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy. Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy. ysłu co może być przyczyną. Dodam że instalacja działała bez zarzutu od 8 lat. Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy.
 • #2
  Wojtermet25
  Level 29  
  Daj jeszcze zdjęcie rur przy bojlerze. Najprawdopodobniej na wyjściu zamontowany jest TZM (termostatyczny zawór mieszający) i on nie pracuje poprawnie. Mógł się zawiesić albo jest zakamieniony.

  Dodano po 1 [minuty]:

  I nie wiem o jakim mieszaczu piszesz, mile widziane foto tego żeby było wiadomo co to i do czego.
 • #3
  twardaania
  Level 5  
  Odrębny mieszacz wody w bojlerze. Nigdy go nie potrzebowaliśmy. Po odkręceniu kranu zleciała woda chłodna i po chwili mieliśmy gorącą. Dlatego mieszacz nigdy nie był potrzebny.
 • #4
  Wojtermet25
  Level 29  
  Ale on jest w układzie, czy ma zrobiony baypass i teraz nie bierze udziału.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jego zasada działania jest taka, że mimo ustawienia go na max i tak nie puści więcej jak 60`.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeszcze pytanie, czy jest w układzie cyrkulacja?
 • #5
  twardaania
  Level 5  
  Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy. Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy. Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mieszacz jest odrebny. jak wyłączę go z gniazdka nie działa.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy.
 • #6
  Wojtermet25
  Level 29  
  To na pewno nie jest mieszacz od ciepłej wody. Ten zasilany z gniazdka.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Na tyle bojlera, najwyższe wyjście to wyjście gorącej wody i za nim jest TZM. Od dołu dochodzi do niego miedziana rurka. On jest odpowiedzialny za temperaturę CWU.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Trzeba zdjąć z niego ten kapturek i pod spodem jest pokrętło. Proszę nim podkręcić parę razy.
 • #7
  twardaania
  Level 5  
  Letnia woda w bojlerze nagrzewana przez piec peletowy.

  Mówię o tym zaznaczonym na niebiesko. To jest mieszacz który ma spowodować że woda w kranach leci od razu gorąca. Nie znam się na tym szczegółowo. Ale to takie urządzenie jak na zdjęciu Innego nie ma przy bojlerze.
 • Helpful post
  #10
  Wojtermet25
  Level 29  
  Dokładnie.
  Przy odkręcony kranie proszę nim podkręcić parę razy.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ta dolna rurka miedziana powinna zrobić się zimna, a do kranów powinna lecieć woda zmieszana o tem jaka pisze na zaworze w zależności od jego ustawienia.

  Dodano po 5 [minuty]:

  A jeszcze pytanie, czy ten króciec z bojlera jest gorący, czy mamy pewność że bojler jest zagrzany. Wyświetla może temperaturę na tym sterowniku solarnym, albo jest jakiś termometr na bojlerze.
 • #11
  twardaania
  Level 5  
  Chyba to był ten problem. Pokrętło było zapieczone. Ale coś drgnęło i woda poszła cieplejsza do kranu. Wygasiliśmy piec ponieważ szykowaliśmy się do grubszej awarii wiec woda jest ciepła ale nie gorąca. Jak piec osiągnie moc napiszę czy problem się rozwiązał. Tymczasem dziękuję bardzo za wskazówki.
 • Helpful post
  #12
  Wojtermet25
  Level 29  
  Cieszę się że udało się zlokalizować winnego. Być może pomoże kilkukrotne przekręcenie go w skrajne pozycje i jakiś czas jeszcze popracuje. Gdyby się nie poprawiło to można go zdemontować i wyczyścić. W ostateczności zostaje wymiana na nowy. Pracuje on w ciężkich warunkach przy solarach bo latem potrafi tam być i 90* które musi obniżyć do nastawionej wartości.
  Kolega nie dawno czyścił taki zawór i pomogło, znajdę i dam linka do tematu.

  Dodano po 4 [minuty]:

  https://www.youtube.com/watch?v=Dj-0yP6CRWA
 • #13
  twardaania
  Level 5  
  Potwierdzam, że winnym był mieszacz. Po interwencji i zastosowaniu się do Pana sugestii wszystko wróciło do normy. Woda gorąca. Domownicy zadowoleni. Jeszcze raz dziękuję za trafną diagnozę i pomoc. Pozdrawiam.