Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki programator dla MSP430F2252

Tomekob 12 Dec 2019 13:54 726 8
    Tomekob
    Level 15  
    Witam
    Potrzebuje zaprogramować MSP430F2252, programem napisanym i kompilowanym w CCS9. Dotychczas, męczyłem się z IAR-em i Olimex-em MSP430-JTAG-TINY-V2. Niestety wersja CCS9 nie współpracuje z Olimex-em. Para Olimex i IAR działa, ale w tym przypadku potrzebuje zaprogramować w środowisku CCS9.

Próbowałem programatorem z MSP-EXP430G2 LaunchPadm i nie daje rady. Procesor na płytce MSP430G2553 programuję bez problemu, ale po zdjęciu zworek i podłączeniu pod F2252 na osobnej płytce stykowej nie działa. Oczywiście zmieniam w ustawieniach projektu procesor na właściwy. Co ciekawe gdy wyjmuję procesor (MSP430FG2553) z płytki LaunchPad-a i dociągam przewody na zewnątrz do płytki stykowej również mogę go bez problemu programować a MSP430F2252 nie (linie TEST i RST podpięte do właściwych pinów).

Mam też eZ430-F2013, tym nie mogę kompletnie nic zaprogramować, prócz procesora na dołączanej płytotece MSP430F2013.
    Nie rozumiem w czym jest problem, podłączam przewodami linie RST, TEST, wybieram jako programator Spy-Bi-Wire i kicha, nie wykrywa procesora. Natomiast jak programuje F2013 dołączonego na małej płytce do programatora działa bez problemu.

Dla mnie procesory MSP430 są trochę dziwne i nieznane więc pewnie popełniam jakiś podstawowy błąd. Może ktoś z doświadczeniem coś podpowie.

Z góry dziękuję
    inot
    Level 28  
    Problem może wynikać z niewprawidłowej konfiguracji układu oscylatora.
    Tomekob
    Level 15  
    Nie mówię nie, ale dodam, że procesor MSP430F2252 przeprogramuję bez problemu programatorem OLIMEX JTAG w kompilatorze IAR. Zarówno procesor wlutowany w płytkę i sam procesor na płytce stykowej. To nie jest "świeży" układ ze sklepowej półki. Ten sam procesor próbuję zaprogramować programatorem z płytki LaunchPad czy eZ430-F2013 i nie daję rady. Gdzie procesor na płytce LaunchPad MSP430G2553 czy eZ430-F2013 z procesorem MSP430F2013 programuje bez problemu. Te dwie płytki to proste zestawy startowe z procesorem jw.
    Żeby nie było to, wyciągnąłem z LaunchPad MSP430G2553 (jest w wersji THT) wsadziłem w płytkę stykową i bez żadnych elementów dodatkowych podłączyłem do programatora z LaunchPad przewodami i również zaprogramowałem bez problemu. Szybka zamiana w płytce stykowej procesora na MSP430F2252 i klops nie mogę programować. Oczywiście zmieniłem w parametrach projektu nazwę procesora i podłączyłem przewody do właściwych pinów.
    inot
    Level 28  
    Nie rozumiem twojego problemu. Jeśli procesor potrafisz zaprogramować za pomocą OLIMEX , to dlaczego masz zamiar używać inny programator. Jeżeli kompiler tworzy plik typu "hex" albo "bin" czy też "motorola s2", to można go zaprogramować dowolnym programatorem. Ja osobiście używam programator FET Pro430.
    Myślalem , że ten zaprogramowany procesor w aplikacji nie pracuje.
    Tomekob
    Level 15  
    Ponieważ OLIMEX pracuje mi tylko pod IAR-em z którego chce przejść na CCS 9. Mój programator OLIMEX nie współpracuje już z CCS9 a IAR jest dla mnie strasznie "ciężko strawny".
    Tak masz rację, że mógłbym generować plik hex z CCS9, faktycznie nie pomyślałem o tym, ale trochę to nie wygodne.
    Zastanawia mnie dlaczego w CCS9 mogę bez problemu zaprogramować procesor MSP430G2553 przez LaunchPadm, dlaczego mogę zaprogramować MSP430F2013 przez programator eZ430-F2013, a za chinkę nie mogę zaprogramować MSP430F2252???
    Mam wpięty procesor MSP430F2252 w płytkę stykową, podłączam TEST i RESET do LaunchPadm i kicha. Wymieniam procesor na MSP430G2553 i jest ok.
    Pewnie coś robię nie tak.
    inot
    Level 28  
    Problem być może wynika z tego , jakim sposobem programujesz i czy programatory te opcje wspomagają. Procesory te można programować za pomocą JTAG Interface albo za pomocą "bootstrap mode" czy też "Spy-Bi-Wire" metody.
    Mkrasuski
    Level 21  
    Ja w eZ430-F2013 nie widzę wsparcia dla F2252,
    natomiast zgodnie z tabelą powinien działać w MSP-EXP430G2 chociaż w dokumentacji do Launchpad (User's guide) żadnego procesora F22xx nie ma na liście wspieranych (Tabela 3.)
    http://www.ti.com/lit/ug/slau772/slau772.pdf

Jaki programator dla MSP430F2252

Może poszukaj na stronach supportu TI lub zadaj pytanie?
    http://e2e.ti.com/support/microcontrollers/msp430/f/166

A może już czas na zmiany?
    FR2355 ma wszystkiego więcej w tej samej obudowie, m.in. 4x OP-AMP
    i chyba nawet jest tańszy
    Tomekob
    Level 15  
    Dziękuję za podpowiedź.
    Ja w temacie MSP430 poruszam się mocno niepewnie, więc wszelaka pomoc, podpowiedź jest mile widziana, również te oczywiste :-).
    Jeśli chodzi o zmianę na nowszy/inny to nie tak. Dostałem projekty w "spadku" z takim procesorem i nie w tm rzecz żeby zmieniać model procesora, muszę się porostu z nimi męczyć. Nowe rzeczy, projekty to już inna sprawa.
    Mkrasuski
    Level 21  
    W takim razie może powinieneś zaopatrzyć się w któryś z nowszych modułów Launchpad np.
    MSP-EXP430FR2355
    MSP-EXP430FR2433
    LP-MSP430FR2476

na płytce dostaje się:
    eZ-FET debug probe which is a simple and low-cost debugger that supports all MSP430™ device derivatives
    i można będzie też myśleć o nowych projektach z wykorzystaniem MSP430