Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator impulsowy zwiększenie napięcia

1234jarek 12 Dec 2019 15:58 654 14
    1234jarek
    Level 15  
    Uszanowanie. Przeglądałem tematy, ale nie znalazłem odpowiedzi na temat transformatora impulsowego i zwojów. Chodzi o to, że wyczytałem o zmianie uzwojenia w dół czyli: mam transformator i określoną ilość zwojów na pierwotnym oraz określoną ilość na wtórnym napięcie wyjściowe 12VDC i chcąc zmienić napięcie np. na 5VDC zmniejszam ilość zwojów na wtórnym bez zmiany na pierwotnym i to jest niby ok, a jak się ma gdy chcę zwiększyć napięcie te przykładowe 12VDC to też zmieniam (zwiększam) ilość zwojów na wtórnym nie zmieniając pierwotnego i jest ok. Przykład:
    pierwotne 34 zw..
    wtórne 3 zw.. mam 5VDC

zmiana 1.
    pierwotne 34 zw..
    wtórne 6 zw.. mam 10VDC

zmiana 2.
    pierwotne 34 zw..
    wtórne 9 zw.. mam 15VDC

i tak dalej....
    Czy tak jest ok. Proszę o pomoc
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @1234jarek Nigdy nie ruszaj uzwojenia pierwotnego. Jest ono obliczone do napięcia, częstotliwości i parametrów klucza. Na wtórnym możesz eksperymentować, tylko jeszcze weź pod uwagę układ stabilizacji napięcia, czyli układ odniesienia z dioda Zenera i warunki pracy transoptora. Oraz oczywisty fakt zmniejszania się możliwego poboru prądu z takiej przetwornicy, bo jej moc nie ulegnie zmianie.
    1234jarek
    Level 15  
    Na wtórnym mam tylko diodę MBR3045 i kondensator 2200uf 16V. Czy musiałbym coś zmienić dodać gdybym chciał uzyskać napięcie powiedzmy 36V. Wiadomo kondensator byłby wtedy 2200uf 50V taki akurat mam. Dioda by mogła zostać według noty katalogowej jest na 45V. Czy jeszcze coś powinno być zainstalowane po stronie wtórnej?
    1234jarek
    Level 15  
    Jestem tylko amatorem i to takie moje małe hobby :-)
    Sterowanie po stronie pierwotnej to IR2153 plus 2x IRF740 chyba o to chodzi tak.
    Wstawię schemat będzie łatwiej chyba
    jarek_lnx
    Level 43  
    Na wtórnym narysowałeś coś bez sensu, ale pewnie są dwa uzwojenia i jedna podwójna dioda, taki układ wymaga diody na napięcie >2x większe od napięcia wyjściowego, a masz diodę na 45V, więc bez wymiany diody nie należy przekraczać 20V .

Napięcia są proporcjonalne do liczby zwojów, ale pamiętaj o spadku napięcia na diodach, napięcie z uzwojenia musi być trochę wyższe niż planowane napięcie wyjściowe,
    1234jarek
    Level 15  
    Tak obecnie jest oryginał transformator z zasilacza atx (2 x 5v ) pod diodę zasilam tym wkrętarkę :-)
    Obecnie planuję ten układ rozbudować o większe napięcie. Pokombinuję z transformatorem uzwojeniem wtórnym i poszukam diody na większe napięcie. A co do tego wszystkiego po stronie pierwotnej może zostać? Czy też należy coś zmienić gdy na pierwotnym uzyskam np. te 36V i wymienię diodę na wyższe napięcie.
    1234jarek
    Level 15  
    H2 to odczep z transformatora inaczej minus wyjście :-) Schemat raczej jest ok. Zasilacz działa już od ponad dwóch lat pod wkrętarką i jest ok.
    Spadek przy starcie wkrętarki jest nie wielki z 11,9V spada na moment na 11,7V i powraca do 11,9V za to pobór przy starcie szczytowy to 25-27 amper.
    1234jarek
    Level 15  
    jarek_lnx wrote:
    Na wtórnym narysowałeś coś bez sensu, ale pewnie są dwa uzwojenia i jedna podwójna dioda, taki układ wymaga diody na napięcie >2x większe od napięcia wyjściowego, a masz diodę na 45V, więc bez wymiany diody nie należy przekraczać 20V .

Nie bardzo zrozumiałem. Przecież dioda, którą mam zamocowaną MBR3045 jest 2x15 Amper i 45V. Czyli napięcie też się dzieli na 2 czyli 22,5V na kanał? tak samo jak i natężenie?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Masz prostownik dwupołówkowy jak poniżej:
    1234jarek wrote:
    Czyli napięcie też się dzieli na 2 czyli 22,5V na kanał? tak samo jak i natężenie?

Przyjmijmy że uzwojenia dają po 10V i analizujemy w chwili kiedy przewodzi D1, górna połowa uzwojenia zasila obciążenie, ale dolna też wytwarza napięcie, na wyjściu jest ok 9,3V, a na zaporowo spolaryzowanej D2 19,3V.

Weź też pod uwagę że napięcie sieci ma tolerancję ±10% (może wzrosnąć) dlatego nie powinieneś na diodzie 45V robić prostownika na 22V

Dodano po 4 [minuty]:

1234jarek wrote:
    A co do tego wszystkiego po stronie pierwotnej może zostać?
    Do zmiany napięcia wtórnego na pierwotnym nic nie musisz robić, ale bierz pod uwagę że nie masz zabezpieczenia przez zwarciem, jak będzie zwarcie to tranzystory będą do wymiany.

Dodano po 10 [minuty]:

1234jarek wrote:
    Przecież dioda, którą mam zamocowaną MBR3045 jest 2x15 Amper
    Diody pracują naprzemiennie. Możesz ją obciążyć 30A i będziesz się mieścił w parametrach katalogowych.
    1234jarek
    Level 15  
    jarek_lnx wrote:
    Przyjmijmy że uzwojenia dają po 10V i analizujemy w chwili kiedy przewodzi D1, górna połowa uzwojenia zasila obciążenie, ale dolna też wytwarza napięcie, na wyjściu jest ok 9,3V, a na zaporowo spolaryzowanej D2 19,3V.

Ok rozumiem.

Zamówiłem MBR30100 30A 100V ta będzie ok. Zobaczę ile zmieszczę zwojów wtórnego w ten transformator, ale myślę, że max 2 x 9 się zmieści nie więcej.
    jarek_lnx
    Level 43  
    1234jarek wrote:
    Zobaczę ile zmieszczę zwojów wtórnego w ten transformator, ale myślę, że max 2 x 9 się zmieści nie więcej.
    Możesz zrobić inny prostownik (mostkowy) i z zamiast 2*9 nawinąć 18zw będziesz miał 2x wyższe napięcie, można zrobić podwajacz i uzyskać jeszcze 2x więcej.

Nawijając nowe uzwojenie na wyższe napięcie możesz proporcjonalnie zmniejszyć przekrój (bo mocy i tak nie dostaniesz większej) wtedy wejdzie więcej zwojów.
    1234jarek
    Level 15  
    jarek_lnx wrote:
    Możesz zrobić inny prostownik (mostkowy) i z zamiast 2*9 nawinąć 18zw będziesz miał 2x wyższe napięcie, można zrobić podwajacz i uzyskać jeszcze 2x więcej.

Ok pobawię się w wolnej chwili. W obecnej chwili mam 2x6 zwojów i napięcie na wyjściu 23,8V.