Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie przekaźnika w automatyce.

12 Gru 2019 16:41 972 40
  • Poziom 11  
    Dzień dobry,

Mam układ taki:

W chwili gdy nacisnę SW1 to załączy się przekaźnik i będzie ciągle włączony przez podtrzymanie, dodatkowo na przycisku SW1 zapali się dioda informująca o działaniu przekaźnika. SW1 jest łącznikiem chwilowym z podświetleniem.
    Gdy podaję chwilowy plus na wejście "port" to układ zadziała jak opisałem wyżej ale również zaświeci się podświetlenie przycisku co w tym przypadku jest złe i niepożądane.

Czy poniższy układ zaznaczony w ramce na czerwono ma sens? Jeśli nie to poproszę o wskazanie błędu.

Jeśli nacisnę SW1 to tranzystor Q1 zwiera do masy, przez Q2 realizowane jest podtrzymanie napięcia na cewce przekaźnika, świeci się podświetlenie przycisku.
    Gdy będzie plus na wejściu "port" to przekaźnik się załączy ale nie będzie się świeciło podświetlenie przycisku.

Układ z pierwszego screenu jest częścią bardzo dużego schematu elektrycznego :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator HydePark/Samochody
    Czyli jak dobrze zrozumiałem, lampka ma się świecić tylko po uruchomieniu przyciskiem? Przy wysterowaniu z wejścia PORT nie?
  • Poziom 23  
    Coś z tym schematem jest nie tak. Które styki przekaźnika masz NC a które NO? Bo jeśli NC jest 3-5 a NO 2-5 to po podłączeniu jak na schemacie przekaźnik będzie "tykał" robiąc zwarcie zasilania do masy, a przy wciśniętym SW1 zewrze +20 Va

Dodano po 4 [minuty]:

A może SW1 to włącznik elektromagnetyczny? Ale ze schematu wynika, że to chwilowy, ale taki nie zrobi podtrzymania!
  • Poziom 23  
    LED musi być z rezystorem. Neonówka to nie jest bo nie zaświeci przy 20V. Jedynie żarówka się sprawdzi.
    No i kolejna sprawa to jak to wyłączyć po włączeniu?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 30  
    A możesz zastosować dodatkowy przekaźnik jako pomocniczy ?
    Jak tak - to bym tym przekaźnikiem uruchamiał bym główny a rozdzielił to diodą jak na drugim schemacie i on podtrzymywał by świecenie diody.
    Można użyć tranzystory ale z przekaźnikiem chyba prościej.
  • Poziom 11  
    ArturAVS napisał:
    Czyli jak dobrze zrozumiałem, lampka ma się świecić tylko po uruchomieniu przyciskiem? Przy wysterowaniu z wejścia PORT nie?

Dokładnie tak.

Dodano po 4 [minuty]:

tomek2000 napisał:
    LED musi być z rezystorem. Neonówka to nie jest bo nie zaświeci przy 20V. Jedynie żarówka się sprawdzi.
    No i kolejna sprawa to jak to wyłączyć po włączeniu?

Nie ważne jaka jest lampka bo tutaj o nią nie chodzi (tak narysowałem na schemacie). Wyłączenie też jest nie istotne gdyż inny przekaźnik rozłącza zasilanie i całość się wyłącza.

Dodano po 2 [minuty]:

oldking napisał:
    A możesz zastosować dodatkowy przekaźnik jako pomocniczy ?

Tych przekaźników w szafie jest pierdyliard i kolejne się nie bardzo zmieszczą. Ten schemat który pokazałem zmieści się na panelu przednim niedaleko SW1
  • Poziom 43  
    Totalnie namieszane. Jak ma sie potencjał GND do - 20 V ? To jest to samo ? Jeżeli tak, to pin PORT włączony poprzez diodę w kierunku przewodzenia do uzwojenia przekaźnika. Druga dioda tak samo za SW1 i LEDem. Przekaźnik z pinu PORT się uruchomi i podtrzyma, ale LED nie zaświeci.
  • Poziom 11  
    tomek2000 napisał:
    Coś z tym schematem jest nie tak. Które styki przekaźnika masz NC a które NO? Bo jeśli NC jest 3-5 a NO 2-5 to po podłączeniu jak na schemacie przekaźnik będzie "tykał" robiąc zwarcie zasilania do masy, a przy wciśniętym SW1 zewrze +20 Va

Dodano po 4 [minuty]:

A może SW1 to włącznik elektromagnetyczny? Ale ze schematu wynika, że to chwilowy, ale taki nie zrobi podtrzymania!

Wszystko jest podłączone fizycznie jak na schemacie pierwszym i działa, nic nie robi zwarcia. Nie wiem jak Koledze wyszło że robi się zwarcie. Przekaźnik nie "tyka".

SW1 to przycisk zwierny, który po naciśnięciu zwiera a gdy przestaje się go naciskać to rozwiera swoje styki.

Czy ktoś mądry może się wypowiedzieć czy zastosowany układ w czerwonym prostokącie będzie działał tak jak opisałem? Proszę się nie doszukiwać błędów w działaniu przekaźnika bo zapewniam że wszystko jest z nim OK.
    Dodatkowo napięcia +20Va i +20Vb można potraktować jako to samo napięcie (w praktyce jest to samo tylko rozdzielane aby zrealizować pewną funkcję logiczną).

Dodano po 4 [minuty]:

zworys napisał:
    Przecież tylko dioda D1 wystarczy ( jak na drugim schemacie ) po co jeszcze ten układ tranzystorowy ? podtrzymanie musi być wtedy podłączone tam gdzie port.

Nie prawda. Gdy zrobię tak jak napisałeś to gdy podam plus na PORT to i tak zaświeci LED. Nie chcę żeby wtedy się świeciło.
  • Poziom 11  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Totalnie namieszane. Jak ma sie potencjał GND do - 20 V ? To jest to samo ? Jeżeli tak, to pin PORT włączony poprzez diodę w kierunku przewodzenia do uzwojenia przekaźnika. Druga dioda tak samo za SW1 i LEDem. Przekaźnik z pinu PORT się uruchomi i podtrzyma, ale LED nie zaświeci.

Czy mógłbyś narysować układ dla jasności?
  • Poziom 11  
    Marian B napisał:
    Moim zdaniem wystarczy tylko podłączyć diodę w ten sposób:

Nie! Jak wytłumaczysz to że jeśli nacisnę SW1 i puszczę to Dioda LED ma świecić i przekaźnik ma być włączony? Na Twoim schemacie LED nie zaświeci!

PORT jest zabezpieczony diodą przed napięciem wstecznym.
  • Poziom 43  
    toffik353 napisał:
    Gdy podaję chwilowy plus na wejście "port" to układ zadziała jak opisałem wyżej ale również zaświeci się podświetlenie przycisku co w tym przypadku jest złe i niepożądane.

toffik353 napisał:
    Nie! Jak wytłumaczysz to że jeśli nacisnę SW1 i puszczę to Dioda LED ma świecić i przekaźnik ma być włączony? Na Twoim schemacie LED nie zaświeci!
    Zdecyduj się Pan w końcu, co ? :cry:
  • Poziom 36  
    Na tym schemacie LED będzie świecić w czasie trzymania naciśniętego przycisku. Jeżeli się chce aby LED świeciła po zwolnieniu przycisku, trzeba wtedy dodatkowy układ podtrzymujący to świecenie, np. mały przekażniczek.
    Kolega wyżej podał że port jest zabezpieczony dodatkową diodą, jeżeli takiej niema to trzeba zamontować.
  • Poziom 11  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    toffik353 napisał:

toffik353 napisał:
    Zdecyduj się Pan w końcu, co ? :cry:

Proponuję przeczytać jeszcze raz mój pierwszy post ze zrozumieniem.
    Dla jasności tak powinno działać:
    1 sytuacja: wciskam i puszczam SW1 -> przekaźnik załączony i LED świeci ciągle
    2 sytuacja: podaję plus na PORT -> przekaźnik załączony, LED NIE ŚWIECI
  • Moderator HydePark/Samochody
    toffik353 napisał:
    2 sytuacja: podaję plus na PORT -> przekaźnik załączony, LED NIE ŚWIECI

Czyli sygnał z portu ma nie zatrzaskiwać przekaźnika?
  • Poziom 36  
    Teraz trochę się wyjaśniło.
    Można to zrobić w ten sposób:
    Tak jak wyżej pisałem, potrzebny układ "podtrzymujący" świecenie LED.
    Jest to układ uproszczony, bo trzeba jeszcze "wyłączyć" LED, chyba że jest przełączane/wyłączane napięcie Va.
  • Poziom 30  
    Prosiłem napisz czy możesz użyć dodatkowy przekaźnik, bo nie wiem czy rysować Ci schemat ?

Kolega "Marian B" przedstawił schemat PRAWIE dobry ale nie spełnia twoich wymagań -ale kierunek dobry.
  • Poziom 11  
    Marian B napisał:
    Na tym schemacie LED będzie świecić w czasie trzymania naciśniętego przycisku. Jeżeli się chce aby LED świeciła po zwolnieniu przycisku, trzeba wtedy dodatkowy układ podtrzymujący to świecenie, np. mały przekażniczek.

Marcin B zobacz, nie trzeba trzeba stosować dodatkowego przekaźnika żeby po naciśnięciu i puszczeniu SW1 dioda LED się świeciła i przekaźnik też był załączony. Na czerwono zaznaczyłem jak płynie prąd podczas naciśnięcia i trzymania SW1 ( włączony przekaźnik i święcący LED).
    Na niebiesko zaznaczyłem gdy puszczę przycisk (led się nadal świeci i przekaźnik jest dalej załączony gdyż styki nie zdąża się rozewrzeć a już napięcie 20Vb zasila cewkę). Wszystko jest ok (20Va i 20Vb proszę traktować jako to samo napięcie np. z tych samych zacisków zasilacza) Takie rozwiązanie działa i nie ma dyskusji z tym.

Problem jest w momencie gdy (wyłączony przekaźnik) podam 20Va lub 20Vb (obojętnie) na wejście PORT bo zapala się niepotrzebnie dioda LED. W tej sytuacji ma załączyć się jedynie przekaźnik bez LED. Gdy zdejmę napięcie z PORT to przekaźnik się wyłącza.

Mam nadzieję, że wystarczająco jasno wyjaśniłem z czym mam problem oraz nie chcę stosować kolejnych przekaźników bo nie mam miejsca na szynie DIN w szafie.
  • Poziom 36  
    toffik353 napisał:
    Marian B napisał:

Nie miałem tu na myśli ten "podstawowy" schemat Kolegi Autora, tylko mój schemat z dodatkową diodą, i w tym moim "pierwszym" schemacie LED by świeciła tylko w czasie trzymania przycisku.
    Prostym sposobem nie da się rozwiązać tego problemu. Jeżeli Kolega nie chce stosować przekażnika (dla czego? są bardzo malutkie, miniaturowe) to trzeba zastosować jakiś inny układ z pamięcią, przerzutnik, tyrystor.
    Ten drugi schemacik z dwoma przekażnikami moim zdaniem spełni zadanie.
  • Poziom 11  
    Marian B napisał:

Prostym sposobem nie da się rozwiązać tego problemu. Jeżeli Kolega nie chce stosować przekażnika (dla czego? są bardzo malutkie, miniaturowe) to trzeba zastosować jakiś inny układ z pamięcią, przerzutnik, tyrystor.
    Ten drugi schemacik z dwoma przekażnikami moim zdaniem spełni zadanie.

Jeśli już doszliśmy do momentu że trzeba zastosować układ z pamięcią, przerzutnik etc. To czy mój "układ" z pierwszego postu (rysunek 2), który wymyśliłem będzie dobry?

Nie chcę kolejnych przekaźników stosować po prostu. Konstruowane urządzenie już ma ich za dużo (około 150) :)
  • Poziom 11  
    _jta_ napisał:
    W roli pamięci może być choćby NE555. Albo dwa tranzystory. Pytanie, co ma kasować tę pamięć?

Kolega _jta_ może sprawdzić czy moje rozwiązanie z pierwszego postu jest dobre z 2 tranzystorami?

"Pamięć" kasuje zanik napięcia 20Va i/lub 20Vb.