Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suprbezpieczny tablet z portem Ethernet i systemem operacyjnym Linux

ghost666 13 Dec 2019 13:05 1578 3
Computer Controls
 • Suprbezpieczny tablet z portem Ethernet i systemem operacyjnym Linux
  Otwarte urządzenie XXLSEC ProteusDevice może być ciężkie do jednoznacznego zaklasyfikowania jako tablet czy komputer. Obsługuje on zabezpieczony, oparty na Linuksie 5.4 system operacyjny PriveOS bez binarnych obiektów typu blob. System pracuje na układzie i.MX6 z 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci eMMC i 5-calowym ekranem dotykowym.

  Komputer wyposażony jest w interfejs Ethernetowy o prędkości 10 Mbps lub 100 Mbps. Opcjonalnie dodać można interfejs Wi-Fi.

  XXLSEC opublikowało specyfikację zorientowanego na bezpieczeństwie, podręcznego urządzenia opartego o i.MX6 Quad o nazwie ProteusDevice. Jest to kieszonkowy, trzymany w dłoni komputer z systemem Linux. Opiera się on na prawie identycznym, ale nieco mniejszym urządzeniu Privecall TX.

  Suprbezpieczny tablet z portem Ethernet i systemem operacyjnym Linux
  To - z braku lepszego określenia - mobilne, bezpieczne urządzenie komputerowe, określane również jako "czyste", ponieważ jest zbudowane z w pełni transparentnych układów, bez żadnych nieznanych elementów, do których dokumentacja np. nie jest dostępna.Schematy i kod źródłowy zostaną opublikowane przez XXLSEC na GitHubie.

  Urządzenie współpracuje z innymi zorientowanymi na bezpieczeństwo i prywatność komputerami przenośnymi i smartfonami z Linuksem z otwartym oprogramowaniem, a w niektórych przypadkach innym sprzętem typu open source. Najnowsze projekty tego rodzaju obejmują Pocket P.C. Handheld i PinePhone z obsługą 4G.

  Ulepszona pod względem bezpieczeństwa dystrybucja PriveOS działa na zwykłym jądrze Linuksa w wersji 5.4 i korzysta z protokołu Message Posting Protocol (MPP) oraz protokołu Inter-Domain Controller (IDC). Oferuje kompleksowe szyfrowanie dla przesyłania plików, czatu, wiadomości i połączeń głosowych. Inne funkcje obejmują kluczowanie wielopartyjne i szyfrowanie typu drop-in.

  ProteusDevice zapewnia pełną ochronę przed phishingiem, złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem typu ransomware, nieuczciwymi aplikacjami, atakiem na łańcuch dostaw, nieautoryzowanym dostępem stron trzecich i atakami infra backend, jak wskazuje XXLSEC. Firma obiecuje, że zabroni aplikacjom gromadzenia metadanych, podobnie jak zaczyna to czynić Apple z aplikacjami na iPhone. Tutaj Google o Android jest sporo do tyłu.

  Privecall TX prezentowany na stronie XXLSEC działa na tym samym stosie PriveOS i choć jest mniej szczegółowych specyfikacji dla tego układu, wydaje się być prawie identyczny. Jedyną różnicą, jaką można znaleźć, to jego wymiary - 150 mm x 78 mm x 15 mm zamiast 160 mm x 78 mm x 15 mm. Urządzenia działają na dobrze znanym układzie i.MX6 Quad od NXP. SoC ten ma cztery rdzenie ARM Cortex-A9 taktowanymi zwykle zegarem od 1 GHz do 1,2 GHz. Ponadto jest wyposażone w 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci eMMC i gniazdo dla kart microSD. Jego 5,5-calowy ekran dotykowy wykonano w technologii IPS; ma on rozdzielczość wynoszącą 1280 x 720. Najbardziej wyjątkową funkcją urządzenia jest fizyczny port Ethernet, zapewniający komunikację sieciową. Oprócz tego na pokładzie znajdziemy również mikrofon, głośnik i przyciski takie jak home, sterowanie głośnością czy przycisk zasilania.

  Tablet waży 276 g. Wyposażono go w baterię o pojemności 3500 mAh, co zapewnia od 4,5 do 7,5 godziny pracy. Można go ładować przez port micro-USB, przeznaczony tylko do ładowania. Tablet posiada miernik naładowania ogniw urządzenia, podłączony wewnętrznie poprzez I²C.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/secure-open-source-linux-handheld-has-an-ethernet-port/

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10693 posts with rating 9013, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  lemgo
  Level 14  
  Jak na razie to to jest ściema.

  Na GitHubie jest raptem jedno repo, dwa krótkie PDFy na krzyż.
  Nie opublikowali niczego, co mogłoby potwierdzać tezę, że to coś jest bezpieczne.
  Na razie bezpieczeństwo jest na poziomie "jak spadnie na nogę, to dużej krzywdy nie zrobi"

  O PriveOS nie ma w sieci nic.
 • Computer Controls
 • #3
  gdkj
  Level 26  
  Może PrivatOS na telefony ? Komórka z ethernetem...
 • #4
  bobycob
  Level 20  
  Jest bardzo bezpieczny bo na 1GB coraz trudniej zmieścić coś poza OS. :/