Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Toshiba 40L1333DG - mrowienia zasilacza, tymczasowe zaniki obrazu

13 Gru 2019 14:49 318 7
  • Poziom 5  
    Witam.

Telewizor LCD Toshiba 40L1333DG zachowuje się dziwnie:
    1. Czasami sieje odgłosami takiego jakby mrowienia, wysoka częstotliwość
    dźwięku. Czasami wyłącza się i włącza obraz na ekranie. Po jakimś czasie
    zanika ta wada i jest godzinami ok.
    2. Dzisiaj powstała znowu jakaś nowość, wzmacniacz wpięty w tę samą
    listwę wzmagał to co dzieje się w pkt.1 więc go odłączyłem. Mrowiło
    zdecydowanie za mocno, i telewizor się wyłączał często w sensie
    zanikania obrazu.
    Czy warto rozkręcić telewizor i po prawej stronie zmierzyć napięcia na zasilaczu. który domniemam podświetla matrycę? Może jakiś element się przegrzewał? A może kondensatory?

Z ciekawości z 60Hz z komputera ustawiłem 23Hz potem 50Hz i na tym
    ostatnim odświeżaniu pozostałem. W tej chwili jest cisza. nic się nie dzieje.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 27  
    Nie wiem co znaczy dla Ciebie "mrowienie".Czy to są jakieś zakłócenia na ekranie czy jest to słyszalne z głośników tv, czy może to dźwięk wydobywający się zza tylnej pokrywy? Jeśli to ostatnie to można wymontować zasilacz i przeglądnąć pod kątem zimnych lutów. Musisz podać więcej konkretów i bardziej precyzyjnie.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 5  
    bajdu napisał:
    Nie wiem co znaczy dla Ciebie "mrowienie".Czy to są jakieś zakłócenia na ekranie czy jest to słyszalne z głośników tv, czy może to dźwięk wydobywający się zza tylnej pokrywy? Jeśli to ostatnie to można wymontować zasilacz i przeglądnąć pod kątem zimnych lutów. Musisz podać więcej konkretów i bardziej precyzyjnie.

Wziąłem przedłużacz, wpiąłem w inne gniazdko domniemam osobna linia energetyczna i w ten przedłużacz wpiąłem chłodziarkę. Wszelkie problemy przynajmniej w chwili jak to piszę zniknęły. Parę godzin tak zostawie, może chłodziarka siała zakłóceniami i może zasilacz impulsowy w tv reagował ?

Obecnie chłodziarka na innej lini energetycznej jak słychać to cały "PYK" nie wpływa na telewizor. Dawniej jak chłodziarka robiła "PYK" to telewizor - znikał na sekunde obraz.

Przydałby się chyba jakiś filtr na te chłodziarkę. Testuje - za jakiś czas się odezwe.
  • Poziom 5  
    Znalazłem winowajcę nr.1:

Uszkodzony kabel od monitora obok wprowadzał zakłócenia do sieci, więc reagował
    zasilacz impulsowy w telewizorze. Wymieniłem kabel i jak na razie dobrze jest. Przestała
    również lekko mrugać żarówka led w innym pomieszczeniu

Znalazłem windowajcę nr.2:

Wzmacniacz na TDA7294 wpięty w te samą listwe co telewizor, wpływa na zasilacz impulsowy
    telewizora. Wystarczy go wyłączyć i problem znika.

Powstaje zatem pytanie, czy czasami nie wstawić w telewizor jakiegoś filtru pod 220 / 230v ?
    Chętnie bym go tam wbudował na stałe pod obudowe bo mam rozkręcony właśnie. Czy pierścień
    magnetyczny i pare zwojów wystarczy ? A może jest jakiś gotowiec byle by tani ? Mamy starą
    instalacje, z uwagi na planowaną przeprowadzkę nie wchodzi w gre jej wymiana. Z tego co się
    orientuje nie ma 3 żył przewodów w instalacji więc tutaj chyba też jest problem.
  • Poziom 27  
    Niektóre zakłócenia mogą przedostawać się przez "eter" a nie tylko przez sieć.
  • Poziom 5  
    bajdu napisał:
    Niektóre zakłócenia mogą przedostawać się przez "eter" a nie tylko przez sieć.

Hmm, tymczasowo wzmacniacz na tda7294 faktycznie nie jest w obudowie metalowej tylko luzem. Stoi od telewizora ok 3 metrów. Inny wzmacniacz
    Unitra w metalowej obudowie - stoi ok 5 metrów od tv. Gdy włączę Unitrę,
    w zasilaczu telewizora bardzo delikatnie pare sekund słychać ciche "mrowienie",
    a potem jest już ok.

Hmm, telewizor mam rozkręcony. Płytka zasilacza w tv przykręcona do blachy,
    oraz pozostałości również. Gdyby tak mieć możliwość blachą przykryć ten zasilacz
    choćby na chwilę można by ocenić czy zakłócenia z "eteru" wpływają na niego.

Sam nie wiem już, przydał by się jakiś tani prosty trik żeby się tego pozbyć.
    Włączenie młynka do kawy w innym pomieszczeniu również wpływa na tv,
    przygasa obraz na sekundę czy dwie a potem się pojawia.

Szkoda że nie mam zera w gniazdku, z uwagi na planowaną przeprowadzke
    nie planuje nic z instalacją elektryczną. Jednak aby nie mieć podobnych
    problemów w nowym miejscu dumam jaki można by filtr dać na zasilanie
    sieciowe aby nic na tv nie wpływało.

W sumie to wolałbym taki filtr wstawić we wszystkie lcd ( wewnątrz tv, monitora
    itp ), niż kupować jakieś listwy przepięciowe itp ponieważ nie wiadomo jaka jest ich skuteczność.
    ( oraz znieść uzależnienie od ich stosowania - ilość zajętego miejsca, kable itp )
  • Poziom 5  
    Hmm, na kabel od tv nałożyłem jeden rdzeń ferrytowy który odzyskałem z kabla dvi który miałem uszkodzony.
    Drugi rdzeń mi pękł więc trzeba dokupić...

Mimo to już na jednym rdzeniu ferrytowym nałożonym na kabel od tv, efekt brzęczenia zasilacza w tv jest niezauważalny.
    Gdy wpiąłem chłodziarkę raz jeszcze na te samą fazę - w tv pojawiał się ten odgłos brzęczenia ale był znacznie zaniżony
    w stosunku do tego co było wcześniej ( kabel od tv bez rdzenia ferrytowego ).

Patrzę po Alledrogo.pl aby nie przepłacać i kupić więcej tych rdzeni, tyle że nie bardzo wiem jakie będą dobre.
    Chciałbym po 2 rdzenie na kabel zasilania do 3 tv dać.

Co dziwne jak chłodziarka pracuje żarówka LED w innym pokoju brzęczy lekko przygasając na parę sekund.
    Wygląda na to że chłodziarka generuje wiele zakłóceń i jej pewnie też można by ten rdzeń na kabel osadzić.

Proszę o podpowiedź, jakie rdzenie ferrytowe wybrać na kable aby nie przepłacać, chce wziąć ok 12 sztuk
    na zapas.

Takie jak na dole chodzą mi po głowie:
  • Poziom 5  
    Zamykam, dodałem rdzenie ferrytowe - jeden na kabel od TV, drugi na chłodziarkę i jest na razie ok.