Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skuter Kingway Ibis 2009r - Krzywy wałek rozrządu ?

DobryChrześcijanin 13 Dec 2019 18:21 1719 53
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Dobry wieczór. Mam taki problem. Przy skręcaniu silniczka skutera nie da się ustawić poprawnie wałka rozrządu. Mianowicie boczne kropeczki nie ustawiają się równolegle do płaszczyzny głowicy. Zawsze są milimetry albo w jedną, albo w drugą stronę. Wygląda to tak:

Co robić ? Co wymienić ?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Dziękuję za szybki odzew. Łańcuszka właśnie się obawiam, ponieważ trzeba by było rozpołowić silnik, a ja nie mam klucza pneumatycznego. Nie odkręcę wariatora i sprzęgła. Jest jakiś sposób, aby wymienić łańcuszek rozrządu bez rozbiórki silnika ? Znalazłem takie coś, ale nic nie widać...
    https://www.youtube.com/watch?v=kvbe1pRXhMk
  • Helpful post
    RafalGT2
    Level 24  
    Kolego wszystko bedzie ok nawet na nowym łańcuchu wałku nigdy kropki nie są w 100% rownolegle do głowicy trzeba tak ustawic aby byly najbardziej zbliżone setki robiłem skuterków nie zdarzylo sie aby byly w 100 w płaszczyźnie głowicy
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Motyw jest taki, że nie odpala. Kompresja 5 Barów. Myślałem, że przez to zawór nie zdąży się zamknąć do końca i ucieka tamtędy kompresja. ?
  • Helpful post
    hevet2
    Level 31  
    Jeśli luz zaworowy ok może być głowica padają jak muchy ( a jeszcze jeśli uszkodzony filtr lub nieszczelne połączenie z gaźnikiem to już całkowicie prawdopodobne). Co do filmiku nie polecam tej metody. Co do znaków zawsze jest jakaś odchyłka (choć u Ciebie trochę duża) ale nie powinna mieć znaczącego wpływu na kompresje.
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Szczelność głowicy sprawdzałem. Nie przepuszcza benzyny/nafty ani przez komorę spalania, ani lejąc od strony gaźnika i wydechu. Czy jeszcze można coś zrobić, aby ją sprawdzić ? Uszkodzony filtr to znaczy ? Luzy zaworowe oczywiście poustawiane, po 0.10.
    Tutaj wrzucam zdjęcie cylindra i tłoka dla pewności (być może winowajca). To stary cylinder 80, ale ma bardzo mało przejechane i bardzo dobrze się na nim jeździło. Czy mogłem go "popsuć" zbyt mocnym dokręceniem głowicy ? Wcześniej tych linii wzdłużnych nie było, powstały przy próbach odpalania. Dotykając palcem żadnych rys nie absolutnie nie czuć. Przy zdjęciu tłoka widać pęknięcie przy dolnej szpilce, ale to chyba nie ma wpływu na kompresję prawda ?

Przy próbach odpalania czuć spaliny, także wszystko przez kompresję ? Gdyby było coś poprzestawiane, czy by doszło do podpalenia mieszanki ?
  • Helpful post
    RafalGT2
    Level 24  
    Kolego po zdjeciach czasami ciezko poznac może być refleks światła i rysy beda mniejsze lub wieksze cylinder najlepiej pomierzyć średnicówka której nie masz zapewne wiec zdejmij pierścienie z tłoka włóż w cylinder zdjętym tłokiem popchnij aby ułozyły sie prostopadle i sprawdź jaka mają szczeline na zamku
  • Helpful post
    hevet2
    Level 31  
    Cylinder paskudny jakby silnik ciągnął piasek, kurz. Cylinder z tłokiem do wymiany tym bardziej, że kosztuje grosze (to tylko moja opinia). Pokaż głowicę od strony zaworów. Do sprawdzenia filtr i jego droga do gaźnika.
  • Helpful post
    Millaka
    Level 20  
    Każdy łańcuch ma zapinkę z pomocą której można go zdemontować lub zamontować, to nie jest pasek który można naciągnąć.
    I te płaskie tłoki w 4T, są takie?
  • Helpful post
    Grzegorz_madera
    Level 35  
    Millaka wrote:
    Każdy łańcuch ma zapinkę z pomocą której można go zdemontować lub zamontować, to nie jest pasek który można naciągnąć.

Możesz podać jakiś przykład? Bo kilka łańcuchów rozrządu w życiu widziałem i żaden nie miał spinki. A Ty piszesz, że każdy ma, więc jak to w końcu jest?
    hevet2
    Level 31  
    Grzegorz_madera wrote:
    Millaka wrote:

Możesz podać jakiś przykład? Bo kilka łańcuchów rozrządu w życiu widziałem i żaden nie miał spinki. A Ty piszesz, że każdy ma, więc jak to w końcu jest?

Też mnie to ciekawi ale nie chciałem już pytać.
  • Helpful post
    Millaka
    Level 20  
    Fakt, spinek może nie mają, ale każdy szanujący się mechanik posiada narzędzie, którym może przestawić łańcuch o „ząbek”.
    … a jeśli tego nie ma, to to może zawsze kupić za kilka groszy.
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Dziękuję bardzo panowie za aktywność i pomoc.

Średnicówki nie posiadam, mogę zmierzyć pierścienie na tłoku szczelinomierzem jeśli będzie to jakiś miarodajny pomiar. Wiem, że zdjęcia to nadal tylko zdjęcia, dlatego wrzucam jak najlepsze ujęcia w makro.

Jeździłem na filtru powietrza stożkowym, także brud mógł łapać. Jeździłem nim tylko po asfalcie. Cylinder i tłok leżą luzem nieskręcone, także mogą też łapać brud z zewnątrz, lub od rękawiczek itd. Liczę się z wymianą cylindra i tłoka, oglądałem zestawy, normalnie mogę je kupić. Pytanie tylko, czy też z głowicą, tym wałkiem rozrządu, może łańcuszek... Niechciałbym kupić cylindra, a on by mi dalej nie palił wogóle. Zdjęcia głowicy będą w niedzielę (jutro). Obejrzę także króciec ssący. Ale gdy odpalam kopniakiem i zasłonię ręką otwór od filtra powietrza przy gaźniku, normalnie czuć na ręce mgiełkę benzyny.

Poszukam także, czy jest to łańcuszek rozrządu z zapinką. Dekielek tłoka nie jest do końca płaski:

Iskra jest, mam 3 świece, 3 moduły zapłonowe i 2 cewki pod wymianę jakby co. Mieszanka się podpala, czuć spaliny.
  • Helpful post
    grzeniuw
    Level 24  
    A w jakim celu chcesz mierzyć szczelinomierzem pierścienie na tłoku? Może jedynie luz na rowkach, ale tu nie on może odpowiadać za utratę kompresji. Musisz je zdemontować z tłoka i włożyć do cylindra w pozycji ich pracy i wtedy zmierzyć luz na zamkach pierścieni - na górze cylindra, w połowie i na dole i porównać różnice jeśli są.
  • Helpful post
    grzeniuw
    Level 24  
    Niby tak, ale jakoś nie odpala. Kolega ma wszystko rozebrane i na wierzchu, sprawdzenie tego zajmie mu kwadrans, góra pół godziny na spokojnie. Kompresja 5 bar nie za bogata. Trzeba po kolei eliminować. Co więcej można radzić na odległość?
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Mości panowie, moim skromniutkim zdaniem przy 5 barach nie ma szans by odpalił. Przy 7 może by coś gęgał, ale przy 5 to powinna być niemowa. I tak też jest.
    Nie chciałbym kupić całej góry silnika na próżno. Może kupić sam cylinder z tłokiem ?
    https://allegro.pl/oferta/cylinder-4t-80cc-gy6-moretti-romet-junak-cylinder-7545787144
    Lub komplet góra:
    https://allegro.pl/oferta/cylinder-glowica-moretti-80cc-skuter-4t-gy6-zestaw-8353751068
    Tylko jeśli wałek jest okej, klawiatury mam dwie itd. ?
    Będę wieczorem na chacie to wrzucę zdjęcia głowicy i te pierścienie może uda mi się je zdjąć, oby nie pękły. Jeszcze takie zdjęcia wałku ze wczoraj wrzucę:

Jeśli magneto ustawię na T| to tłok jest w GMP, także to chyba odpada.

Dodano po 6 [godziny] 9 [minuty]:

Głowica:

Trzyma benzynę bardzo ładnie. Od strony gaźnika i wydechu także trzyma, nic nie przecieka.

Pytanie takie jest: Jeśli kupię ten zestaw
    https://allegro.pl/oferta/cylinder-glowica-moretti-80cc-skuter-4t-gy6-zestaw-8353751068
    i nie odpali, to jaka będzie tego przyczyna ? Wyrobiony łańcuszek rozrządu, przestawiony magneto i co jeszcze mogłoby być ? Dziękuję.
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Paliwo jest paliwem, sprawdzałem nawet, czy przypadkiem wody nie zatankowałem na stacji.
    Czy iskra może być w złym momencie i w jaki sposób mieć pewność, że jest w dobrym ?
    Jeżeli na nowym komplecie będzie licha kompresja, to co będzie za to odpowiedzialne ?
    hevet2
    Level 31  
    Musiałbyś mieć lampę stroboskopową, żeby sprawdzić punkt występowania iskry. Jeśli masz ściągacz to zrzuć magneto ale jeszcze nie spotkałem w chinolu ściętego klina. Mówiąc o paliwie miałem na myśli gaźnik jego drożność, prawidłowość działania ssania itp. Co się dzieje gdy podasz z zewnątrz paliwa np. strzykawką? Odezwie się?
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Gaźnik jest na 110 % perfekt.
    Podlewałem strzykawką na dekiel tłoka benzynę i nie zagaduje wogóle. Psikałem samostartem także. Silnik nie odpala nawet na sekundę. W powietrzu czuć spaliny. Kompresja jest niska i dlatego pewnie nie odpala. I siedzi mi gdzieś z tyłu głowy ten nieszczęsny wałek rozrządu, którego nie da się ustawić równo. Ani w prawo, ani w lewo o jeden ząbek przestawisz i jest krzywo. Dlaczego nie da się ustawić tak:

No chyba, że to nie ma wpływu na kompresję. Ewentualnie przez to zawór wydechowy za wcześnie się uchyla, ponieważ ssący jest zamknięty przed sprężeniem dosyć długo prawda ?
  • Helpful post
    robokop
    Moderator of Cars
    Daj temu spokój, nie ma to wpływu na kompresję. Przy rozciągnietym łańcuszku zawsze się przestawi. Masz za niską kompresję z powodu zużycia cylindra i tyle.
  • Helpful post
    RafalGT2
    Level 24  
    Kolego bo to chińczyk wałek nigdy w zyciu nie bedzie mial idealnie ustawionego wałka nawet na nowych cześciach tj wał wałek łańcuch taka technologia zrobilem tych silnikow setki i zadne nowe części nie były takie same i idealne jak kolega wyżej pisze za niska kompresja
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    Dziękuję bardzo panowie za dodanie otuchy. Czekam na nowy zestaw. Dam znać czy po przeszczepie serca będzie żył.
    Ciekaw jestem tylko sprawdzenia punktu występowania iskry. Miałem kiedyś lampę stroboskopową, ale się spaliła. W jaki sposób się to robi lub czy można to zrobić np probówką przykładając do fajki (kiedyś tak sprawdzałem czy cewka zapłonowa działa) itd ?
    DobryChrześcijanin
    Level 9  
    No i zestaw przyszedł. złożyłem, i nie odpala. Ani na sekundę.
    Kompresja wynosi raz 4 bary, raz 7. I tak na zmianę. Swoją drogą ten miernik chyba jest nawiedzony.
    Iskra jest, wymieniałem świecę na drugą. Nic nie daje.
    Świeca mokra także chyba nie benzyna. Spalin nie czuć, może przez to, że założyłem wydech.
    Wałek rozrządu tak jak przy pierwszym przestawiony.
    Gdy magneto na T|, tłok jest na samej górze.

Pomóżcie dobrzy ludzie. Co robić ? Co jeszcze może być ? Wał krzywy ? Przestawić rozrząd o 180 stopni ? Przecież to zwykły chiński czterosuwowy skuter, a nie jakieś stare ducati.
    robokop
    Moderator of Cars
    DobryChrześcijanin wrote:
    Co robić ?
    Zawieźć to w końcu do kogoś, kto ma jakiekolwiek większe pojęcie?
    DobryChrześcijanin wrote:
    Kompresja wynosi raz 4 bary, raz 7. I tak na zmianę. Swoją drogą ten miernik chyba jest nawiedzony.
    O czym dalej rozmawiać?