Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy Vaillant w pomieszczeniu z suszarką a błąd F.36

13 Gru 2019 19:39 243 2
  • Poziom 9  
    Dzień dobry.
    Użytkowany przeze mnie piec Vaillant Atmo_Plus zaczął ostatnio generować błędy F.36. Wyczyścił go serwisant, chwilowo minęło ale potem znów zaczął się wyłączać z błędem blokady komina. (Komin czysty - OK).
    Doprowadziłem bezpośrednio pod piec rurę spiro Fi10cm z powietrzem z garażu (jest nieszczelny). Błędy jak ręką odjęło. Na miesiąc około.
    Kupiłem kilka dni temu suszarkę do prania Bosch kondensacyjną z pompą ciepła.
    I podczas pierwszej pracy suszarki znów wyskoczył błąd F.36.
    Zresetowałem piec i za kilkanaście minut to samo.
    Po wyłączeniu suszarki wywietrzyłem kotłownię i wszystko wróciło do normy.
    Kotłownia jest mała (ok. 2.5x3.4x2.5m).
    Myślicie że suszarka ma wpływ na pracę kotła Vaillant ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Wg instrukcji F.36 to czujnik wykrył wydostawanie się spalin.
    Oznacza to tyle, że masz problem z ciągiem kominowym albo sam czujnik świruje i należy go wymienić na nowy.
    Choć równie dobrze może to być płyta główna, która świruje i źle odczytuje dane z czujnika, w końcu masz wiekowy kocioł to teoretycznie wszystko jest możliwe.

Zamontuj sobie czujnik czadu z wyświetlaczem, bo on też powinien wskazać jakieś stężenie tlenku węgla jeśli F.36 to faktycznie problem z ciągiem kominowym.
    Może masz zbyt krótki przewód kominowy i w specyficznych warunkach masz za mały ciąg, nie wiem i nie będę zgadywał.
    To w Twoim interesie jest, aby ciąg kominowy był na odpowiednim poziomie i spaliny mogły wydostawać się na zewnątrz, a nie do środka.

Ogólnie pojawianie się błędu F.36 powinno zwiększyć Twoją czujność, a nie resetować kocioł do skutku, bo to nie jest zwiecha Windowsa, gdzie po resecie może będzie OK.
    Ja u siebie nigdy nie miałem takiego problemu jak Ty, ale moje mieszkanie ma inną specyfikę niż Twój lokal, więc każdy przypadek należy traktować indywidualnie, bo tu nie ma miejsca na rutynę.
    Co do przepisów to formalnie powinieneś mieć nawiew z zewnątrz, czyli dziurę o przekroju min. 200 cm2, a nie rurę z nieszczelnego garażu, bo być może owe nieszczelności w garażu są zbyt małe na Twoje rzeczywiste warunki i potrzeby.

n0r napisał:
    Myślicie że suszarka ma wpływ na pracę kotła Vaillant ?

Jak dla mnie taka suszarka kondensacyjna nie jest neutralna na wymianę powietrza, więc może wpływać na działania wentylacji grawitacyjnej ale czy faktycznie aż tak mocno, aby zakłócać pracę kotła to nie wiem. Ale Twoje testy wskazują, że być może tak jest.
    Załatw sobie przepisowy nawiew i wtedy zobacz, czy będzie OK. Nie ryzykuj z błędem F.36, bo to zbyt poważna sprawa.
  • Poziom 20  
    Witam,
    Dla mnie zwrotem klucz jest "zaczął ostatnio". Skoro było ok. (ile lat ma kocioł?),przewód spalinowy,wentylacyjny i jakaś forma nawiewu nie zmieniła się to bardzo prawdopodobne, że siada czujnik ciągu a suszarka może coś zmieniać z temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniu i przyspieszyła ułomność czujnika. Zanim zaczniesz doprowadzać powietrze do kotłowni po prostu kup czujnik tlenku węgla (ZAWSZE przy problemach z ciągiem kominowym powstają problemy z pełnym spalaniem a to ZAWSZE skutkuje powstawaniem CO) i on pomoże Ci stwierdzić, czy problem jest w kotle czy w warunkach jego pracy.
    Pozdro