Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy Vaillant w pomieszczeniu z suszarką a błąd F.36

n0r 13 Dec 2019 19:39 1224 6
Texa Poland
 • #1
  n0r
  Level 9  
  Dzień dobry.
  Użytkowany przeze mnie piec Vaillant Atmo_Plus zaczął ostatnio generować błędy F.36. Wyczyścił go serwisant, chwilowo minęło ale potem znów zaczął się wyłączać z błędem blokady komina. (Komin czysty - OK).
  Doprowadziłem bezpośrednio pod piec rurę spiro Fi10cm z powietrzem z garażu (jest nieszczelny). Błędy jak ręką odjęło. Na miesiąc około.
  Kupiłem kilka dni temu suszarkę do prania Bosch kondensacyjną z pompą ciepła.
  I podczas pierwszej pracy suszarki znów wyskoczył błąd F.36.
  Zresetowałem piec i za kilkanaście minut to samo.
  Po wyłączeniu suszarki wywietrzyłem kotłownię i wszystko wróciło do normy.
  Kotłownia jest mała (ok. 2.5x3.4x2.5m).
  Myślicie że suszarka ma wpływ na pracę kotła Vaillant ?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Texa Poland
 • #2
  BUCKS
  Level 39  
  Wg instrukcji F.36 to czujnik wykrył wydostawanie się spalin.
  Oznacza to tyle, że masz problem z ciągiem kominowym albo sam czujnik świruje i należy go wymienić na nowy.
  Choć równie dobrze może to być płyta główna, która świruje i źle odczytuje dane z czujnika, w końcu masz wiekowy kocioł to teoretycznie wszystko jest możliwe.

  Zamontuj sobie czujnik czadu z wyświetlaczem, bo on też powinien wskazać jakieś stężenie tlenku węgla jeśli F.36 to faktycznie problem z ciągiem kominowym.
  Może masz zbyt krótki przewód kominowy i w specyficznych warunkach masz za mały ciąg, nie wiem i nie będę zgadywał.
  To w Twoim interesie jest, aby ciąg kominowy był na odpowiednim poziomie i spaliny mogły wydostawać się na zewnątrz, a nie do środka.

  Ogólnie pojawianie się błędu F.36 powinno zwiększyć Twoją czujność, a nie resetować kocioł do skutku, bo to nie jest zwiecha Windowsa, gdzie po resecie może będzie OK.
  Ja u siebie nigdy nie miałem takiego problemu jak Ty, ale moje mieszkanie ma inną specyfikę niż Twój lokal, więc każdy przypadek należy traktować indywidualnie, bo tu nie ma miejsca na rutynę.
  Co do przepisów to formalnie powinieneś mieć nawiew z zewnątrz, czyli dziurę o przekroju min. 200 cm2, a nie rurę z nieszczelnego garażu, bo być może owe nieszczelności w garażu są zbyt małe na Twoje rzeczywiste warunki i potrzeby.

  n0r wrote:
  Myślicie że suszarka ma wpływ na pracę kotła Vaillant ?

  Jak dla mnie taka suszarka kondensacyjna nie jest neutralna na wymianę powietrza, więc może wpływać na działania wentylacji grawitacyjnej ale czy faktycznie aż tak mocno, aby zakłócać pracę kotła to nie wiem. Ale Twoje testy wskazują, że być może tak jest.
  Załatw sobie przepisowy nawiew i wtedy zobacz, czy będzie OK. Nie ryzykuj z błędem F.36, bo to zbyt poważna sprawa.
 • Texa Poland
 • #3
  Szczecin62
  Level 20  
  Witam,
  Dla mnie zwrotem klucz jest "zaczął ostatnio". Skoro było ok. (ile lat ma kocioł?),przewód spalinowy,wentylacyjny i jakaś forma nawiewu nie zmieniła się to bardzo prawdopodobne, że siada czujnik ciągu a suszarka może coś zmieniać z temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniu i przyspieszyła ułomność czujnika. Zanim zaczniesz doprowadzać powietrze do kotłowni po prostu kup czujnik tlenku węgla (ZAWSZE przy problemach z ciągiem kominowym powstają problemy z pełnym spalaniem a to ZAWSZE skutkuje powstawaniem CO) i on pomoże Ci stwierdzić, czy problem jest w kotle czy w warunkach jego pracy.
  Pozdro
 • #4
  n0r
  Level 9  
  Te dwa urządzenia się trochę "gryzą".
  Suszarka zwiększa szybko temperaturę w pomieszczeniu co czujnik wykrywa jako brak ciągu.
  Błędy zdarzają się tylko wtedy kiedy razem pracują oba urządzenia.
 • #5
  Szczecin62
  Level 20  
  Witam,
  Znów mijasz się z precyzją! "suszarka szybko zwiększa temperaturę w pomieszczeniu..." Do jakiej temperatury zwiększa? 35, 50 czy do 60 *C a może więcej? Widziałem wiele kotłów atmosferycznym montowanych w ciasnych knajpkach gdzie można było się "ugotować" i nigdy nie spotkałem się z problemem błędnego działania vaillantowskiego układu czujnika ciągu i nie sądzę aby w Twym pomieszczeniu temperatura była wyższa niż w w/w. Raczej wyższa temperatura w pomieszczeniu może wywoływać większe "ssanie" w kanale wentylacyjnym co zmniejsza ciąg w kanale spalinowym kotła i faktycznie następuje częściowy wypływ spalin na pomieszczenie co "zauważa" układ wypływu spalin. Otwarcie drzwi do tego pomieszczenia nie rozwiązuje tematu?
  Pozdro
 • #6
  n0r
  Level 9  
  A jak piec zauważa wypływ spalin.?
  Poprzez różnice temperatur na czujnikach na dole i górze, blisko kanału kominowego.
 • #7
  Szczecin62
  Level 20  
  Kolego bardzo proszę nie ucz mnie jak kocioł a konkretnie Vaillant zauważa wypływ spalin (są prostsze i równie skuteczne układy w innych firmach). Akurat to rozwiązanie w twoim przypadku może być niekorzystne. Inne firmy stosują układy bardziej odporne na takie sytuacje. Tak na marginesie czujniki ciągu w kotłach to wyraz braku zaufania dla naszych systemów spalinowo-wentylacyjnych (i nawiewnych w kotłach atmosferycznych) i ludzi za to odpowiedzialnych. W latach 90-tych np.kotły stojące, atmosferyczne przychodziły z Niemiec do Polski z czujnikiem ciągu w pudełku, jako extras, bo na ich rynku nie były wymagane! Brniesz w nauki o czujniku ciągu typu Vaillant a nie potrafisz poprawnie opisać warunków fizycznych w jakich to zjawisko występuje. Tak na marginesie to suszarki z pompą ciepła (sam mam taka od 7 lat) nie podnoszą w zauważalny sposób temperatury w pomieszczeniu jak stare bez układu PC. Wyważasz otwarte drzwi teoretyzując zamiast zająć się empirią no chyba, że jakiś doktorat ci się marzy. Podałem realną i bardzo częstą sytuację z knajpami, gdzie można zdechnąć od wysokiej temperatury temperatury i tam układ różnicowy Vaillanta nigdy się nie mylił. Nie ogarniasz tematu to twój problem ja się wysprzęglam szanując jakieś twoje obserwacje i jakieś wnioski.
  Pozdro