Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych

Jopcio 03 Sty 2020 22:18 1104 58
    Jopcio
    Poziom 8  
    Niedługo wstawię drugą płytkę a na koniec gotowy korektor.

Może dlatego troszkę podżarło miedź bo po tym jak odrywałem papier kredowy, za mocno czyściłem płytkę z jego pozostałości.
  • flexghzflexghz
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jopcio napisał:
    Może dlatego troszkę podżarło miedź bo po tym jak odrywałem papier kredowy, za mocno czyściłem płytkę z jego pozostałości.
    Wbrew pozorom na odtłuszczonej miedzi toner się trzyma bardzo dobrze i naprawdę trudno jest go zerwa. Tu (z tego co widzę na zdjęciu) to wina tonera lub (ewentualnie) samej drukarki. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale duże powierzchnie nie są tak "czarne" jak wąskie ścieżki. Co ciekawe - im nowsza drukarka tym bardziej to widać. Oczywiście i sam toner ma wiele do "powiedzenia" - jak oryginalny ścieżki wychodzą bardzo dobrze, ale jak jakiś tani zamiennik - może wręcz zrobić ser z dziurami - i to bardzo gęstymi; tak, że czasem niektóre ścieżki w ogóle znikają po trawieniu (po zdjęciu papieru wygląda ok).
    Jopcio
    Poziom 8  
    Tutaj zaprojektowałem płytkę z filtrami 1Khz, 1.6Khz, 2.5Khz, 4Khz, 6.3Khz, 10Khz, 16Khz

Zastanawiam się czy masę wyjścia sygnału audio zostawić tak jak jest ( czerwona strzałeczka ), czy przestawić ją na koniec masy filtrów ( Zielona strzałeczka ). Ale chyba to bez znaczenia jest..

Ta masa wyjścia sygnału audio to będzie nic innego jak kabelek (Audio Line - ) do złącza RCA w obudowie :)

Dodano po 1 [minuty]:

Jutro wytrawiam tę płytkę, jeszcze zaraz zaprojektuje jedną, bo na tej nie zmieściły mi się wszystkie filtry, i w obudowie ustawie te płytki i połączę jedna nad drugą za pomocą jakichś dystansów.

Wszystkie odległości nóżek kondensatorów i rezystorów mierzyłem sobie suwmiarką.

I jeszcze te masy sygnałów audio płytek też muszę połączyć w jakimś punkcie tak samo jak ten kabelek.

Dodano po 2 [minuty]:

A tutaj jest taki schemat / zamysł jak wyglądają filtry na płytce. Tak wymyśliłem aby połączyć:

Dodano po 4 [minuty]:

Takie przekreślone " O " to wyjście na potencjometr.

Dodano po 11 [minuty]:

Jako, że nie mam takich potencjometrów, które by się blokowały dokładnie w 50% wymyśliłem coś takiego, że zamiast potencjometrów dam jeszcze rezystory o małej tolerancji 1%, wyglądają tak i będzie ich po dwa na jeden filtr czyli 2 x 15 = 30.

Z tego przekreślonego " O " na rysunku na kartce kabelkiem sygnał będzie płynąć do przełącznika. Za pomocą przełącznika będziemy decydować czy ma iść dalej do potencjometru czy między dwa rezystory 22K. Jeśli będzie między tymi rezystorami to filtr będzie tak jakby wyłączony. Jeśli przełącznikiem zdecydujemy, że sygnał ma iść do potencjometru to wtedy będzie on aktywny. Te przełączniki są takie :

Na tym "pinie" na środku będzie podłączony filtr, na pinie np. po prawo potencjometr a np. po lewo węzeł miedzy dwoma rezystorami 22K.

Zostaje jeszcze 3 wolne piny i będą one do diod LED. Będą się paliły pod każdym potencjometrem jak będzie aktywny.

Pomysł z tymi rezystorami wziął się stąd, że nie mogę po prostu odłączyć filtru od układu bo wtedy zmieni się jego cała charakterystyka i wszystkie obliczenia.

Dodano po 24 [minuty]:

Aha i zapomniałem połączyć tych rezystorów, powinno być tak:

Dodano po 10 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Duże białe prostokąty to potencjometry.
  • flexghzflexghz
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Przy zastosowaniu potencjometrów suwakowych o charakterystyce liniowej ustawienie suwaka na środku wystarczające jest by uzyskać płaska charakterystykę. Kombinacje z przełącznikami są moim zdaniem zbędnym utrudnieniem i niepotrzebnym zwiększeniem kosztów. A tak w ogóle - skoro już zdecydowałeś się na płytkę dwustronną, to czemu nie zaprojektowałeś jej od razu do wlutowania weń potencjometrów od strony ścieżek? Byłoby zgrabniej a i połączenia krótsze...
    Jopcio
    Poziom 8  
    398216 Usunięty napisał:
    Przy zastosowaniu potencjometrów suwakowych o charakterystyce liniowej ustawienie suwaka na środku wystarczające jest by uzyskać płaska charakterystykę. Kombinacje z przełącznikami są moim zdaniem zbędnym utrudnieniem i niepotrzebnym zwiększeniem kosztów.

A to tak dlatego, że jak masz ustowiony potencjometr np na 80% to łatwiej jest wrócić do tego ustawienia klikając przełącznik, i też masz pewność, że jest idealnie 50%. I to taki mój własny pomysł do pracy inżynierskiej :D Schemat miałem w literaturze i w pracy muszę mieć wkład własny dodając swoje pomysły.

398216 Usunięty napisał:
    A tak w ogóle - skoro już zdecydowałeś się na płytkę dwustronną, to czemu nie zaprojektowałeś jej od razu do wlutowania weń potencjometrów od strony ścieżek? Byłoby zgrabniej a i połączenia krótsze...

Bo jakbym wlutował potencjometry w płytkę to nie dałoby się.. no z resztą pokaże o co chodzi, będziesz wiedzieć :D

Z resztą płytka jest za mała żeby wlutować 15 potencjometrów.

I przez przypadek: zasilacz jest po drugiej stronie i płytka. Na odwrót. I pudełko też jest do góry nogami. To przez to że na szybko robiłem zdj.

Na obudowie jest szablon jak mają wyglądać otwory, próbowałem ręcznie ale nie wychodziło i jutro wyfrezuję otwory równiutko u stolarza.

I wtedy nakleję tę grafikę na papierze kredowym polakierowanym lakierem bezbarwnym:

Nie mam pojęcia ale przy wydruku w dobrej firmie xero na dwóch różnych drukarkach wyszły poziome pasy na całej długości :( Przy podglądzie pliku ich nie widać ale urządzenie je widzi i drukuje i z Panem nie mieliśmy pojęcia o co chodzi:

Formatem był pdf. Może spróbuję w jpg itp. Linie zrobiłem w AutoCadzie, zapisałem jako pdf w skali 1:1 A3 i otworzyłem w Photoshopie. I w Photoshopie naniosłem warstwę kolorków i czarny kolor. I nie wiedzieć czemu na podglądzie jest wszystko ok a na wydruku linie.

Dodano po 23 [minuty]:

A jeśli będę miał przewody gdzieś prowadzone dłuższe np. do złącza audio RCA na obudowie z płytki to robić taką spiralę, czyli skręcać przewód sygnałowy z masowym (-)? Wiem, że powinny być w miarę daleko od zasilacza.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    O długości przewodów nie pisałem bez powodu. Ostatecznie przez nie może się indukować sygnał zakłóceń - do tego obudowa ze sklejki? Prosisz się o kłopoty.
    Linie na wydruku mogą być związane z uszkodzeniem samej drukarki. Możliwe też że w programie graficznym są ukryte - jako linie odniesienia na przykład.
    Jopcio
    Poziom 8  
    Zobaczymy i może zadziała, najwyżej w środku sklejki wstawię na ściankach blachę :) Po jutrze wstawię zdjęcia (lepszym aparatem nie telefonem) i opisze czy działa i jak. Trzymaj kciuki :)

Z drukarką to było drukowane na dwóch różnych, więc raczej to te linie odniesienia.

Wpadłem na świetny pomysł i może przewody zrobię ze skrętki (RJ45) internetowej. Tam przewody są ekranowane jak kupię odpowiedni kabel.

Ciężko mi było wymyślić obudowę z aluminium i myślałem że sklejka będzie okej :( Ale najwyżej wytnie się i wstawi się blachę do środka i wyjdzie na to samo. A sprawę z przewodami uratuję tak, że kupię jutro skrętkę ekranowaną, najlepiej podwójnie dla każdej pary przewodów z osobna.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jopcio napisał:
    Trzymaj kciuki
    Trzymam... ;)
    Jopcio napisał:
    Ciężko mi było wymyślić obudowę z aluminium i myślałem że sklejka będzie okej
    To może chociaż płytę czołową dasz radę z aluminium zrobić? Do ekranowania reszty ( o ile będzie taka konieczno9ść) można wtedy wykorzystać blachę stalową z puszek po konserwach (blacha stalowa cynowana z jednej strony - bardzo dobrze się lutuje), lub z blach do ciasta (bywają dość spore z niskimi krawędziami z trzech stron - też stalowe cynowane) Łatwe w obróbce bo można ciąć nawet nożyczkami... :)
    Jopcio napisał:
    kupię jutro skrętkę ekranowaną
    A nie lepiej ekranowany przewód do połączeń audio?
  • flexghzflexghz
    Jopcio
    Poziom 8  
    O właśnie dobry pomysł z tą blachą dzięki :D
    A z przewodem to jutro popatrzę w sklepie co mają, ale chyba wpadłem na jeszcze lepszy pomysł - kabel antenowy :D
    A jak będę miał taki przewód antenowy, i np. podłączę sobie za jego pomocą potencjometr, to podłączyć masę do ekranu tego kabla antenowego? Bo w środku jest taki miedziany drucik. A wokół tego drucika jest izolacja a na izolacji owinięty (jak siatka) ekran który składa się z dużej ilości małych drucików (jak kabel żyłowy). To do tego ekranu podłączać masę? Czy nic to nie da? A jak będę podłączać z jednej strony to i z drugiej? Czy aby z jednej? Jest sens? Czy wystarczy aby ekran zewnętrzny w tym przewodzie antenowym, który jest folią (jak ta cienka folia aluminiowa do pieczenia ciasta - pazłotko).
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Jopcio napisał:
    A jak będę miał taki przewód antenowy, i np. podłączę sobie za jego pomocą potencjometr, to podłączyć masę do ekranu tego kabla antenowego?

Jak będziesz w sklepie to zapytaj o przewód ekranowany audio na metry ( ostatecznie kup 2xRCA-2xRCA i go potniesz), bo antenowy to już herezja ( choć sam kiedyś użyłem "w potrzebie" RG174, ale cienki był ). Obudowę, jak wyżej Kolega wspomniał lepiej metalową.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jopcio napisał:
    ale chyba wpadłem na jeszcze lepszy pomysł - kabel antenowy :D
    Oj, chyba jednak nie lepszy ten Twój pomysł...
    ArturAVS napisał:
    Jak będziesz w sklepie to zapytaj o przewód ekranowany audio na metry ( ostatecznie kup 2xRCA-2xRCA i go potniesz),
    Co za problem kupić kilak metrów najzwyklejszego pojedynczego kabelka (cienkiego - nie kupuj żadnych mikrofonowych o średnicy 6 mm bo sam na siebie będziesz wyklinać), albo jak Kolega wyżej sugerował - 2xRCA? Nawet najtańszy spełni zadanie.
    ArturAVS
    398216 Usunięty napisał:
    nie kupuj żadnych mikrofonowych o średnicy 6 mm

Nie taki miałem na myśli. W moim pobliskim sklepie mają na metry typowy audio ( podwójny, taki jak w typowych przewodach RCA ), jak również mikrofonowy. Z tym mikrofonowym to trafiłeś :-). Jak Autor chętny, to mogę podarować parę metrów profesjonalnego Beldena radiokomunikacyjnego o średnicy zewnętrznej 15mm i grubości żyły sygnałowej 2mm. To byłby hardcore. :-)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    ArturAVS napisał:
    Nie taki miałem na myśli.
    Przepraszam - to było skierowane do Autora tematu - sądząc po jego zapędach do kabla antenowego wolałem uprzedzić... ;)
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    Nawet najtańszy spełni zadanie.
    Spotykałem przewody do audio "ekranowane" czy "mikrofonowe", gdzie za ekran robiło kilka luźnych drucików, których było za mało żeby cokolwiek osłaniać, także z tym najtańszym to bym uważał, lepiej obejrzeć przed zakupem, czy zasługuje na nazwę ekranowany.
    Jopcio
    Poziom 8  
    Ogólnie chodziło o to, że na płytkach mam otwory np. do połączeń między płytkami albo wyjścia na potencjometry. No i te otwory maja niecały 1 mm. Więc najlepiej będzie jak kabelek będzie cienkim drucikiem. Dlatego myślałem że najlepiej nada się kabel antenowy bo na strychu mam go bardzo dużo i jest fajnie ekranowany bo ma folie aluminiową prócz ekranu z druków. I chyba takiego kabla audio 2 RCA - 2 RCA nie wsadzę do otworów na płytce bo to jest chyba kabel "linka" czyli składający się z dużej ilości małych drucikow i lepiej jakby był jeden np 0.5 - 1mm. Dlatego myślałem o kablu antenowym czy np. o skrętce.

Zrobiłem dzisiaj dwie płytki dwustronne i nie starczyło mi już czasu na wywiercenie otworów i lutowanie i zrobię to jutro.

Może doradzcie mi w tej sprawie jak już wszystko wiadome bo już jutro będę lutować:

1. Połączenia zasilania z zasilacza i między płytkami (12V, - 12V, GND) jakim kablem wykonać? Ekranowany czy może być zwykły który ma aby drucik z izolacją?

2. Połączenia do potencjometrów z płytką zwykłym czy ekranowanym?

3. Wyjścia z płytki do złącz audio też chyba muszę kablem który ma drut, bo muszę go wsadzić w płytkę i zlutować. I też musi być tu ekranowany?
    Pytam tak o to ekranowanie bo widzę że w korektorze takim kupionym starym już AKAI - połączenia nie mają ekranowania.

4. Jak już robię połączenia ekranowane to do ekranu podpina się masę? Jak tak to czy z obu stron? Czy sam ekran jako folia i druciki jako siatka wokół izolacji wystarczą?

5. Jako kabel ekranowany mam tylko ten antenowy. Już chyba nie będę jechać do sklepu bo mam daleko i jutro chce to skończyć wszystko. Ostatecznie mógłby być antenowy? Bo chodziło Wam chyba o przerost formy nad treścią, że chce aż używać antenowego czy coś :D? Czy w tym sensie że jest zły? Po prostu ma w sobie drucik który mogę wlutowac do płytki i ma ekran.

Ogólnie mam do dyspozycji ten antenowy i zwykły połączeniowy z drucikiem i teraz pytanie gdzie użyć tego a gdzie tego najlepiej.

Jakbyście byli tak mili potrzebuję odpowiedzi na te 5 pytanek i jutro zacznę lutowanie :) I wtedy zobaczymy czy będzie działać, postaram się pod wieczór wysłać jeśli się wyrobię ale myślę, że da radę :)
    _jta_
    Specjalista elektronik
    jarek_lnx napisał:
    za ekran robiło kilka luźnych drucików, których było za mało żeby cokolwiek osłaniać

Uziemiony drucik umieszczony nawet tylko obok przewodu sygnałowego już znacząco zmniejsza przenikanie zakłóceń. Ale porządny ekran zmniejsza bardziej.

Jopcio napisał:
    2. Połączenia do potencjometrów z płytką zwykłym czy ekranowanym?

A to jest kwestia, jaki jest poziom sygnału, jakie źródła zakłóceń. W magnetofonie MK125 połączenia sygnałowe są zrobione przewodem ekranowanym, ale jakieś końcówki nie są przykryte ekranem (przewody idące do nich są w ekranie) i łapią zakłócenia - dodanie byle kawałka drutu połączonego z masą i umieszczonego obok tych końcówek wyraźnie zmniejszyło te zakłócenia.

Jopcio napisał:
    myślałem że najlepiej nada się kabel antenowy bo na strychu mam go bardzo dużo

On pewnie jest dość sztywny - jeśli będziesz cokolwiek ruszał, to powstaną naprężenia i masz szansę coś uszkodzić.

I trzeba uważać, gdzie podłączasz ekran - żeby nie zrobić pętli masy poprzez ekran. Jeśli przez ekran nie płynie znaczący prąd (bo nie ma pętli), to napięcie żyła-ekran na końcach przewodu jest takie samo - przepływ przez ekran prądu indukowanego w pętli masy przez pole magnetyczne powoduje różnicę napięć. Ale... napięcie żyła-masa nadal może się różnić, jeśli prąd płynie przez połączenie mas...

Połączenia z zasilacza - ma sens użycie ekranowanego, jeśli sam zasilacz nie daje większych zakłóceń, niż przewód bez ekranu (np. masz zasilacz zapakowany w uziemioną metalową obudowę, albo układ jest w takiej obudowie, a zasilacz na zewnątrz).
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jopcio napisał:
    Połączenia zasilania z zasilacza i między płytkami (12V, - 12V, GND)

Może być nawet linka 0.2mm - w zasilaniu nie potrzeba ekranowanych przewodów.
    Jopcio napisał:
    Połączenia do potencjometrów z płytką zwykłym czy ekranowanym?
    Zależy od odległości. Im dłuższe połączenia tym większa szansa na to, ze zakłócenia będą słyszalne. Lepiej ekranowanym.
    Jopcio napisał:
    . Wyjścia z płytki do złącz audio też chyba muszę kablem który ma drut, bo muszę go wsadzić w płytkę i zlutować. I też musi być tu ekranowany?
    WSZYSTKIE kable którymi płynie sygnał audio muszą być ekranowane.
    Jopcio napisał:
    Jak już robię połączenia ekranowane to do ekranu podpina się masę? Jak tak to czy z obu stron?
    Oczywiści8e, że ekran MUSI być z masą połączony. Zasada łączenia may jest taka, że powinna być podłączona bliżej wyjścia. Przynajmniej w teorii. W praktyce bywa różnie. Można na początek 0podłączyć z obu stron.
    Jopcio napisał:
    Czy sam ekran jako folia
    Folia Al nie ekranuje zakłóceń elektromagnetycznych.
    A w ogóle coś się tak uparł na ten kabel antenowy? Naprawdę kilka metrów kabla sygnałowego zrobi robotę lepiej niż jakikolwiek antenowy. Poza tym nie będziesz sam na siebie wściekły za takie "ułatwienia".
    Jopcio
    Poziom 8  
    Masz rację antenowy jest za sztywny. Coś pomyślę tak jak mówisz i zastosuję się do rad :D

Jeszcze Wam nie pokazywałem jak wyszły te dwustronne płytki:

Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jopcio napisał:
    jak wyszły te dwustronne płytki
    Ładnie Ci wyszły. Oby całość grała tak jak wygląda... :)
    Jopcio
    Poziom 8  
    Trochę to zajmuje czasu ale wszystko działa, na razie na 3 potencjometrach, jeszcze muszę połączyć pozostałe i spakować do obudowy.
    Jopcio
    Poziom 8  
    Skończone, dzięki jeszcze raz wielkie za pomoc :D Dodałem też wzmacniacz o wzmocnieniu 3 :D

Filmik jak działa (o ile youtube nie skasuje dźwięku) :
    https://youtu.be/EVIY_T67ivg

Zdjęcia:
    Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych Jaki rodzaj kondensatora do filtrów częstotliwościowych
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jeśli nie ma w tym przydźwięku to masz niewyobrażalnego farta. Taka pajęczyna to jak dla mnie coś co znakomicie utrudnia serwisowanie, nie mówiąc już o tym że jest potencjalną przyczyną kłopotów po transporcie.
    O ile z zewnątrz jeszcze to jakoś wygląda, to wnętrze winieneś opatrzeć podpisem - Nie róbcie tego !
    Ale - skoro działa... ;)
    W każdym razie pierwszy projekt za tobą. Wiesz już (mam taką nadzieję) jak robić płytki, i jak unikać podobnych pajęczyn w przyszłości...

Dodano po 7 [minuty]:

P.S.
    Przydałoby się jeszcze do tego zrysować na jednym wykresie charakterystyki wszystkich filtrów - nawet tylko w trzech położeniach - zerowym, max podbicie i max osłabienia każdego z filtrów. Okazałoby się czy stromości spełniają warunek -3 dB w punkcie przecięcia dwóch sąsiadujących filtrów.
    Jopcio
    Poziom 8  
    Tak, teraz gdybym projektował drugi raz to kupiłbym płytkę do potencjometrów żeby nie było pajęczyn. Coś takiego jak brum jest ale trzeba przystawić ucho do głośnika przy dużej głośności żeby usłyszeć. Jednak on występuje tylko kiedy źródło dźwięku jest odpięte. Kiedy jest podłączone o dziwo ten mało słyszalny brum znika, jest aby malutki szum którego nie usłyszy się z odległości już metra przy sporej głośności. No więc racja mam farta :D Na filmiku jest dokładnie nagrany czysty sygnał prosto z wyjścia tego korektora. A korektor niedługo zbadam na uczelni ;)
    ArturAVS
    398216 Usunięty napisał:
    Jeśli nie ma w tym przydźwięku to masz niewyobrażalnego farta

Zgadzam się.
    Jopcio napisał:
    A korektor niedługo zbadam na uczelni

Pewnie będą spore przesłuchy przez tą "kabelkologię".
    Jopcio
    Poziom 8  
    Zgadza się jakbym jeszcze raz projektował to bym zamówił płytkę pod potencjometry i połączył złączem płytki.

Wiem, że to racja, ale nie miałem doświadczenia nawet w trawieniu i nie byłem pewien czy to wyjdzie, z resztą nie robię tego żeby sprzedawać to tylko praca dyplomowa ;) Jednak- z dotychczasowych badań wynika, że:

Przydźwięków nie ma wcale, ani brumów (nie są w ogóle słyszalne). Jest zupełna cisza słyszalna w słuchawkach studyjnych. W układzie dodałem wzmacniacz o wzmocnieniu Ku = 3 V/V. Dopiero po jego maksymalnym wzmocnieniu ustawionym potencjometrem słychać szum (taki jak w normalnych wzmacniaczach) w słuchawkach jednak jest on bardzo cichy.

Po szybkim zbadaniu oscyloskopem i generatorem sygnałów (bo na razie zostawiłem korektor w laboratorium i na tyle doktor miał czas) nie było zniekształceń widocznych na oscyloskopie. Jak uda mi się jakąś charakterystykę konkretnie wyznaczyć to wstawię za jakiś czas za tydzień (wtedy umówiłem się na dłuższe badania). Możecie dać rady odnośnie jak to zbadać jeśli chcecie :) Była rada aby przynajmniej zrobić charakterystyki dla 3 pozycji potencjometru (max, min i środkowej) i nałożyć wszystkie na jeden wykres i sprawdzić warunek -3dB przecięcia się sąsiadujących charakterystyk.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeśli możecie pomóc, bo mam jeden problem...

Na front panel mam przełącznik, który decyduje czy korekcja jest aktywna czy nieaktywna.
    Jeśli korekcja jest aktywna - sygnał audio ze złącza wędruje na początek układu.
    Jeśli korekcja jest nieaktywna - sygnał audio wędruje na wyjście układu. Tym sposobem chciałem pominąć cały układ i tak jakby zewrzeć wejście z wyjściem, jednak jest problem. Jeśli zewrę wejście z wyjściem pojawiają się duże zakłócenia, trzaski itp. Nie wiem z czego to wynika i czy to nie dlatego, że sygnał jest częściowo połączony ze sprzężeniem zwrotnym.

Dodano po 3 [minuty]:

połączenie o które mi chodzi zaznaczyłem niebieską linią:

398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Nie wolno zwierać w ten sposób. Jak sama nazwa tego rodzaju funkcji (By-pass) wskazuje należy zastosować PRZEŁĄCZNIK gdzie styk stały jest za rezystorem (R1 na powyższym schemacie) a styki przełączane są podłączone ; jeden do wyjścia korektora, drugi do wyjścia przedwzmacniacza. Ponadto na wyjściu (6-ta noga U1) brak kondensatora sprzęgającego!
    Jopcio
    Poziom 8  
    398216 Usunięty napisał:
    Nie wolno zwierać w ten sposób. Jak sama nazwa tego rodzaju funkcji (By-pass) wskazuje należy zastosować PRZEŁĄCZNIK

Jutro spróbuję poprawić.

398216 Usunięty napisał:
    Ponadto na wyjściu (6-ta noga U1) brak kondensatora sprzęgającego!

Też poprawię, tylko pytanie w który sposób? Bo nie jestem pewien. Opcja z C35 czy z C34? Schemat lekko zmieniłem, ponieważ mam dokładnie taki (oczywiście prócz C34 i C35), gdzieniegdzie ucięło kreski poziome od masy przy robieniu zrzutu ekranu, ale one tam są, to dlatego że przy pomniejszeniu obrazu w programie aby objąć większą część schematu to je obcięło:

Dodano po 32 [minuty]:

Na razie doprowadzimy ten projekt do końca i wstawię to co zbadam za tydzień. A za jakiś czas zrobię coś bez kabelkologii już (chciałbym coś na lampach NIXIE - ale to w wakacje jeśli już, dam znać jak bym się zdecydował). Wiem, że macie rację ale już nie mogę tego zmienić bo się nie obronię wtedy na czas a działać to jakoś działa przyzwoicie - w miarę :) Stąd też ta obudowa ze sklejki z racji braku czasu - nie żeby wszystko działało idealnie, ale żeby w ogóle działało i żeby wszystko (płytki) trzymały się w całości i aby zaprezentować na obronie zasadę działania. Długo zastanawiałem się i czytałem jak wytrawić płytki takie jakie sobie wymyśliłem, jak je zaprojektować itd. I nie myślałem wtedy o tej kabelkologii bo miałem zbyt mało doświadczenia i wiedzy i zastanawiałem się bardziej nad sprawami bardziej podstawowymi a na pomysł aby zaprojektować złącza między płytkami i aby kupić dłuższą płytkę do której przyczepię potencjometry wpadłem już za późno. Musiałbym znowu przerabiać itp i zabrakłoby mi czasu na opisanie teorii do pracy. Bardziej profesjonalnie będzie w wakacje kiedy nie będzie gonił żaden termin :)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jopcio napisał:
    Opcja z C35 czy z C34?
    Ani jedna ani druga. Kondensator sprzęgajacy to kondensator (najczęściej elektrolityczny o pojemności ok. 10-22uF) włączony szeregowo z sygnałem.
    Słowo "sprzęgajacy" oznacza sprzęganie poszczególnych stopni w ten sposób, by uniknąć możliwości przedostania się (w którąkolwiek stronę) offsetu napięcia stałego.
    Jopcio
    Poziom 8  
    Poprawione, dzięki! Wstawię badania jak już zrobię.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

I nie będzie tego warunku -3 dB bo ja sobie zaprojektowałem na około -5 dB:

Dodano po 5 [minuty]:

Z resztą to zależy jak potencjometr jest ustawiony, to np. jest na 20% względem środka

Bez różnicy, może być przecięcie -5 dB przy max położeniu potencjometru, byle wszystkie charakterystyki były kształtem podobne i miały wzmocnienie 12 i tłumienie -12 przy max wysuwie potencjometru, na ten warunek -3dB nie patrzą na obronie i tak nakładają się mniej więcej okej na siebie a do sprzedaży tego nie robię :D.

Jednak to z symulacji wstawiłem, a zobaczymy jak badania