Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201

15 Dec 2019 06:06 6297 21
  • Level 8  
    Witam
    Uprzejmie proszę o pomoc w naprawie czujnika ruchu ROYA LUX Infrared Sensor RLX-1201. Nie mam schematu działania, podzespoły małe, może akurat znajdę tutaj uprzejmą i fachową pomoc w jego naprawie, za co od razu serdecznie dziękuję. Producent lampy nie przyjmuje czujników do naprawy, a zwłaszcza po upływie gwarancji lamp. Problem dotyczy ciągłego świecenia lampy, i nie reagowania czujnika na regulację światła czy czasu.
    Co może być przyczyną takiego problemu i jakie podzespoły należałoby wymienić, ewentualnie jak i co sprawdzić w tym czujniku ruchu? Wskazówki najlepiej łopatologicznie, jestem tylko w podstawach zorientowany w elektronice, a bardzo mi zależy aby czujnik znowu zaczął działać. Załączam zdjęcia czujnika (jedno ze zdjęć przedstawia zasilacz do tego czujnika i lampy).
    Proszę o pomoc.

Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201 Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201 Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201
    Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201 Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • Level 29  
    Zacznij od sprawdzenia omomierzem przekaźnika, mogły skleić się styki.
  • Level 40  
    Ze zdjęć nie widać dokładnie, ale czy nie "wylał" kondensator elektrolityczny?
  • Level 8  
    Dziękuję za kontakt.
    volt1, jak sprawdzić omomierzem przekaźnik, czy muszę go wylutować? Proszę o instrukcje działania i z góry dziękuję za wszelkie łopatologiczne wręcz wskazówki.

Krzychu7, elektrolit nie wylał to jest mała cewka, w taki sposób zabezpieczyli ją klejem silikonowym od góry. Jak trzeba, zrobię dodatkowe zdjęcia z boku.
  • Level 29  
    Nie trzeba wylutowywać. Trzeba sprawdzić czy jest przejście między zaznaczonymi miejscami. Jeśli jest, to znaczy, że styki są sklejone.

• OptexOptex
  • Level 8  
    Sprawdziłem te luty nóżek na mierniku tj. sygnale diody i nie ma przejścia, to jest sygnału zwarcia.
    Co i jak jeszcze można by było sprawdzić?

Może akurat ktoś miał podobny problem z tym czujnikiem i wie co z nim trzeba zrobić i jakie części sprawdzić czy wymienić, aby zaczął działać?
  • Level 39  
    Miernik na pomiar rezystancji i sprawdzić potencjometry czy działają (oczywiście pomiary na wyłączonym czujniku).
  • Level 8  
    E8600, dziękuję za wskazówkę. Czy mogę sprawdzić te regulatory czasu świecenia i czujnika światła bez ich wylutowywania, czy lepiej je wylutować, aby sprawdzić czy reagują na zmiany podczas ich regulacji w plus i minus?
  • Level 8  
    Sprawdziłem i oba potencjometry reagują tak samo na regulacje. W skrajnych tj. górnym i dolnym położeniu są inne wartości, z czego w dolnym zero. Co dalej można byłoby sprawdzić albo wymienić? Proszę o pomoc.
  • Level 8  
    Czy do sprawdzenia tych tranzystorów SMD muszę je wylutować, aby nie było przekłamań? Widzę dwa.
  • Level 8  
    Sprawdziłem poprzez wylutowanie te tranzystory i są sprawne. Co by jeszcze można było sprawdzić?

Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201 Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201 Czujnik ruchu ROYA LUX RLX-1201
  • Level 39  
    - Szukanie zimnych lutów (wszystkie podejrzane połączenia poprawić);
    - Podstawić sprawny/sprawdzony kondensator elektrolityczny za mostkiem prostowniczym;
    - Pod tym kondensatorem chyba jest rezystor bezpiecznikowy oznaczenie 0 (sprawny powinien mieć przejście);
    Mając układ na stole sprawdza się wszystko po kolei kończąc na sprawdzeniu układów sterowania, porównując napięcia wejściowe i wyjściowe z notą katalogową.

Przypominam układ zasilany jest z 250 V więc bez odpowiedniej wiedzy/praktyki oraz bez zachowania środków ostrożności lepiej zaniechać naprawy dla własnego bezpieczeństwa.
  • Level 8  
    Ok, dziękuje za informacje. Schematu brak, nie mogę przynajmniej nigdzie namierzyć. Zasilanie przez zasilacz led power supply z redukcją na 40-80V DC.
    cyt.:" Pod tym kondensatorem chyba jest rezystor bezpiecznikowy oznaczenie 0 (sprawny powinien mieć przejście);"
    Rozumiem, że chodzi o ten czarny z białym paskiem. Czy do jego sprawdzenia muszę go wylutować i na pomiarze diody powinien być sygnał przejścia w obie strony, czy tylko jedną?

• Level 8  
    Naprawdę dziwne rzeczy. Rezystor 0 jest sprawny i jest przejście obustronne, sprawdziłem też MB6S mostek prostowniczy i jest sprawny, dodatkowo tzw. zimnych lutów brak.
    Czy jest to możliwe oraz w jaki sposób byłoby to możliwe, aby ten jedyny w tym czujniku kondensator elektrolityczny miał aż taki wpływ na to, że czujnik nie załącza się?
    Tak czy inaczej muszę zamówić nowy ten kondensator elektrolityczny spolaryzowany, jak dotrze, podmienię - choć nie wygląda on na uszkodzony w jakikolwiek sposób.

Proszę o dalsze wskazówki i pomoc, co dalej można byłoby jeszcze do tego czasu sprawdzić/wymienić w tym czujniku a może być wadliwe, najlepiej z własnego doświadczenia z czujnikami ruchu.
  • Level 8  
    Czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić czujnik /SENSOR/ PIR W216S?
  • Level 8  
    E8600, jednak racja jest po twojej stronie. Zasilanie tego układu jest na 240V AC, dopiero po wyjściu z tego układu idzie na zasilacz 40-80V DC.
    Kondensator 47µF/35V zamówiony, ale naprawdę nie wygląda, aby było z nim coś nie tak.
    Najprawdopodobniej przyczyna usterki musi leżeć jeszcze gdzie indziej, możne ktoś podpowie co by tutaj jeszcze można było sprawdzić?
  • Level 40  
    Kiedyś miałem identyczną usterkę, ale w innym czujniku.
    Po wymianie sensora PIR zaczął działać prawidłowo.
  • Level 8  
    Krzychu7, dzięki za wskazówkę, ale tutaj pojawia się kolejny problem i pytanie, gdzie taki czujnik PIR W216S nabyć, bo nigdzie w detalu nie mogę tego czujnika znaleźć, aby kupić.
  • Level 8  
    Usterka jest na tyle poważna, że nie da się tego naprawić. Lampa jak to wszyscy specjaliści i doradcy stwierdzili musi iść do utylizacji. Proszę o zamknięcie wątku.