Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bascom AVR i mkAVR Calculator

waleryfw 15 Dec 2019 11:28 861 10
    waleryfw
    Level 14  
    Witam wszystkich zainteresowanych tym tematem .

Mój problem wynika z tego że sam już nie wiem gdzie popełniam błąd .

Od jakiegoś czasu zajmowałem się programowaniem procesorków AVR i bascomem wer demo 2.0.7.9 , oraz najnowszą wersją mkAVR calkulatora 1.1.0 build 82 z licencją (doskonały program).
    Wszystko fajnie się kompilowało i wgrywało do DOWOLNEGO procesora AVR .
    Do czasu gdy musiałem remontować mieszkanie i pozostawiłem zainteresowania na boku .

Po powrocie do normalności odnowiłem zainteresowania . I wielkie rozczarowanie .

Po włączeniu komputera oczywiście system się zaktualizował do najnowszej wersji Win10/64bit (wczesniej też był win10/64bit ale starszy)

Podłączam płytkę np: z Attiny2313 , podłączam programator ATB-USBASP firmy ATNEL wer 4.1 (świetny programator) .
    Procesor poprawnie wykryty , sygnatura ok , programuję z potwierdzeniem weryfikacji .
    Wszystko przebiega poprawnie
    Progran prosty z miganiem diody na pinie

Ale procesor jak by nie żył brak działania , brak migania , NIC
    I tak z innymi procesorami NIC

Co jest nie tak Koledzy

[/b]
    Gienek
    Level 37  
    Nie napisałeś w jakim środowisku programowałeś. Podejrzewam, że użyłeś programu mkAVR Calculator. Przed programowaniem powinieneś (w/g mnie) wejść w USTAWIENIA i ponownie zainstalować USBASP Drivers. Być może te sterowniki gdzieś się "zagubiły".
    O ustawieniach fuse bitów nie wspominam, bo to oczywiste.
    A może w ustawieniach BSCOMa masz jakieś błędy i generowany kod jest wadliwy.
    Najlepiej sprawdź sam programator wykorzystując tylko mkAVR Calculator i jakiś sprawdzony plik hex.
    waleryfw
    Level 14  
    Dziękuję za odpowiedz . odpowiadam

Program pisze w Bascom AVR wer najnowsza orginalnie ściągnięta 2.0.7.9 . Wszystkie starsze odinstalowałem i wgrałem tylko te wersję .

Zainstalowałem ponownie cały program mkAVR Calculator z ponownym wgraniem USBASP i AVRDUDE .

Nadal bez zmian ???? .

Ale jednak jest postęp bo przy tych nowych wgraniach , biorąc dowolny plik *.hex na 2313 wszystko działa . Ale jak tylko ponownie skompiluję bascomem to porażka .

Pytam jak możliwe że najnowszy bascom i te starsze co miałem wersje "psują plik *.hex

Wszystko po ściągnięciu aktualizacji do win10 - czy może to być winne
    Gienek
    Level 37  
    Nie wydaje mi się, by to była wina win10, bo mam ten system i z Bascomem "współpracuje" bez przeszkód.
    Według mnie, zbyt dawno nie miałeś do czynienia z Bascomem i nie do końca prawidłowo go konfigurujesz. Nie ma takiej opcji, by przy prawidłowej konfiguracji otrzymać nie działający hex (mogą być różnice w jego wielkości, ale zawsze będzie działający). Dlatego proponuję przypomnieć sobie zasady konfiguracji Bascoma.
    waleryfw
    Level 14  
    Wgrałem Bascoma czystą ściągnięta najnowszą wersję i nic nie zmieniałem w ustawieniach .
    Zawsze wgrywałem najnowszą wersję a programowałem mk AVR Calkulatorem i programatorem USBASP z tej firmy .
    Nie przypisywałem ścieżki z Bascoma do automatycznego otwierania mk AVR calkulatora .

Do sprawdzenia proszę na PW o podstawowy program migania diodą led na porcie B.0 w odstępach wait 1 , źródło i skompilowany . Na procesor Attiny2313 z wew kwarcem 1Mhz . Sprawdzę co wtedy wyjdzie .
    Gienek
    Level 37  
    Trochę "odwróciłeś kota ogonem" - lepiej by było byś Ty przesłał wyniki swoich zmagań - prędzej można by było stwierdzić gdzie popełniasz błąd. Ale OK - prześlę na PW, jak "dojdę do PC.
    waleryfw
    Level 14  
    Dziękuję za program i wiadomość

Spieszę napisać że: program czyli czysty hex wgrałem i działa .

Ale jak tylko zrobię drobną zmianę np.: zmiana czasu wait i ponownie skompiluję to już jest porażka . I tak jest z każdym programem z mojej cennej kolekcji na każdy inny procesor .
    Tylko do pierwszej kompilacji .

Zmieniałem już inne wersje Bascoma , bo twierdzę że w nim jest problem .

Programowanie i wykrywanie procka oraz zmiana fusbitów z mkAvrCalculatorze zawsze działa OK

Co jest nie tak
    Gienek
    Level 37  
    To już chyba cuda :D
    Po rozpakowaniu mojego pliku w jakimś katalogu skasuj plik led.hex. Uruchom plik led.bas w Bascomie i wykonaj kompilację. Powstały plik led.hex wgraj do procesora - czy zadziała.
    Prześlij mi zawartość swojego dowolnego katalogu, w którym prowadziłeś kompilację.
    Ja twierdzę w dalszym ciągu, że popełniasz błędy w konfiguracji Bascoma. (wersja niewiele zmienia, ważna jest konfiguracja)
    waleryfw
    Level 14  
    Chyba znalazłem mój błąd z podpowiedziami kolegi , oczywiście w ustawieniach Bascoma . Jak miałem zaznaczone okienko (w plikach wyjściowych kompilatora) Swap words to wszystko właśnie było źle z tymi plikami HEX . Jak zostawiłem okienko puste to REWELACJA wszystko działa . Jeżeli kolega zna opis angielski to proszę o podpowiedz do czego to jest . Test zrobiłem z Attiny 2313 OK , Atmega8 OK , Attiny13 OK .
  • Helpful post
    Gienek
    Level 37  
    Dosłowne tłumaczenie: "zmień słowa". W jakim celu to jest wprowadzone - nie wiem. Natomiast wiem, aby nigdy tego nie zaznaczać. Dlaczego to Ci się włączyło "z automatu" - nie wiem (mnie się nie włącza).
    Ważne, że w końcu "wyleczyłeś pacjenta"
    waleryfw
    Level 14  
    Pomocne były wiadomości kolegi i oczywiście łapka w górę . Dziękuję . Właśnie przetestowałem na Atmega 16 i 32 , wszystko śmiga .
    Dzięki za cenne uwagi i wytrwałość . Wesołych świąt , Zdrówka