Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator pieca do ceramiki

15 Gru 2019 12:37 1260 51
  • Poziom 9  
    Witam
    Niedawno kupiłem Piec Nabatherm N100 z 85r 380V 50Hz 12A 8kW z regulatorem Program Controller C8. Problem wyszedł podczas pierwszej próby pieca, wszystko przebiegło prawidłowo podczas programu wypalania lecz gdy piec już stygł z 950*C zszedł do mnw 450*C i wyświetlacz się zatrzymał. Postanowiłem go wyłączyć i ponownie uruchomić po czym pojawił się błąd F6 instrukcja mówi: Regelanlege defekt/Control system defective. Macie jakieś domysły co mogło się stać, lub jakiś inny regulator w jego miejsce tylko jaki? Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki

Dodano po 21 [minuty]:

Dodaje schematy z instrukcji Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista Automatyk
    Informacja jaka jest wyświetlana to uszkodzenie systemu sterowania. Trudno jest na odleosc to sprawdzić. Czasami bywa tak, że po zakupie mamy pecha jak prawdopodobnie u Ciebie.
    Schematy są bardzo nieczytelne więc tutaj nie pomogą. Najlepiej będzie jak skontaktujesz się z serwisem powinni pomóc.
    Jeżeli nie uda się tego naprawić to pozostaje budowa układu sterowania od nowa.
  • Poziom 9  
    Jestem na etapie kontaktu z serwisem, ale wydaje mi się, że koszty mogą się okazać nieadekwatne i może lepiej byłoby wykonać nowy układ lub wykorzystać istniejące elementy sterowania podpinając inny regulator. Jestem laikiem wiedz proszę o wyrozumiałość.Zdjęcia mogę zrobić lepszej jakości.
  • MetalworkMetalwork

• Specjalista Automatyk
    W tych konstrukcjach często, ze starości dochodzi do uszkodzenia kondensatorów. Rozebrałbym całość i pooglądał płytki.
    W jego miejsce bez problemu dopasujesz nowoczesny regulator temperatury. Z tego co widzę to musisz szukać regulatora z dwoma wyjściami i możliwością zdefiniowania kilku kroków krzywej grzania (jedno masz wyjście regulacyjne, a drugie zabezpieczające od progu temperatury). Wejście to termopara typu S (platyna/rod-platyna).
    Kluczowy będzie budżet ;)
  • Poziom 9  
    Przeglądałem całą płytkę regulatora nic podejrzanego nie znalazłem. Zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem termopara typ K, sterowniki już oglądałem różne, na pewno są bardziej funkcjonalne niż ten stary i wolałbym mieć taki, tylko jakie wyjścia musi posiadać by mógł sterować tymi stycznikami( czy inne niż na SSR) dodaję zdjęcia pleców tam widać tył termopary oraz układu Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki Regulator pieca do ceramiki

• Specjalista Automatyk
    W kondensatorach może nie być elektrolitu i po wierzchu niekoniecznie będzie widać.
    Masz dwa styczniki z cewką AC, więc szukaj regulatora raczej z wyjściami przekaźnikowymi (ewentualnie na K2 jest tylko podane napięcie przez styk chyba S1 w regulatorze, może kluczyk?).
    Do termopary nie widzę kolorów przewodów (chyba biały i czerwony, więc wg DIN, po niemiecku to S), na regulatorze opis PtRhPt, a biorąc pod uwagę maksymalną temperaturę pracy to raczej będzie S lub R (możesz zmierzyć na niej napięcie mV i zerknąć do tablic).
    Większość regulatorów potrafi przyjąć kilka rodzajów wejść, więc nie powinno być problemu z podpięciem.
  • Poziom 9  
    A czy wyjście przekaźnikowe musi posiadać jakieś minimalne wartości do tych styczników?

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

A tak kluczyk masz racje

Dodano po 4 [minuty]:

Jest jeszcze krańcowy w drzwiach
  • Poziom 25  
    Przekaźniki w regulatorze do wymiany.
  • Poziom 33  
    Jeśli modernizacja na coś nowszego to możesz zakupić coś podobnego :
    PC-935 – programowalne regulatory temperatury i procesu
  • Poziom 9  
    Jest tam z tego co widzę jeden przekaźnik omron g2l-113p-us-sv 24VCD chyba trzeba by jakiś zamiennik bo nie widzę nic takiego już do kupienia. Jak sprawdzić stary przekaźnik? Regulator pieca do ceramiki
  • Poziom 28  
    W skomplikowanej elektronice najsłabszy element to styki przekażników, zdejmij obudowę, czasem trzeba łamać bo klejona i oglądnąć styki, one wiele powiedzą, na 100 przekażników po roku eksploatacji nawet 10 do czyszczenia 1 do wymiany.
  • Poziom 9  
    Przejrzałem ten przekaźnik wygląda jak nowy styki w środku czyste.

• Specjalista Automatyk
    Ja bym się jednak upierał przy kondensatorach lub jakimś zimnym lucie.

Dodano po 2 [minuty]:

https://keramik.ifokus.se/discussions/5b8b7e7...002203-fortsatt-felsokning-nabertherm-n100-c8
    Tutaj trochę inna wersja, z dodatkowym zabezpieczeniem przed przegrzaniem pieca, ale gościu "poruszał"/przelutował obudowę jakiegoś bezpiecznika i zaczęło działać.

Może jest jeszcze coś ciekawego na tych drzwiczkach z panelem?
  • Poziom 25  
    A czy pokazuję jakąś temperaturę , czy tylko błąd?
  • Poziom 9  
    Pokazuje tylko błąd. Po męczę trochę tą płytkę może się uda.

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

Pomyślałem, że może najlepiej byłoby jednak wykonać nowy układ od podstaw, znalazłem taki regulator https://allegro.pl/oferta/programowalny-regulator-temperatury-pid-ramp-9-8340605291 do niego przekaźnik https://allegro.pl/oferta/przekaznik-ssr-styc...undle_id=6b16b19a-5916-45cb-830a-bc2650bec989 tylko jak prawidłowo podłączyć grzałki do niego i wyłącznik krańcowy, pomożecie? W międzyczasie cały czas pracuję nad starym Regulatorem planuję wymianę tych dwóch dużych kondensatorów.

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Wypociłem coś takiego Regulator pieca do ceramiki
  • Poziom 36  
    panadol3, na łamach tego forum taki temat był poruszany wielokrotnie. Dzięki temu miałem okazję poznać skomplikowaną technologię wypalania ceramiki. Jesteś zainteresowany porozmawiajmy na PW.
  • Poziom 11  
    Ja mam tylko 3 pytania.
    1. Czy na pewno termopara jest sprawna?
    2. Czy przewód z krańcówką S2 w drzwiach ma ciągłość pomiędzy a1 K2 -C2?
    3. Czy styki pomocnicze na K2 są sprawne?
  • Poziom 11  
    Z tych nikłych informacji wynika, że F3 to błąd termopary, pozostałe moje dwa pytania to F1 i F2, F6 błąd wewnętrzny.
    Też się kiedyś bawiłem piecami podobnej mocy i zakresami temperatur. Mnie kontroler czasem się zawieszał, ale po solidnym objęciu wszystkich elementów metalowych obudowy połączeniami wyrównawczymi, problem zniknął. Takie piece mają spory prąd upływu który mógł pójść po termoparze do kontrolera. Na jednym zdjęciu widać skorodowany zacisk PE, nawiasem mówiąc. Jeśli instalacja pieca nie była prawidłowa, mógł strzelić jakiś czip.
  • Poziom 9  
    Sprawdzę styki i przeczyszczę skorodowane. Krańcowy raczej działa, ogólnie po przekręceniu kluczyka słyszę, że prąd idzie na przekaźnik otwieram drzwi przekaźnik słychać zamykam to samo.

Dodano po 1 [minuty]:

A ten mój schemat to raczej nie dobry, N to chyba na grzałki nie powinien iść przy 3 fazach

Dodano po 8 [minuty]:

Dziś dostałem ofertę na regulator Shimaden FP93 cena jak dla mnie trochę dużo ale z drugiej strony przetrawiłbym 998 netto tylko boję się,że jeszcze dojdzie kilka rzeczy i będzie to już nie do strawienia.
  • Poziom 11  
    Poszukaj firmę Compit w Częstochowie właściciel Piotr Roszak. Spytaj się o kontroler do pieca do wypału ceramiki.
  • Poziom 9  
    Wszystkie styki przeczyszczone, kondensatory wymienione (te dwa duże) niestety cały czas ten sam błąd. A jeden kondensator troszkę nie wytrzymał po jakiejś minucie Regulator pieca do ceramiki

Dodano po 3 [godziny] 18 [minuty]:

Poprawiłem mój schemat, proszę o sugestie i porady. Jakiej mocy SSR zastosować czy zostać lepiej przy styczniku?Regulator pieca do ceramiki
  • Poziom 25  
    Co do schematu wszystko poprawnie, tyle że zabezpieczenie do grzałek musi być adekwatne do mocy . Zero w grzałkach nie ma znaczenia.

• Specjalista Automatyk
    Schemat wygląda poprawnie, chociaż ten, który załączyłeś z instrukcji, też jest dobry. Kluczyk na drzwiczkach i krańcówka na drzwiach jest już obsłużona dla stycznika K2 i jeśli weźmiesz regulator z przekaźnikiem to podmienisz 1 do 1. Jeśli chcesz ten z wyjściem napięciowym, to wstawiłbym mały, jednofazowy (SSR lub przekaźnik, bo będzie tańszy) w obwód sterowania stycznika K1 (między zaciski A1 i B1) i tez będzie prawie bez przerabiania. Musisz wtedy pamiętać o minimalnych czasach załączenia i przerwy, żeby nie zniszczyć stycznika K1.
    Jeśli chcesz wziąć SSR trójfazowy to musisz zwrócić uwagę na jego chłodzenie, bo na plecach pieca może nie być wystarczające i szybko zakończy żywot ;)
    Co do kondensatora na płytce to wynika, że dobrałeś zły zamiennik lub jest jakiś inny problem z napięciami, który może wynikać z przebicia albo kiepskiego styku. Pewnie jakbyś pomierzył płytkę albo oddał elektronikowi to by coś z tego wyszło. Możesz spróbować odpiąć wszystko od regulatora (poza zasilaniem) i zobaczyć na błędy, może wyjdzie czy płytka uszkodzona czy problem "przychodzi" z zewnątrz.
  • Poziom 11  
    Jedno co mi się nie podoba w schematach- w przypadku gdy grzałka wskutek awarii spowoduje zadziałanie zabezpieczenia L3, cały proces wypalania się zmarnuje, bo kontroler straci zasilanie. Pomiędzy stycznikiem a bezpiecznikiem kontrolera powinny być zabezpieczenia grzałek, a cała linia zasilająca piec powinna być zabezpieczona bezpiecznikami, w celu zapewnienia selektywności. Ale to zależy jak cenne wypały kolega ma zamiar robić.
  • Poziom 36  
    15kVmaciej, można zastosować automatyczny przełącznik faz np. PF-431 który służy do utrzymania ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego kiedy faza, z której był zasilany, zniknie lub jej parametry spadną poniżej normy.

• Specjalista Automatyk
    Pytanie tylko czy jest sens, bo w tym przypadku chyba nie ma możliwości wymiany elementów grzejnych na gorącym piecu, więc i tak trzeba zakończyć zabawę.
  • Poziom 36  
    Markos80, piece mają zapas mocy i przy braku jednej fazy można niektóre procesy wypalania doprowadzić do końca.

• Specjalista Automatyk
    Wiem o tym i nie podważam pomysłów. Chodzi tylko o ich opłacalność, a samo dołożenie wyboru fazy może nie być wystarczające.
    Jeśli zabezpieczenie zasilania jest trójfazowe to czy przy zwarciu grzałki nie wyłączy całości, a przy przepaleniu jednej nic się nie stanie?