Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jakim filtrem ocieplić światło LED 6500K do 3000-3500K?

adam_er 15 Dec 2019 18:51 1260 3
    adam_er
    Level 10  
    Witam :)
    Pewnie mnie pogonicie z takimi pierdułkami ;), ale jeśli nie to pomóżcie, w końcu chodzi o zakup akcesoriów foto, więc... ;)
    Potrzebuję podpowiedzi w temacie baaaaardzo nietypowego wykorzystania filtrów foto...
    Mam świetną lampkę biurową z diodami LED, emitującą światło zimne (6500K). Chciałbym je trochę ocieplić, np. do 3000-3500K. Widziałem w sieci niedrogie kolorowe filtry żelowe do lamp błyskowych (w kompletach 12, 20 szt., itp.) Są tam również zestawy w idealnych dla mnie wymiarach 80x39 mm (muszę przykryć pole 80x30 mm). Z fotek wynika, że są tam po 2-3 filtry jasnożółte, które – być może – byłyby odpowiednie do tego celu.
    Jestem zupełnym laikiem w tym temacie, więc proszę o podpowiedź, czy jest sens kupić taki komplet a jeśli nie, to czego ogólnie mam szukać, np. konkretnego numeru filtra określonej firmy, który by ocieplił 6500K do ok. 3500K?
    Nie chodzi mi o okrągłe filtry do obiektywów, chyba że byłyby tanie i z tworzywa sztucznego, żebym mógł wyciąć potrzebny mi kształt.
    Pomożecie?
    Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie a przy okazji świątecznie i noworocznie ;)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Justyniunia
    Level 35  
    A widzisz, tu jest pies pogrzebany...
    Filtry zostały stworzone do zmiany barw lamp zarowych (które emitują całe pasmo)
    LED niestety emituje tylko konkretne części pasma światła widzialnego (nie widzialnego z resztą też).

Jeśli chcesz ocieplic, to interesują Cię filtry CTA, jak oziębić, to CTB.
    Są dostępne od 1/8 do 1, ale uzyskany efekt może Cię zaskoczyć i to negatywnie...

Jak parasz się fotografią, może zainwestuj w lampę (może być LED) ale z regulacją temp. barwowej, albo wejdź do prosklep. pl, tam mają wzornik filtrów Lee (wzornik filtrów ROSCO bardziej by się przydał, ale jego to najstarsi oświetleniowy nawet nie mają)
    adam_er
    Level 10  
    Hmm, nie jestem pewny, czy mój post został dobrze odczytany... :)
    Chodzi mi o lampę BIUROWĄ, stojącą na biurku i służącą do czytania i innych "biurkowych" czynności, które chciałbym deczko ocieplić ;) i nie ma to żadnego związku z fotografią (no, może poza filtrami...).
    Więc chyba jednak kupię za kilkanaście złociszy taki zestaw filtrów żelowych, o jakim wspomniałem w moim pierwszym poście i wypróbuję żółte, pozostałe pewnie też do czegoś się przydadzą :)
    Jeśli to będzie kompletna porażka, trudno, będę dalej drążył temat, albo nawet dam sobie spokój i przywyknę do 6500K... ;)
    Pzdr :)
    adam_er
    Level 10  
    Trafiony, zatopiony... ;)
    Okazało się, że do mojego zastosowania korekcyjne filtry żelowe CTO nadają się wręcz idealnie.
    Kupiłem niedrogi zestaw i bingo. :) Trzy filtry (vide screen) to strzał w dziesiątkę. W opisach stoi, że filtry służą do zamiany światła dziennego na sztuczne, ale - jak widać - doskonale dają sobie radę także z ocieplaniem zimnego światła LED. Testowałem 204, 205 i 206, pozostawiłem 205 – ½ CTO, 6500K na 3800K.
    Zupełnie nie przewidywałem, że temat tak prosto da się rozwiązać... :)
    Informuję o tym, bo – być może – ktoś jeszcze będzie zainteresowany takim, trochę nietypowym wykorzystaniem korekcyjnych filtrów żelowych.
    Ponieważ wygląda na to, że temat został wyczerpany, zamykam wątek.
    W razie jakichkolwiek pytań czy chęci uzyskania dodatkowych informacji proszę o kontakt na priv.
    Jakim filtrem ocieplić światło LED 6500K do 3000-3500K?

Dodano po 2 [minuty]:

Opis rozwiązania powyżej :)