Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nieregularna praca dmuchawy w piecu CO

16 Dec 2019 00:05 630 6
  • Level 8  
    Witam,
    Potrzebuje pomocy, porady odnośnie dziwnie pracującej dmuchawy w piecu CO.
    Podczas normalnej pracy, jeśli temperatura na piecu spadnie poniżej ustawionej wartości załącza się podajnik i dmuchawa,
    Dmuchawa cały czas jest wysterowana, natomiast podajnik podaje paliwo w odstępie kilkudziesięciu sekund.

Od jakiegoś czasu natomiast zauważyłem, że sterownik podaje sygnał na dmuchawe, jednak ta pracuje bardzo nieregularnie. Co co 20-30 sekund wyłącza się na 5 sekundy. Obroty zwalniają do 0, po czym włącza się na nowo. To się rzuca na pierwszy rzut oka.
    Zwróciłem teraz na nią większą uwagę, gdyż nagle z kranu poleciała letnia woda.
    Zauważyłem, że przerwy w działaniu dmuchawy występują znacznie częsciej, natomiast na bardzo krótko, silnik nie zdąży się zatrzymać.
    Wiecie co może być tego powodem?

Dmuchawa zachowuje się tak na dwóch różnych sterownikach. Przewody są OK, nie widać przetarć itd.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 33  
    Podaj jaki typ dmuchawy, może kondensator jest w niej i jest uszkodzony.
  • Level 42  
    Trzeba się dowiedzieć jaki silnik napędza tą dmuchwę. Jak zwykły indukcyjny 1F, to jak pisał kolega wyżej, powinien mieć kondensator i należy go podmienić. To kilka zł a może uchronić przed dalszymi uszkodzeniami typu przegrzanie silnika lub uszkodzenie triaka regulatora prędkości.
    Mógł też paść właśnie ten triak, bo nie sądzę aby był tam bardziej wyrafinowany układ regulacji prędkości.
    Na razie nic nie wiadomo poza tym, że nie działa...
  • Level 33  
    Ogólnie zaczął bym od spraw najprostszych typu czy np. przewód gdzieś się nie poluzował. Później sprawdził bym, czy gdy sterownik teoretycznie włącza dmuchawę to czy napięcie do niej dochodzi. Teoria z kondensatorem też może okazać się prawdziwa choć silniki z umierającym kondensatorem raczej mają tendencję do problemów przy starcie a nie do przerywania pracy w trakcie. Należało by się też przyjrzeć kondycji mechanicznej dmuchawy...może jakieś łożysko już siadło...
    No i kolejna kwestia to nastawy regulatora...może to on jakimiś błędnymi nastawami organizuje te całe psikusy a sprzętowo wszystko jest dobre...

Uwaga na koniec(może nie potrzebna)...jak się "nie znasz na prądzie" to lepiej wezwij fachowca ...
  • Level 27  
    Poprzedniej zimy znajomy znajomego poprosił mnie o naprawę pieca CO a konkretnie sterownika i dmuchawy.

Dmuchawa nie mogła wejść na obroty, zwalniała przyspieszała. W sterowniku zapalała się lampka "błąd".

Uszkodzony był silnik, a sterownik kontrolował prąd dmuchawy. Jak był za duży włączał ograniczenie. Po wymianie silnika wszystko ok. Co dokładnie się zepsuło nie wiem, bo to nie ja wymieniłem silnik.

Dodano po 4 [minuty]:

Ja tylko zmierzyłem prąd silnika. Przekraczał on kilkukrotne wartość znamionową.
  • Level 8  
    Aktualnie problem zniknął. Przyczyna nieznana tak na prawdę.

Sprawdziłem stan przewodów, sprawdziłem kondensator wzrokowo oceniłem, że jest OK.
    Problem na drugi dzień zniknął i nie wrócił do dnia dzisiejszego.

Powodem takiego zachowania dmuchawy była najprawdopodobniej ciągła praca przez dłuższy okres czasu.
    Podczas wykonywania prac przy piecu (czyszczenie, uzupelnienie paliwa) przełączyłem piec w tryb pracy ręcznej.
    W tym samym czasie któryś z domowników brał długi prysznic i wyciągnął cała ciepłą wodę ze zbiornika.
    Żeby uzupełnić straty piec po ponownym uruchomieniu musiał pracować znacznie dłużej niż zwykle.
  • Level 42  
    rezzo123 wrote:
    sprawdziłem kondensator wzrokowo oceniłem, że jest OK.

Czyli nic nie sprawdziłeś....
    Wzrokowo to można tylko odczytać prametry kondensatora i zakupić nowy na podmianę, gdy nie ma się miernika pojemności.
    Długa praca na pewno nie była przyczyną problemów.