Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rosnące ciśnienie CO TERMET MINITERM ELEGANCE GCO-DP-21-13

16 Gru 2019 01:12 387 2
  • Poziom 2  
    Witam, dziś pojawił się na piecyku błąd E09 - czyli za duże/niskie ciśnienie w układzie. W moim przypadku wynosiło ono 3.0 bary ale woda nie wypływała zaworem bezpieczeństwa. Spuściłem odpowiednią ilość wody ale problem się ponowił. Przejrzałem już sporo tematów na ten temat ale nie mogę znaleźć rozwiązania - sytuacja bez zmian, na włączonym czy też wyłączonym grzaniu ciśnienie w układzie rośnie o około 0,1 bar na kilkadziesiąt minut.

To co zrobiłem -
    1. zakręciłem zawory pod piecykiem, spuściłem wodę z kotła, sprawdziłem ciśnienie (wielokrotnie także spuszczając je do 0 i pompując do 1 bar), odkręciłem zawory, uzupełniłem wodę do 1,5 bara.
    2. wyciągnąłem i przeczyściłem przetwornik ciśnienia, zamontowałem na miejscu
    3. sprawdziłem pompę wody (nie mogę jej odpowietrzyć tzn. przekręcając odpowietrznik nie leci z niego woda, ale odkręcając metalowy korek od czoła widać że woda jest, także na postoju nią zakręciłem) Pompa generalnie pracuje, woda po grzejnikach krąży i są ciepłe ale ciśnienie rośnie
    4. zawór dopełniający wodę (ten czarny przy piecu) jest zakręcony i raczej szczelny bo po odkręceniu delikatnym słychać kawitację wody

Obawiam się tego że mam nieszczelność w wymienniku ciepła (rura w rurze) i próbuje wyeliminować każdą inną możliwość bo z tego co się orientuję to jest najdroższy element ewentualnie do wymiany. Dodam tylko że piec ma 3 lata.
    Gdy zakręcę zawór doprowadzający wodę z sieci do kotła to ciśnienie nie wzrasta.

Jakie mogą być inne przyczyny wzrostu ciśnienia w kotle? Co mógłbym jeszcze sprawdzić czy zrobić?

Z góry dzieki za odpowiedź.
  • Poziom 34  
    Coś w takim razie dolewać ci wodę albo wymiennik albo zawor dopełnienia nie trzyma ( wystarczy że kropluje) . Trzeba sprawdzić jedno albo drugie. Wymiennik można sprawdzić odcinając dopływ wody zimnej do wymiennika powinien byc zawor tak by dopelnianie wody dzialalo. Jak wtedy wzrośnie ciśnienie to zawor do wymiany jak nie to wymiennik.
  • Poziom 2  
    Kolego a możesz mi powiedzieć w jaki sposób mogę odkręcić ten zawór doprowadzający wodę? Bo widzę że jest on zamontowany w stałym korpusie, łatwo odkręcę nakrętkę z miedzianą wąską rurką od góry, od doły mogę odkręcić tylko samą czarną rączkę, ten zawór to jest cały ten element odchodzący do pompy i do innych połączeń? (patrz zdjęcia)

Samego zaworu nie dam rady sprawdzić bez odkręcenia wody zasilającej bo bez niego woda w zaworze dopływającym nie płynie. A odkręcając wodę pod piecem ciśnienie rośnie.

Chce teraz sprawdzić/wymienić ten zawór uzupełniający wodę w kotle, bo może jest zakamieniony, źle się uszczelka ułożyła itp. Ewentualnie go wymienię. Jeśli okaże się że nic nie dało, no to wymiennik ciepła...

Pozdrawiam Rosnące ciśnienie CO TERMET MINITERM ELEGANCE GCO-DP-21-13 Rosnące ciśnienie CO TERMET MINITERM ELEGANCE GCO-DP-21-13 Rosnące ciśnienie CO TERMET MINITERM ELEGANCE GCO-DP-21-13 Rosnące ciśnienie CO TERMET MINITERM ELEGANCE GCO-DP-21-13 Rosnące ciśnienie CO TERMET MINITERM ELEGANCE GCO-DP-21-13