Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BDO - serwis pralek zmywarek

Mexter 16 Dec 2019 11:48 1614 12
 • #1
  Mexter
  Level 10  
  Witam,
  Którą tabele działu IV powinien uzupełnić serwis pralek, zmywarek jeżeli chodzi o BDO? Czy jesteśmy uważani jako Zbierający zużyty sprzęt (tabela 2) ? pozdrawiam
 • #2
  BooReCK
  Level 11  
  Urząd Marszałkowski Szczecin, powiedział mi, że nie zarejestruje mnie jako zbierającego bo nie mam pozwolenia na zbieranie i nie prowadzę dzialalności gospodarczej polegającej na zbieraniu.
  Ustawa z 2015 o ZSiEE uważa mnie za zbierającego.
  Ustawa o odpadach z 2012 uważa, że jestem nieprofesjonalnym zbierającym sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych, wedle czego powinienem mieć umowę na odbiór i przekazanie zużytego sprzętu do zakładu przetwarzającego ZSIEE z profesjonalnym zbierającym.
  Ale, jeżeli części do naprawy sprzętu zamawiam i przychodzą w kartonach owinięte folią stretch, to już podlegam pod wpis do BDO dział XII jako wytwarzający odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z plastiku.
 • #3
  Mexter
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź. A w punkty IV wypelniałeś jakąś tabele? Generalnie chodzi mi o odbiór tworzyw sztucznych które pozostają z rozbiórki. Mam firmę w okolicy która przyjmuje to jako miks tworzyw sztucznych. Dodzwonić się na infolinię nie ma szans.
 • Helpful post
  #4
  BooReCK
  Level 11  
  Wypełniałem jedynie dział XII.
  Dział IV wypełnia jedynie podmiot mający zezwolenie od GIOS na zbieranie odpadów (informacja z Urzędy Marszałkowskiego)
  Jeżeli masz zezwolenie na prowadzenie rozbiórki zużytego sprzętu to taki odpad może Ci zostać ale podpadasz pod recykling, obowiązuje zakaz demontażu zużytego sprzętu przez podmioty nie będące zakładem przetwarzania. Na dodatek jest zakaz zbierania niekompletnego zużytego sprzętu.
  Natomiast, jeżeli klientowi wymienisz obudowę pralki na nową i zostaje Ci korpus, to niestety niema kodu na taki odpad.
  Tak samo jak klientowi wymieniam wyświetlacz w telefonie i klient zostawia potłuczony wyświetlacz u mnie. Niema kodu na taki odpad, jest to traktowane jako zużyty artykuł konsumpcyjny, a dokładniej jako zużyty sprzęt, na którego zbieranie nie potrzeba wpisu do BDO, natomiast potrzeba umowy na odbiór.
  Nie można wymienionej uszkodzonej części, np programator pralki lub wyświetlacz w telefonie podciągnąć pod kod: części pochodzące ze zużytego sprzętu (taki odpad może posiadać tylko zakład przetwarzania).

  Zapewne chodzi Ci o dział IV Tabela 2, który musi być wypełniony na podstawie Ustawy o ZSEE z 2015 ale nie musi na podstawie Ustawy o odpadach z 2012 i jest bajzel.
  Tak jak napisałem, wcześniej, Urząd Marszałkowski nie przyjął mi wniosku jak wypełniłem dział IV, ponieważ nie mogę wypełnić działu IV Tabeli 2 Podpunkt 3, bo nie mam wydanej decyzji zezwalającej na zbieranie, więc skoro nie mam decyzji to nie mogę wypełnić tego działu.

  https://portalkomunalny.pl/bdo-ze-zmianami-rozporzadzenie-moze-uratowac-male-firmy-399024/
  Trzymajmy kciuki za zwolnienie nas z tego całego wariatkowa pod nazwą BDO.
  Ja jeszcze kilka dni wytrzymam zanim złożę wniosek do BDO.
 • #5
  Mexter
  Level 10  
  W takim razie pozostaje jeszcze poczekać kilka dni i zobaczymy co będzie. Pozdrawiam.
 • #6
  Mexter
  Level 10  
  Pojawiły się wczoraj objaśnienia dotyczące rejestracji w BDO dla małych i średnich przedsiębiorstw i chyba dla świętego spokoju lepiej będzie się zarejestrować.
 • #7
  BooReCK
  Level 11  
  Ja czekam na podpisanie

  https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//515/12328257/12649845/12649846/dokument431172.pdf

  projekt rozszerzajacy zwolnienie i podnoszacy limity wpłynął 14 grudnia do 3 dniowych konsultacji.
  Jak się nic nie wyjaśni to przed nowym rokiem złożę wniosek o wpis online.

  Jestem serwisem GSM, jako nieprofesjonalny zbierający zużyty sprzęt nie muszę się wpisywać ( muszę mieć umowę z profesjonalnie zbierającym), u mnie powstają tylko odpady w postaci odpadów opakowaniowych typu karton i plastik a nowe rozporządzenie zwalnia do 500kg rocznie z wpisywania do rejestru, czekam na podpis.

  Jeżeli piszesz, że pojawiły się objaśnienia, wklej link do źródła.
 • #9
  BooReCK
  Level 11  
  Znasz może kody odpadów jakie podał w dziale XII ?
 • #10
  Mexter
  Level 10  
  Niestety nie ale ja będę podawał pewnie:
  16 02 16 Elementy usunięte z zużytych urządzeń inne niż wymienione w 16 02 15
  16 02 09* Transformatory i kondensatory zawierające PCB
  16 01 19 Tworzywa sztuczne
  16 01 99 Inne nie wymienione odpady
  07 02 13 Odpady tworzyw sztucznych
  15 01 01 Opakowania z papieru i tektury

  Ogólnie ten dział 16 odnosi się do naszej branży. Jeszcze rozmawiałem z osobą z odbioru odpadów to mówił że warto coś dodać jeżeli chodzi o rozpuszczalniki itp.
 • #11
  serwisgastro
  Level 1  
  Witam zajmuję sie serwisem sprzętu Agd i nie wiem pod jakie kody wpisać wymienione zużyte czesci w urzadzeniach, np grzałki, łożyska proszę was o pomoc
 • #12
  Mexter
  Level 10  
  Ja wpisuje te kody które podałem wyżej bez tego 07 02 13 bo on tyczy się bardziej produkcji.
 • #13
  Karlheinz
  Level 21  
  A jak to jest z serwisami zajmującymi się naprawą urządzeń jedynie w domu u klienta ? (nieprowadzącymi serwisu stacjonarnego)
  edit:
  Chyba znalazłem...
  "Odpady powstające w wyniku świadczenia usług.Za odpady powstające w wyniku budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania,konserwacji i napraw odpowiada podmiot, który świadczy usługę.Podmiot wykonujący usługę jako wytwórca odpadów zobowiązany jest do rejestracji w Rejestrze-BDO i do prowadzenia ewidencji w BDO. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy umowa o świadczenie usługi inaczej określa odpowiedzialność za wytworzone odpady".