Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonoff 2-kanałowy czy Touch WiFi Dimmer 1-kanałowy

16 Gru 2019 19:47 357 3
  • Poziom 22  
    Witam,
    Przymierzam się do montażu oświetlenia w pokoju. Pokój na poddaszu ze skosami, powierzchnia to około 20m^2. Potrzebuję dobrze go doświetlić do pracy/nauki, po prostu chciałbym, aby było dość jasno, oczywiście zachowując też jakiś umiar. W nocy świecenie jasnego światła nie jest przyjemne, więc trzeba by to jakoś podzielić. Wybrałem lampę sufitową 4xGU10 i tu nastaje moje pytanie. Z racji tego, że jestem już przyzwyczajony do sterowania pilotem i telefonem zastanawiam się nad wyborem inteligentnego urządzenia i tu nastaje moje pytanie.
    Czy lepszym wyborem będzie zastosowanie włącznika Sonoff 2 kanałowego i podział na sekcje po dwie „żarówki” mocniejsze i słabsze, czy zamontowania ściemniacza do ledów z 1 sekcją (z racji na porównywalny koszt). Wcześniej nie miałem żadnej styczności ze ściemniaczami do LEDów pracujących na napięciu sieciowym, jedynie PWM na 12V. Oprócz tego chciałbym usłyszeć o jakiś sugestiach odnośnie jasności.
    Alternatywnie rozważam też wykorzystanie taśmy LED i profilu.

Coś takiego mam na myśli https://github.com/arendst/Tasmota/wiki/Dimmer-switch-with-Nuvoton-chip
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 22  
    Dzięki za odpowiedź. Boję się jednak, że wydam pieniądze na to, a nie będę zadowolony z efektu i ściemniacz wyląduje w szafie. Czytałem opinie o takich ściemniaczach i jest wiele negatywnych, jeżeli chodzi o Ledy.
    Z tego co zdążyłem wyczytać ściemniacze te działają na triaku, który „obcina” sinusoidę. Czy zatem takie ściemniacze nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do oświetlenia dekoracyjnego? Czy nie odczuję migotania, bo przy mojej pracy mogłoby to być męczące?
    Posiadam drivery do ledów, to może faktycznie lepiej rozważyć montaż profilu z LEDami, do tego jakieś ESP i MOSFET?