Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Abit ix38 spalony mosfet VT1165SF

techami 17 Dec 2019 10:55 399 4
    techami
    Level 10  
    Witam,
    posiadam już wiekową płytę główną - Abit ix38 quad gt. Jest tam 5 fazowe cyfrowe zasilanie procesora. Prawdopodobnie 1 z faz uległa spaleniu - zwarcie na wtyczce zasilania procesora i każdej fazie. Czy przy takiej konstrukcji pozostaje tylko metoda zwarciowa do diagnostyki innych elementów ?
    Jest tam 5 mosfetów VT1165SF sterowane VT1115M i zintegrowana cewka CPL-5-50. Z tego co wyczytałem każdy ma max obciążenie 30A więc 5powinno wytrzymać około 150A obciążenia a padły przy 90+A i temp około 50-55C (monitoring każdego mosfetu pod windowsem - uguru). Można by je wymienić na VT1195SF moc 40A (jest nawet miejsce na laminacie na większe mosfety wraz ze ścieżkami). Jak sądzicie czy taka awaria mogła uszkodzić układ sterujący VT1165MF. Zobaczcie zdjecie ile tam jest kondensatorów ceramicznych czy po ponad 10 latach wymienić wszystkie?Jak odczytać ich wartości ? Co to za małe układy zaznaczone na 2 zdjęciu ? Gdzie kupić CPL-5-50 na ali... nie ma, czy można by to zastąpić czymś innym ? Czy wymienić te 3 kondensatory filtrujące linnie 12v z 330uf na np 430uF czy to będzie lepiej filtrowało ?

Abit ix38 spalony mosfet VT1165SFAbit ix38 spalony mosfet VT1165SF

Jak bym podjął się naprawy sam to czy tani hotair (200-300zł) wystarczy, czy muszę też mieć preheater żeby się płyta nie wygięła? Czy takie układy trzeba lutować spoiwem bezołowiowym ? Czy nowe układy trzeba wygrzewać/osuszać w piecu 24h przy temp 100C ?

Czy jest ktoś z Warszawy lub okolic kto posiada takie nowe układy i by mi to zrobił ?
  • Helpful post
    WPX2
    Level 20  
    Wygląda na to, że uszkodzeniu uległy również ścieżki.
    Jednak dopiero po zdjęciu układu i oczyszczeniu PCB będzie widać jakie są uszkodzenia ścieżek, czy są naprawialne.
    Do napraw takich płyt potrzebne jest duże wyczucie i wprawa.
    Poszukaj firmy, która zajmuje się naprawami płyt głównych. Wyjdzie taniej niż kupowanie sprzętu do naprawy. Poza tym firma, która się profesjonalnie zajmuje naprawami może mieć części od "dawcy".

Kondensatory ceramiczne również się starzeją i tracą pojemność, jednak w przeciwieństwie do kondensatorów elektrolitycznych można im przywrócić pierwotną pojemność. Wystarczy podgrzać do temp. Curie, czyli ok.125C, co nastąpi to przy okazji lutowania sąsiednich elementów.
    Tu jest więcej na ten temat:
    https://www.murata.com/en-us/support/faqs/products/capacitor/mlcc/char/0006
    techami
    Level 10  
    Czy takie układy trzeba lutować cyna bezołowiową czy ołowiowa będzie lepsza wytrzymalsza ?
    WPX2
    Level 20  
    Spoiwo ołowiowe jest bardziej elastyczne, a przez to wytrzymalsze. Dodatkowo wymaga niższej temperatury, a elementy elektroniczne narażone są w mniejszym stopniu.
    Przed ponownym lutowaniem, PCB i element należy oczyścić ze starego spoiwa tasiemka lutowniczą, oraz umyć preparatem do usuwania topników.
    techami
    Level 10  
    Jak lutować to wiem tylko brak doświadczenia z hot-air i tak małymi i delikatnymi smd.

Udało się odpalić płytę po zmianie q9650 na 2rdzeniowego e2160, wszystko działa tylko na 2 fazie zasilania temperatura jest strasznie wysoka 100+C (cpu ustawiony na 2x1.2Ghz 1.05v) normalnie powinna być temp. 40-55C . Jeszcze nic nie "lutowałem" raczej odczyt jest prawidłowy bo laminat po 2 stronie też gorący. I jak by dochodziły dźwięki jak piszczenie syczenie z tego miejsca.
    Ciekawe czy uszkodzony jest mosfet vt1165sf czy coś co jest do niego podłączone lub np wypalona ścieżka (brak połączenia) i przez to się tak grzeje. Ciężko jest coś pomierzyć multimetrem bo cały czas pokazuje zwarcie nawet na wtyczce zasilania cpu.
    Radiatora jeszcze nie ściągałem te zdjęcia u góry to są z 2 takiej samej płyty tylko ze spalonym układem na 4 fazie.

Znalazłem schemat połączeń takiego mosfetu tylko mocniejszego (więcej ścieżek gnd i out)
    Jeśli będe zamawiał te mosfety to wezmę te zawsze to dodatkowe 10A na każdej fazie (idealnych warunkach temp itp)

Żeby taki układ wlutować to po oczyszczeniu pól nanosze cyne w płynie i topnik potem hotem ? Ale czy bez preheatera dam rade to przylutować bo zalecana max temp lutowania to 245C.

Jaki lepszy hot-air taki z wentylatorem w kolbie czy z kompresorem ?