Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer po złożeniu i włączeniu działa kilka sekund

Ars87 17 Dec 2019 12:34 486 18
    Ars87
    Level 9  
    Witam,
    Składam komputer w oparciu o następujące podzespoły:
    1. Obudowa Genesis Titan 800;
    2. Płyta główna Gigabyte H170M-D3H DDR4 (Typ obsługiwanej pamięci: DDR4-2133 MHz)
    3. Procesor i5-9400F LGA1151 + spartan 3 LT He1012
    4. Ram Vengeance LPX DDR4 (2400MHz)
    5. Grafika: Gigabyte Geforce GTX 1660
    6. Dysk: ADATA 120 GB 2,5 SATA 6Gb/s
    7. Vero M2 Bronze 600W

Problem polega na tym że gdy już mam wszystko podpięte i włączam komputer się włącza (wentylatory się świecą kręcą) i po krótkiej chwili się wyłącza 2-5 sekund. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy wpływ na to może mieć częstotliwość pamięci RAM ?
    nomudrek
    Level 36  
    Zgadza się do tej płyty nie pasuje ten procesor, na stronie morele pisze iż ten procesor jest kompatybilny z płytami zawierającymi chipsety Z370, Z390, H310, B360, H370, B365.
    https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-9400f-2-9ghz-9-mb-box-bx80684i59400f-5668892/

Płyta główna obsługuje procesory 6 i 7 generacji.
    https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H170M-D3H-rev-10/support#support-cpu
    Ars87
    Level 9  
    Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi
    Czyli reasumując powinienem wymieć:
    1. płytę główna na taką aby obłsugiwała procesor i5 9 generacji i pamięć obsługą pamięci DDR4-2133 MHz
    2. Pamięć Ram na DDR4 o częstotliwości 2133 MHz
    wówczas: płyta główna będzie kompatybilna z procesorem i RAM, oraz procesor będzie kompatybilny z RAM

I wówczas przyczyna czyli wyłączenie komputera po kilku sekundach powinna zostać wyeliminowana
    dt1
    Admin of Computers group
    W przypadku płyt innych niż Z370/Z390 zastosowanie pamięci wyższej niż DDR4-2666 i tak będzie bez znaczenia. Każda będzie działać do max DDR4-2666. A między DDR4-2666 a DDR4-2400 zauważalnej różnicy wydajności nie będzie.

Sens zastosowania DDR4-3000/3200 byłby w przypadku zakupu płyt Z370 lub Z390.

Jeśli chodzi o płyty główne to również należy je dobierać mając na uwadze to, że 9400F to procesor, który na pewno zadziała na każdej płycie B365 i Z390. Te płyty były wyprodukowane pod 9 generację, więc w założeniu z każdą wersją BIOS ten procesor będzie zgodny.

Trochę inaczej jest z płytami H310, B360, H370, Z370. Te płyty były projektowane pod procesory 8 generacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby taka płyta pracowała bez najmniejszych problemów z posiadanym procesorem I5-9400F, ale musi mieć aktualny BIOS. Żeby zaktualizować BIOS będziesz najczęściej musiał podłączyć procesor starszej generacji, na którym płyta wystartuje. Więc przy zakupie płyty:
    - jeśli kupujesz B365 (polecam dla tego procesora, mój ulubiony model to Asrock B365M PRO4) lub Z390 - powinno to działać bez problemu.
    - jeśli kupujesz H310, B360, H370, Z370 to upewnij się, że płyta ma aktualny BIOS lub zamów płytę z usługą aktualizacji BIOS, jeśli kupujesz z jakiegoś sklepu. Jeśli kupisz taką płytę ze starą wersją BIOS to zestaw też nie ruszy, póki nie zostanie wykonana aktualizacja BIOS.
    Ars87
    Level 9  
    Dziękuje wszystkim za pomoc
    Kupiłem nową płytę złożyłem cały sprzęt i problem wyłączania się komputera został rozwiązany, ale po włączeniu nie mam żadnego obrazu na monitorze. Po podłączeniu hdmi płyta główna - monitor, nie ma żadnego obrazu
    Ars87
    Level 9  
    Płyta główna to asus Prime Z370-P 5x
    Oczywiście podłączyłem jeden monitor pod kartę graficzną display port, później pod HDMI - nic
    Później pod płytę HDMI - też nic
    speedy9
    Helpful for users
    Pytanie którą wersje BIOSu ma zakupiona przez Ciebie płyta. i5-9400F jest wspierany dopiero od wersji 1410. A było jeszcze kilka wcześniejszych. Obstawiam właśnie jedną z wcześniejszych. Zakładam, że wszystkie potrzebne kable zasilające do płyty podłączyłeś.
    Ars87
    Level 9  
    Tak wszystkie kable podpięte, a jak można sprawdzić wersję biosu ?
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    dt1 wrote:
    jeśli kupujesz H310, B360, H370, Z370 to upewnij się, że płyta ma aktualny BIOS lub zamów płytę z usługą aktualizacji BIOS, jeśli kupujesz z jakiegoś sklepu. Jeśli kupisz taką płytę ze starą wersją BIOS to zestaw też nie ruszy, póki nie zostanie wykonana aktualizacja BIOS.

Najlepiej przed zakupem, szczególnie jeśli się kupuje płytę dedykowaną dla starszej generacji procesora :)

Numer wersji BIOSu może być podany na naklejce na pudle. Jeśli nie ma to podaj trzy pierwsze znaki numeru seryjnego.

Komputer po złożeniu i włączeniu działa kilka sekund
    Ars87
    Level 9  
    Nie ja kupiłem, tylko znajomemu pomagam w składaniu sprzętu i on to kupuje, a że akurat u sprzedawcy u którego zakupił wcześniejszą zgodził się na zamianę na tą zapewniając go że będzie kompatybilna z podzespołami. Po porostu chciałem pomóc, bo coś tam złożyłem, ale wcale się nie uważam za eksperta, dlatego też pisze tutaj. Przy czym też się uczę na błędach, szkoda tylko że swoich.

A jeżeli chodzi nr seryjny Komputer po złożeniu i włączeniu działa kilka sekund
    speedy9
    Helpful for users
    Ars87 wrote:
    u sprzedawcy u którego zakupił wcześniejszą zgodził się na zamianę na tą zapewniając go że będzie kompatybilna z podzespołami.

to niech idzie do tego sprzedawcy i niech mu sprzedawca wgra najnowszy BIOS.
    Ars87
    Level 9  
    Po zaminianie kości RAM do innego wejścia zadziałało, dziękuje wszystkim za pomoc