Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] (LCD + Arduino)*(dzikie GND) = krzaki

ddawi 17 Dec 2019 21:31 618 13
IGE-XAO
 • #1
  ddawi
  Level 6  
  Witam,
  mam problem z LCD 20x4 (HD44780), co jakiś czas wywala krzaki i przeciwdziałam odłączając zasilanie od arduino. Zestaw zawiera 3 przyciski, regulator napięcia, wyświetlacz, wejście na termometr, wejście RS232 i drukarkę (tylko wyjście). Problem niestety, pojawia się losowo, jak ktoś korzysta z programu, zauważyłem, że częściej się pojawiał, dopóki nie uziemiłem obudowy do wspólnej masy. Niestety dalej się to pojawia i już nie mam pomysłu co może być. Może to być też wina RS232, ale ciężko odseparować tę masę. Elementy sprawdzałem kilkakrotnie, wymieniałem, testowałem. Przy dotknięciu masy i trzymaniu innego elementu pojawiają się krzaki, przy dotykaniu masy i obudowy wszystko ok, co jakiś czas coś dodatkowego wypłynie.
  Podłączeni wyświetlacza:
  botland.com.pl/img/p/1085-3299.jpg

  Nie wiem, czy coś jeszcze dodawać, w kodzie nie ma błędów (przynajmniej jeśli chodzi o LCD), a schemat elektroniczny lub PCB nie wiem na ile się przyda, bo nie robiłem tego 1:1 (lekko pozmieniany).

  Rzeczy, które już zrobiłem:
  - przeszukałem różne fora;
  - nawinąłem przewody zasilające, aby pozbyć się zakłóceń;
  - połączyłem masę z metalową obudową/panelem;
  - znalazłem rozwiązanie inicjalizowania LCD co 15 sekund - niestey problem mam, żeby wcisnąć to w program;
  - nie próbowałem z kondensatorem na wejściu do wyświetlacza pomiędzy zasilaniem i masa - warto?
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • IGE-XAO
 • #2
  JohnReese
  Level 11  
  Wstaw dokladny schemat i program bo tak to raczej nikt nie pomoze. Zapodaj moze jakies zdjecia calosci. Kiedys korzystalem z tego wyswietlacza i nie pamietam tego typu problemow.
 • #3
  kaczakat
  Level 33  
  Przejedź lutownicą po pinach, może jest jakiś zimny, jeśli to kabelkowe połączenia wymień kable. Te LCD to też koszt ~30zł, najprościej wziąć inny i powtórzyć testy. Też nie jestem pewien co masz na myśli pisząc o RS232 i drukarce, czy to UART czy RS232, USB czy LPT, no i do czego tego tam używasz.
 • IGE-XAO
 • #4
  ddawi
  Level 6  
  Więc tak, schemat i PCB podrzucam. Co do programu, to na pewno on jest dobry, bo był sprawdzany przez znajomego informatyka i mi to działa, potrafię przejść cały program ponad 20 razy i się nie wywala, ale jak daje do testowania innym, to potrafi (nie zawsze) się zawiesić. LCD wymienione jako pierwsze i nie jest niestety powodem. RS232 połączone z wagą, pobieram wagę do obliczeń, co do drukarki to bezpośrednio po TTL'u się komunikuje. Jest to płytka prototypowa i jest przelutowana na nowo. Przy niektórych wagach, odseparowuje się mase współną od masy płytki (żeby np. falownik nie wpływał na pomiary lub stabilność wagi). I myślałem o czymś podobnym u siebie, żeby odseparować masę wyświetlacza od reszty, ale trochę nie wiem jak.

  Schemat PCB jest nieaktualny - przerobiony, co do kleju na gorąco to on nie wpływa, bo bez kleju też się tak może zrobić.

  (LCD + Arduino)*(dzikie GND) = krzaki (LCD + Arduino)*(dzikie GND) = krzaki (LCD + Arduino)*(dzikie GND) = krzaki (LCD + Arduino)*(dzikie GND) = krzaki (LCD + Arduino)*(dzikie GND) = krzaki (LCD + Arduino)*(dzikie GND) = krzaki
 • #5
  ex-or
  Level 27  
  Moim zdaniem ta pajęczyna nie ma prawa stabilnie działać. Przez chwilę na biurku, jako pierwszy prototyp to pewnie tak.
  Ale nie jestem profesjonalnym elektronikiem więc możliwe że bredzę.
 • #6
  ddawi
  Level 6  
  Oczywiście, że jest to prototypowe, na chwilkę, ale zanim zamówię płytkę, chciałbym po testować. Pajęczyna mimo wszystko działa, zostawiłem to na cały dzień i nic się nie działo, nawet sprawdzałem, czy program działa dobrze i nic się nie wykrzaczyło. Bardziej chodzi o mase, jak się zmienia masa, to powstają krzaki (dotykam GND pilnikiem i są krzaki). Chodzi o jakieś odseparowanie masy np. żeby było tylko do arduino, albo jakiś nowy filtr.
 • #7
  2konrafal1993
  Level 35  
  Ja z kolei miałem takie problemy z wyświetlaczem gdy dałem na pin kontrastu potencjometr o zbyt dużej rezystancji, była to pomyłka ale wyświetlacz był strasznie czuły na wszelkie zakłócenia. Warto sprawdzić czy właśnie tu nie wkradł się błąd.
 • #8
  ddawi
  Level 6  
  Potencjometr wieloobrotowy, który zastosowałem ma 20 kOhm, czy to za dużo? Jaki 2konrafal1993 zastosowałeś - jeżeli pamiętasz albo jaki radzisz?
  Ja jestem świeżo po testach, jak masę od obudowy wypiąłem i zmasowałem obudowę to się już tak nie zawieszało (zawieszało się przez przyciski) tak samo jak dotykałem obudowy i naciskałem to było ok, jak już nie to się krzaczyło - przed odpięiceim masy od obydowy.
 • #9
  Wirnick
  Level 29  
  Ja bym proponował, LCD wpiąć bezpośrednio do ARDUINO. Zmieniłbym port na PCn lub PAn.
 • #10
  ddawi
  Level 6  
  Wirnick wrote:
  Ja bym proponował, LCD wpiąć bezpośrednio do ARDUINO. Zmieniłbym port na PCn lub PAn.


  Mógłbyś bardziej rozbudować PCn i PAn, troszkę mało rozumiem. Mam zamienić powiedzmy 11 i 12 na inne wyjście, żeby nie było na PWM?
 • Helpful post
  #11
  2konrafal1993
  Level 35  
  Zaleca się stosowanie 10k u mnie był 50k albo 100k dokładnie nie pamiętam ale na takiej wartości wyświetlacz był niestabilny i wyświetlał krzaki.
 • Helpful post
  #12
  Wirnick
  Level 29  
  ddawi wrote:
  Mam zamienić powiedzmy 11 i 12 na inne wyjście, żeby nie było na PWM?

  Tak - na jednym porcie 2,3,4,5,11,12 i RW LCD do masy. Celem sprawdzenia - czy jest to programowe lub sprzętowe uszkodzenie.
 • #14
  ddawi
  Level 6  
  Udało się naprawić/znaleźć problem, próbowałem:
  - wymieniłem kabelki do LCD i dodałem 2 kondensatory (suchy i mokry),
  - zmieniłem programowo wejścia LCD do Arduino,
  - nie próbowałem z potencjometrem, w przyszłości spróbuje.
  Okazało się, że miernik wagowy i płytka z Arduino są na różnych zasilaczach, zmieniając masę na płytce z Arduino, nie zmienia się masa na wadze, przez co Arduino wykrywa jakby, coś było wysyłane przez RS232. Co wpływa na zakłócenia na wyświetlaczu. Jak zmasowałem płytkę przez opornik 1 MOhm, to już nie udało się wykrzaczyć wyświetlacza. Możliwe, że jak zasilanie do wagi pójdzie ze wspólnego zasilania co płytka, to będzie wspólna masa i nie będzie problem, ale to jeszcze do potestowania.