Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sposób bilansowania energii w taryfach strefowych (G12, G13)

Spajder_PL 17 Dec 2019 22:06 1995 9
    Spajder_PL
    Level 11  
    Od kilku dni mam podłączoną instalację fotowoltaiczną i zastanawiam się nad zmianą sprzedawcy energii. Proszę o radę czy w moim przypadku rzeczywiście taka zmiana miałaby sens.

Mój niedobór energii wyniesie około 10 MWh (znacznie więcej pobiorę niż wyprodukuję). Obecny sprzedawca Tauron. Obecna taryfa G13.
    Dużo zużywam w strefie III ("pozostałe godziny doby"), najtańszej.

W starym temacie (chyba z 2017) przeczytałem, że Tauron niestety strefy czasowe rozlicza proporcjonalne to znaczy jeśli w strefie najdroższej ("szczyt popołudniowy") wyprodukuję więcej niż zużyję to nie zapłacę tylko za energię ze strefy III (gdzie będę miał faktyczny niedobór) lecz również za energię z pozostałych II stref (mimo, że w tych strefach wyprodukuję więcej energii niż zużyję). Czytałem, że inni dostawcy energii rozliczają inaczej.

Proszę o potwierdzenie czy Tauron nadal rozlicza sprzedaż energii w "sposób proporcjonalny"?
    W jaki sposób rozliczają inni dostawcy?
  • Helpful post
    marcinbbb
    Level 26  
    Nie ma opcji zmiany sprzedawcy - podpisałeś umowę kompleksową.
    Spajder_PL
    Level 11  
    O... to sprawa się wyjaśniła. Dziękuję za odpowiedź.

(W sumie to jeszcze nie podpisałem umowy kompleksowej, w poniedziałek zamontowali licznik dwukierunkowy i czekam na umowę. Jednak tak czy inaczej jest już za późno zastanawiać się nad tym. Pewnie istniała możliwość zmiany sprzedawcy i po zmianie sprzedawcy, zgłoszenie mikroinstalacji.)

Widzę że jesteśmy skazani na dotychczasowych sprzedawców.
    dzibus1
    Level 15  
    Spajder_PL wrote:
    Proszę o potwierdzenie czy Tauron nadal rozlicza sprzedaż energii w "sposób proporcjonalny"?
    Spajder_PL wrote:
    Proszę o potwierdzenie czy Tauron nadal rozlicza sprzedaż energii w "sposób proporcjonalny"? W jaki sposób rozliczają inni dostawcy?

Tauron rozlicza proporcjonalnie według zużycia. Produkcja jest rozliczana procentowo w oparciu o zużycie w poszczególnych strefach. Niestety. Ja mam G13 płacę średnio ok 38gr/kWh i dla takiej ceny liczyłem zwrot PV. Z tego co kiedyś czytałem PGE też rozlicza proporcjonalnie, ale według produkcji. Może coś się zmieniło. Jak inni to nie wiem.

Dodano po 59 [sekundy]:

Spajder_PL wrote:
    O... to sprawa się wyjaśniła. Dziękuję za odpowiedź.

(W sumie to jeszcze nie podpisałem umowy kompleksowej, w poniedziałek zamontowali licznik dwukierunkowy i czekam na umowę. Jednak tak czy inaczej jest już za późno zastanawiać się nad tym. Pewnie istniała możliwość zmiany sprzedawcy i po zmianie sprzedawcy, zgłoszenie mikroinstalacji.)

Widzę że jesteśmy skazani na dotychczasowych sprzedawców.

Nie ma znaczenie czy przed czy po i tak musi być kompleksowa.
    wnoto
    Level 34  
    dzibus1 wrote:
    Produkcja jest rozliczana procentowo w oparciu o zużycie w poszczególnych strefach. Niestety.

A to nie jest tak że licznik (sam) zlicza wyprodukowany prąd w kazdej strefie osobno ?
    U nas na osiedlu instaluja ISKRY z kartą SIM.
    Spajder_PL
    Level 11  
    Licznik zlicza sam. Nie w tym jednak problem lecz w sposobie rozliczania energii między strefami czasowymi.
    Na przykład jeśli mam dwie strefy czasowe (w nocnej prąd jest tańszy) i moja produkcja i zużycie wyglądają tak:

strefa dzienna - produkcja: 2 - zużycie: 1
    strefa nocna -produkcja: 0 - zużycie: 5

to nie zapłacę za 4 jednostki prądu po cenie ze strefy nocnej lecz zapłacę proporcjonalnie do zużycia w strefach czyli zapłacę za 0.8 jednostek energii po cenie strefy dziennej i 3.2 jednostki energii po cenie strefy nocnej. Mimo, że w strefie dziennej wyprodukowałem dwa razy więcej energii niż zużyłem....
    m7marek
    Level 11  
    a to nie powinno być:
    (6-2)*(1/6) = 0,67 po cenie dziennej i
    (6-2)*(5/6) = 3,33 po cenie nocnej?
    kosmos99
    Level 38  
    dzibus1 wrote:
    Z tego co kiedyś czytałem PGE też rozlicza proporcjonalnie, ale według produkcji.

PGE rozlicza według stref, czyli dla przykładu:

Spajder_PL wrote:
    strefa dzienna - produkcja: 2 - zużycie: 1
    strefa nocna -produkcja: 0 - zużycie: 5

Czyli zapłacić trzeba będzie za 4,4 kWh w strefie nocnej.
    dzibus1
    Level 15  
    kosmos99 wrote:

PGE rozlicza według stref, czyli dla przykładu:

Czyli zapłacić trzeba będzie za 4,4 kWh w strefie nocnej.

Czyli jest tak jak pisałem. Zresztą Tauron też według stref, ale inaczej. W Tauron to niemożliwe. Dlatego jak ktoś korzysta dużo z prądu poza szczytem, tak jak ja i jest obsługiwany przez np. PGE, to może pomyśleć o małej instalacji PV na pokrycie drogie prądu. Ja to robię off-gridem, na tyle ile się da. Oczywiście najłatwiej G11 i PV na pokrycie całego zapotrzebowania na energię, ale według mnie to trochę tak na siłę.