Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okap kuchenny, nieznany producent - wymiana spalonej turbiny

pmat 18 Dec 2019 15:33 504 1
    pmat
    Level 2  
    Witam,

po 17 latach szczęśliwej i owocnej współpracy turbina w okapie kuchennym wypuściła dymek i odeszła do Krainy Elektrycznego Niebytu. Była tak zarośnięta brudem, że nawet nie próbowałem jej reanimować, tylko kupiłem nową. Niestety nie udało mi się znaleźć dokładnie takiej samej turbiny (model na zdjęciu, coś jakby FIME MOD. TN725 CL.F, nie do wyguglania), więc kupiłem Gorenje 180077, bo jest podobna rozmiarami i wtyczką i też ma 3 biegi. Okazało się, że nawet pasuje w miejsce starej, mieści się w okapie i da się łatwo przykręcić.

Rozrysowałem połączenia na oryginalnej płytce z przełącznikami (załączam zdjęcie), wiem gdzie są połączenia do poszczególnych biegów. Na płytce nie ma kondensatora, więc zakładam, że jest wbudowany wewnątrz silnika starej turbiny. Niestety nie znalazłem rozpiski połączeń na kostce od tej nowej turbiny (zdjęcie nowej kostki na zdjęciu, na nowej turbinie nie ma żadnych naklejek i informacji).

I tu mam dwa pytania:
    1. jak w prosty sposób rozkminić połączenia w kostce od nowej turbiny?
    2. jak sprawdzić, czy w nowej turbinie też jest kondensator?

W nowej kostce są cztery połączenia, więc pewnie jeden to wspólny "neutralny", a pozostałe 3 to "faza" dla poszczególnych biegów. Ale który jest który? Można to jakoś sprawdzić omomierzem? A jeśli eksperymentować z podłączaniem 230VAC, to jak nie spalić turbiny i sieci zasilającej w domu? ;)

Wszelkie sugestie mile widziane.
  • Helpful post
    brofran
    Level 39  
    pmat wrote:
    W nowej kostce są cztery połączenia, więc pewnie jeden to wspólny "neutralny", a pozostałe 3 to "faza" dla poszczególnych biegów.

Na fotce widzę tylko 3 .
    pmat wrote:
    Ale który jest który?

Podłącz poprzez żarówkę 200W ( szeregowo ) i rozkminisz .