Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Nixie Z560M Mirley - Słabe świecenie lamp

18 Gru 2019 20:28 513 5
 • Poziom 6  
  Witam,skleciłem sobie zegar na 4x Z560m wg schematu ze strony http://mirley.firlej.org/zegar_nixie i wszystko działa jak należy,z tymże lampy strasznie słabo świecą a w zasadzie to ledwo co się żarzą.Z początku myślałem że problem leży gdzieś w sterowniku,ale po podłączeniu lampy bezpośrednio pod przetwornice poprzez rezystor 47k nic się nie zmieniło. Jak podciągnę do 160-170V to jakoś to wygląda,ale i tak uszu nie urywa w każdym bądź razie,nie świecą się tak jak powinny.Z początku myślałem że to wina przetwornicy,lecz na innej efekt jest identyczny.Przetwornice wykonałem wg projektu http://mirley.firlej.org/przetwornica_9v_150v oraz http://mirley.firlej.org/przetwornica_podwyzszajaca_do_lamp_nixie

  Przetwornica pobiera mi z zasilacza ok 40mA a sama lampa pod przetwornica pobiera 0.5mA ? Czy możliwe żeby nixie były uszkodzone? lampy są z 2 źródeł i wszystkie 4 nigdy nie były używane,z resztą mam także 1 szt LC513 i na niej dzieje się to samo.Zmiana wartości rezystora na 24k także nie wiele daje.Przetwornice sprawdzałem kilka razy i na 100% są wykonane poprawnie.Ktoś podpowie o co może chodzić? ew poleci schemat sprawdzonej przetwornicy do sklecenia na szybko?
 • Poziom 14  
  Sprawdź napięcie na wyjściu przetwornicy po podłączeniu lampy....
 • Poziom 6  
  Napięcie przetwornicy ustawione bez obciążenia na 155V, po podłączeniu lampy napięcie nie spada. Przetwornica jałowo pobiera ok 10mV,po podłączeniu zegara ok 50mV(razem z zasilaniem sterownika). Wysokie bierze 0.5mV, dławik 470uH lekko ciepły,poza tym nic się nie grzeje.
 • Admin Grupy Retro
  Jeżeli lampa pobiera (po podłączeniu bez sterownika) około 0,5mA, to znaczy, że pracują poniżej prądu minimalnego (1mA).
  Jakie napięcie odkłada się na samej lampie w trakcie jej pracy? Na innych cyfrach jest tak samo?
  Jak podniesiesz napięcie, to jaki jest prąd tych lamp?
 • Poziom 6  
  temat rozwiązany,zastosowano inną przetwornice.