Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WAA-20162PL/24 - Urwany krzyżak - wymiana zbiornika z bębnem

18 Gru 2019 21:20 243 4
  • Poziom 2  
    Witam, rozważam zakup nowego zbiornika z bębnem do pralki Bosch WAA-20162PL/24, która kilka lat temu uległa awarii po zaledwie czterech latach niezbyt intensywnego użytkowania. Po rozcięciu zbiornika okazało się, że ramiona krzyżaka są w 2/3 długości na swoim miejscu, ale reszta przeszła w stan sypki i dosłownie wysypała się ze zbiornika. Na trzpieniu ostały się kikuty ramion. Podobno krzyżaki w tym typie pralki są kiepskie i szybko korodują. Podczas użytkowania pralki nie stosowano żadnego odkamieniacza czy środków zmiękczających. Jak sądzicie, że stosowanie takich preparatów wydłużyłoby czas eksploatacji pralki (na wyjętej grzałce jest jedynie cienki kamienny nalot), czy raczej byłoby to bez znaczenia. Jeśli to drugie i zakładając, że producent nie wprowadził jakichś ulepszeń materiałowych, to zakup nowego zespołu za ponad 500 zł wydaje się niecelowy, jeśliby po 4 latach pralka znów miałaby się posypać i gdyby na dodatek już teraz trzeba by było coś innego dokupić - czy jakiś podzespół w ciągu kilkuletniego przestoju pralki mógł ulec uszkodzeniu? Co powinienem w pierwszej kolejności sprawdzić? Silnik wygląda jak nowy, gumy i pasek też, nic nie jest sparciałe.
  • Poziom 42  
    Skolem napisał:
    Jak sądzicie, że stosowanie takich preparatów wydłużyłoby czas eksploatacji pralki (na wyjętej grzałce jest jedynie cienki kamienny nalot), czy raczej byłoby to bez znaczenia.
    Może mam niewielkie doświadczenie, w końcu nie pracuję w serwisie,a serwis na pewno się tu nie wypowie. Na kilka, nie naście, pralek tej nazwy spotkałem się z dwoma, trzema usterkami, właśnie uszkodzenia krzyżaka bębna. Myślę, że jednak jest to wada materiałowa i stosowanie jakichkolwiek środków typu odkamieniacz, czy zmiękczających, nic nie da. Pewnie pomogłoby smarowanie olejem, czy towotem, po każdym praniu, :D jednak nierealne. Być może któryś proszek do prania, tak skutecznie na to działa, jednak, jak do tej pory, nie przyszło mi na myśl, powiązać tego z konkretną nazwą proszku, ale nie wykluczam, że nie spytam, o to podczas kolejnych odwiedzin przy naprawach.
  • Poziom 39  
    To była bardzo nieudana seria pralek z rodziny Bosch i problem tego typu był powszechny.
    Tutaj przykłady z forum: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3017495.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2730250.html i pewnie jeszcze kilka tematów by się znalazło. Według fachowców z branży AGD w późniejszym okresie zostało to poprawione, ale decyzja należy do Ciebie.
    Obecnie jeszcze kilku producentów pralek oferuje zbiorniki gdzie krzyżak występuje jako część zamienna, ale cena krzyżaka potrafi być tak absurdalna, że pralka i tak w najlepszym przypadku staje się dawcą części lub trafia na złom więc nie ma złotego środka.
  • Specjalista AGD
    Skolem napisał:
    Bosch WAA-20162PL/24, która kilka lat temu uległa awarii po zaledwie czterech latach niezbyt intensywnego użytkowania.

Wręcz klasyka gatunku

Skolem napisał:
    Podobno krzyżaki w tym typie pralki są kiepskie i szybko korodują.

W tym modelu był to straszny niewypał, wprawdzie pod koniec tej serii się poprawiło, ale smród i tak ciągnie się do dziś.

Skolem napisał:
    Jak sądzicie, że stosowanie takich preparatów wydłużyłoby czas eksploatacji pralki

Nie

Skolem napisał:
    zakup nowego zespołu za ponad 500 zł wydaje się niecelowy, jeśliby po 4 latach pralka znów miałaby się posypać

Najstarsi indianie nie odpowiedzą, czy pochdzi to 2 lata czy 8 lat. Nie mniej 500zł to spora już kwota, nie wiem gdzie mieszkasz, bo nie byłeś łaskaw tego wpisać w profilu, ale np w Poznaniu w cenie ok 500-600zł idzie zakupić dobrze przygotowaną używkę Boscha z serii MAXXów które naprawde fajnie śmigają, ja bym zdecydowanie tak wolał zrobić, niż łatać Clasixx'a, albo druga opcja za ok 1300-1400zł można zakupić serię WAE który bazuje na konstrukcji Maxx i jest nowy.
  • Poziom 2  
    Serwis Boscha odpisał, że mój egzemplarz pochodzi z końca produkcji, i że we wszystkich pralkach tej serii od IV/2008 (WAA20162pl/11) aż do jej zakończenia w IX/2009 (WAA20162pl/24) montowany był zespół bębna o takim samym numerze części 00244196. Ponadto, nic im nie wiadomo o tym, aby pod koniec produkcji ulepszono krzyżaki. Krótko mówiąc, kupno nowego zespołu na "cztery lata" jest rzeczywiście bez sensu. Pozostaje dorobienie krzyżaka, wymiana łożysk i zespawanie zbiornika - koszt razem 350 -370 zł.