Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SE-A909S - Nie działa wł/wył podświetlenia wskaźników

18 Gru 2019 21:46 417 20
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich.
    Mam Technicsa SE-A909S. Około rok temu padła połowa podświetlenia. 3 miesiące temu druga połowa. Do tego momentu działał przycisk wł/wył podświetlenia wskaźników. Wymieniłem żarówki, i przycisk przestał działać. Podświetlenia świeci cały czas od momentu włączenia wzmacniacza do jego wyłączenia. Sprawdziłem, zmierzyłem przekaźnik na płytce na przednim panelu, gdzie znajdują się żarówki i wskaźniki. Przekaźnik jest sprawny, słychać tez jak cyknie po ok. 4 sekundach od wyłączenia zasilania. Również tranzystor przy nim jest ok. Zastanawiam się, czy możliwe jest, żeby sprawcą był przerzutnik 4027, do którego biegnie jedna ze ścieżek od switcha wł/wył podświetlenie - do nóżki 3. Choć jak go wylutowałem, to podświetlenie nadal świeci.
    Trochę dziwne, że układ wł/wył podświetlania jest tak złożony, zamiast zmieścić wszystko na płytce w przednim panelu, to leci jeszcze taśma na płytę główną.
    Czy ktoś ma pomysł, dlaczego switch nie działa i żarówki świecą cały czas?

Na czerwono zaznaczyłem przerzutnik o którym mowa. Prawy górny róg to złącze od taśmy z przedniego panelu, gdzie idą m.in. dwa kable od switcha (jeden do przerzutnika).

Na czerwono przerzutnik. Prawy dolny róg złącze z przedniego panelu.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 35  
    A żarówki jakie montowałeś, pamiętam że chyba tam powinny być XAMR 13X.
    Jak sprawdziłeś że tranzystor od przekaźnika jest ok? Był demontaż?
    Nasuwa mi się przyczyna że może tasiemki łączące płytki obróciłeś.
    Przekaźnik od żarówek "łapie" od razu po włączeniu? Wylutuj tranzystor nim sterujący i sprawdź czy "zadziała" przekaźnik. I w zależności od wyniku dalej w stronę wspomnianego przerzutnika. Może czasem być że któryś lut na wielozłączach się wyłamał. "Przedzwonił bym" te wszystkie połączenia.
  • Poziom 8  
    Żarówki dałem 9V, 50mA. Oryginały były na 8V.
    Tranzystor wylutowany, podpinałem miernik w trybie diody, i wskazania były ok. (ok 0.665 w jedna stronę, w druga rozwarcie).
    Tasiemki są włożone prawidłowo. Zrobiłem sobie najpierw zdjęcia :D
    Po wylutowaniu tranzystora przekaźnik nie działa. Żarówki także nie świecą. Przekaźnik włącza się od razu po włączeniu zasilania, i wyłącza po ok. 4-5 sekund po wyłączeniu zasilania.
    Wymontowałem przerzutnik wskazany na zdjęciach oraz tranzystor oznaczony jako Q810 (na górze zdjęcia z elementami, zaznaczony na zielono), który łączy się z nóżką nr 2 z przerzutnika, a żarówki nadal świecą.
    Ścieżki sprawdzone, luty także.
    Posprawdzałem przy okazji także tranzystory, które były na ścieżkach od switcha (poniżej zaznaczone na żółto), i diody, jeśli jakieś napotkałem po drodze. Wszystko ok.
    Dodam tylko, że nie świeci dioda "power", ale to raczej nie ma znaczenia. Może spalona, nie miałem jeszcze czasu jej sprawdzić.

• AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 35  
    Rozumiem ze po wymontowaniu Q811 przekaźnik puścił, bo nie sprecyzowaleś? A sprawdzaleś go, tego 811?

Między Q810 811 są dzielniki rezystorowe, posprawdzaj je. Przy zdemontowanym 810 zmierz napięcie na bazie 811.
  • Poziom 8  
    Tak, przepraszam, nie napisałem. Po wymontowaniu Q811 przekaźnik nie działa. sam tranzystor jest sprawny.
    Próbowałem także demontażu rezystora R816 (na zdjęciu), wtedy tez żarówki nie świecą.
    Będę jeszcze próbował mierzenia napięcia na Q810 zgodnie z sugestią.

Dodano po 5 [godziny] 14 [minuty]:

Na bazie Q811 napięcie wynosi 0,76V zarówno po demontażu Q810, jak i po jego wmontowaniu.
  • Poziom 35  
    Czy są jakieś zmiany napięcia na tranzystorze 810, zwłaszcza baza, kolektor podczas wciskania funkcji wł/wył. podświetlenia? Mierzyłeś może beeperem ciagłość ściezki idącej z q810 do dzielników rezystancyjnych z q811.
  • Poziom 8  
    Ścieżki są w porządku. Napięcia będę sprawdzał pewnie już po świętach. Musze trochę odpocząć od tego wzmacniacza.
    Ale dziękuję za pomoc do tej pory :)
  • Poziom 8  
    Włączenie podświetlenia już działa. Na przerzutniku nie było napięcia, została więc połączona masa z masą drugiego przerzutnika, i zadziałało.

Niestety, pojawił się nowy problem. Nie chcę zakładać nowego tematu, chyba że będę musiał.
    Mianowicie, jest problem z głośnikami. Do wzmacniacza można podpiąć 4 głośniki.
    Problem wygląda następująco:
    - włączyłem wzmacniacz i przedwzmacniacz, podpiąłem dvd jako źródło sygnału i kolumnę. Grało chwilę dobrze, po czym zaczęło szumieć, trzeszczeć i buczeć. Zarówno na kanale lewym, jak i prawym. Wyłączyłem wszystko.
    - po jakimś czasie włączyłem, ale od początku buczało, trzeszczało (w tle ledwo słychać muzykę). Wyłączyłem.
    - włączyłem, ale dźwięk na prawym kanale był baaaardzo cichy nawet na full głośności. Wyłączyłem.
    - znów włączyłem po jakimś czasie, na kanale prawym kilka minut dźwięk szedł dobrze, ale po zwiększeniu głośności na ponad połowę, grało kilka sekund, i przekaźniki głośników się wyłączyły. I cisza. Wyłączyłem wszystko.
    - włączyłem, baaaaardzo cichy dźwięk na prawym kanale, a na lewym cały czas buczy i trzeszczy (praktycznie od początku, raz chyba coś cicho zagrało).
    - przy kolejnej próbie kanał prawy grał baaaardzo cicho, a po chwili zaczął buczeć "w takt" basów muzyki, by po chwili przejść wyłącznie do buczenia głośnika.
    Głośnik przestaje buczeć po odpięciu przedwzmacniacza (do niego podpina się źródła dźwięku).
    Przy kręceniu pokrętłem wyboru źródła dźwięku, cały czas grała muzyka z odtwarzacza DVD (w tych lepszych momentach) nawet jeśli przełączałem na inne źródła, np. CD albo TUNER.
    Parę razy zdarzyło mi się także, że po włączeniu przedwzmacniacza zaczął wariować wybór źródła dźwięku - przeskakiwały te źródła . Pomagało wyłączenie na chwilę i włączenie. Pokrętło wyboru działa prawidłowo.

Dodam, że mały transformator sieciowy jest mocno ciepły (nie wiem, czy to norma, nie sprawdzałem wcześniej).

Również zwora mas przerzutników została usunięta, ale nic to nie zmieniło.

Także element JRC na zdjęciu dosyć mocno się nagrzewa. Też nie wiem, czy tak powinno być :(
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Do jakiego wejścia przedwzmacniacza podłączyłeś DVD?
    Podłącz do wejścia wzmacniacza mocy jakieś źródło sygnału o regulowanym poziomie. Może być nawet komputer, ale uważaj przy regulacji poziomu. Zaczynasz od zera.

Wykonaj pomiary napięcia na złączu JK791 we wzmacniaczu.
  • Poziom 8  
    Mam nadzieję, że dobrze nazywam tą górną dostawkę SU-C909U z selektorem źródła sygnału i regulacją tonów oraz kontrolką Virtual Battery. Jeśli nie, to przepraszam. DVD podpiąłem do wejścia oznaczonego jako DVD na tylnej ściance dwoma chinchami od złącz z odtwarzacza DVD z opisem Audio Out.
    Poza wejściami DVD są na tylnej ściance jeszcze m.in. wejścia: Tape1, Tape2, CD, Tuner, Aux. Zresztą, do Aux tez próbowałem DVD podpiąć, ale jest to samo.
    Będę próbował tych pomiarów jutro lub pojutrze. Jeśli coś będę już wiedział, odezwę się :)
    Jak na razie bardzo dziękuję za zainteresowanie :)
    Szkoda tego wzmacniacza, chciałbym, żeby ruszył. Wymieniłem w nim już żarówki, wyczyściłem też enkoder, bo sam skakał po wejściach, udało się także naprawić włączanie i wyłączanie żarówek, a tutaj doszedł jeszcze problem z dźwiękiem :(
    Jest OK. Mały transformator ma prawo się nagrzewać, bo z niego zasilany jest cały układ przedwzmacniacza. Czy właściwe jest nagrzewanie się 4580?! On pracuje w układzie Virtual Battery i na moje oko, nie powinien się nagrzewać w sposób zauważalny.
    Czy w głośnikach jest cisza również w tedy, gdy przedwzmacniacz jest połączony z końcówką mocy przez złącze sterujące, a odłączony jest kabel sygnałowy od gniazd wejściowych końcówki?
  • Poziom 8  
    Po odłączeniu dwóch chinchy, które idą do wejścia INPUT L/R wzmacniacza, w głośnikach jest minimalny szum, który słychać tylko jak się ucho praktycznie do membrany włoży - czyli praktycznie niesłyszalny.
    Co ciekawe - kiedy włączyłem cały sprzęt teraz, grało zarówno na prawym, jak i lewym kanale tak samo, ale dźwięk nie był czysty, jakby "zachrypnięty". Jak podkręciłem głośność na prawie maksymalną, po kilku sekundach pstryknęły przekaźniki od głośników, w głośnikach zaległa cisza, i nie dało się ich włączyć przyciskami A i B na wzmacniaczu. Pomogło dopiero wyłączenie zasilania i włączenie. Ale teraz znów jest tylko charczenie w takt basów muzyki, która pewnie w tle leci, ale nie da się jej dosłyszeć.
    Problem raczej na pewno leży w przedwzmacniaczu. Nie podłączaj jego wyjść sygnałowych do końcówki.
    Najpierw pomiary napięć, a później odsłuch toru audio przedwzmacniacza przy pomocy innego wzmacniacza przy minimalnym poziomie sygnału z przedwzmacniacza.
    Przed podłączeniem wzmacniacza kontrolnego upewnij się, że na wyjściach przedwzmacniacza nie ma składowej stałej.
    Nawet jeśli na wejściu wzmacniacza kontrolnego będą kondensatory, które "odetną" składową stałą, to nie powinno jej na wyjściach być.
  • Poziom 8  
    Czyli do innego wzmacniacza mam podpiąć wyjścia z przedwzmacniacza, poza oczywiście kablem sterującym (wątpię, żeby inny wzmacniacz jaki mogę dostać miał takie wejście)?
    Nie jestem też biegły w audio, dlatego jeszcze zapytam - o co chodzi z odsłuchem toru audio za pomocą wzmacniacza, czyli jak ma to wyglądać?
    Ewentualnie czy istnieje inny sposób sprawdzenia, jeśli nie udałoby mi się dostać innego wzmacniacza? Oczywiście, jak wspomniałeś, wszystko to po mierzeniu napięć.

Dodano po 11 [godziny] 16 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie - czy jest w miarę prosty sposób, aby wyeliminować możliwość uszkodzenia końcówek mocy? Czy objawy raczej na to nie wskazują, aby było z nimi coś nie tak?
    rimanov napisał:
    Czyli do innego wzmacniacza mam podpiąć wyjścia z przedwzmacniacza, poza oczywiście kablem sterującym (wątpię, żeby inny wzmacniacz jaki mogę dostać miał takie wejście)?

Przedwzmacniacz połączony z końcówką kablem sterującym. W przeciwnym razie, przedwzmacniacz nie będzie miał zasilania i będziesz musiał zrobić to:

Wyjścia audio przedwzmacniacza nie podłączone do końcówki.

Cytat:
    Nie jestem też biegły w audio, dlatego jeszcze zapytam - o co chodzi z odsłuchem toru audio za pomocą wzmacniacza, czyli jak ma to wyglądać?

Do jednego z wejść przedwzm. podłączasz sygnał audio o niewielkim poziomie. Np. z karty dźwiękowej komputera.
    Wejście wzmacniacza kontrolnego, możesz wykorzystać wejście uniwersalne albo wejście do odtwarzania z magnetofonu, podłączasz do wejść i wyjść poszczególnych stopni przedwzmacniacza. Poczynając od wejść przedwzm., przez przełącznik źródeł, aż do wyjścia na końcówkę.
    W miarę zbliżania się do wyjścia wzmocnienie sygnału rośnie.
    Taki test pozwoli Ci sprawdzić, w którym stopniu robi się źle.

Np.
    Test w zielonym kółku i test w czerwonym kółku.

Cytat:
    Ewentualnie czy istnieje inny sposób sprawdzenia, jeśli nie udałoby mi się dostać innego wzmacniacza? Oczywiście, jak wspomniałeś, wszystko to po mierzeniu napięć.

Możesz użyć wejścia mikrofonowego karty dźwiękowej komputera.

Cytat:
    Mam jeszcze pytanie - czy jest w miarę prosty sposób, aby wyeliminować możliwość uszkodzenia końcówek mocy? Czy objawy raczej na to nie wskazują, aby było z nimi coś nie tak?

Podałem Ci ten sposób wcześniej i przeprowadziłeś taki test.
    Jeśli końcówka nie wyłącza stopni mocy po odłączeniu od jej wejścia sygnału audio, słychać tylko szum po "włożeniu głowy w membrany", to stopnie mocy są raczej sprawne.
    Podłącz wyjście karty dźwiękowej do tych wejść, przy minimalnym poziomie sygnału z karty i posłuchaj.
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuje. Teraz wszystko jasne. Będę się za to brał, zobaczymy, co wyjdzie :)
    Ale zaczynasz od pomiarów napięć zasilających przedwzmacniacz. Ich wartości i stabilności w czasie. Czyli pomiar danego napięcia wykonujesz np. w ciągu 1 minuty.
  • Poziom 8  
    Rozumiem i tak będę działał. Napięcia i pomiary, później reszta.
  • Poziom 8  
    Trochę czasu minęło, ale i trochę we wzmacniaczu się pozmieniało :)
    Na początek - brak jest składowej stałej.
    Niepokojące jednak było ciągle nagrzewanie się elementu JRC 4580. Do akcji poszedł więc oscyloskop. Po pomiarach element został wymieniony, a także sąsiadujące 4 tranzystory w tym samym bloku zasilacza. Od tamtej pory brak nagrzewania, muzyka gra bardzo ładnie na obu kanałach, enkoder nie wariuje i normalnie przełącza źródła dźwięku - nie ma już tego błędu, że podpięte było DVD pod wejście DVD, i mimo że enkoderem przełączałem na inne wejścia (CD, AUX), ciągle grało to DVD. Teraz po przełączeniu na inne wejście, nie słychać muzyki z DVD. Okazało się, że z tego bloku zasilacza szło za małe napięcie (ok. 5V) na przedwzmacniacz. Teraz jest OK :)

Pozostał tylko jeden problem. Po podaniu większej mocy (zgłośnieniu), przekaźniki głośników wyłączają się. Jak się słucha ciszej, jest super.
    Podejrzenie padło na 4 kondensatory zakreślone na zdjęciu na czerwono - pójdą do wymiany. Może to wina wieku wzmacniacza (ok. 20 lat), a co za tym idzie także wieku kondensatorów.

• Poziom 35  
    Posiadam starszego technics SU V900 i nie ma cudów z kondensatorami, koledzy posiadają jeszcze starsze egzemplarze.
    Może wymień, choć wątpię ale chciałbym się mylić.
    Tyle usterek w takim sprzęcie, chyba z odrzutu po produkcyjnego to?
  • Poziom 8  
    Leżało w lekko zakurzonym miejscu. Ale co jakiś czas grało, tylko nie z pełną mocą. Zaczęło się od przepalonej jednej połowy żarówek, potem już poszło.
    A masz może pomysł, co jeszcze mogłoby być na rzeczy, że odcina głośniki przy większej mocy?