Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik fotowoltaika nie uruchamia się

19 Gru 2019 12:47 693 16
  • Poziom 6  
    Dzień dobry. Mam taki problem została założona u mnie instalacja fotowoltaiczna. Dokładnie 8 paneli o mocy 2,5 kW. Instalatorzy skończyli montaż w nocy, dzień był pochmurny, więc stwierdzili, że falownik nie pobrał mocy żeby odpalić i sprawdzić czy działa. Minęło kilka dni, został założony licznik dwukierunkowy ale falownik dalej nie odpala. Instalator mówi mi, że jest tam bateria i trochę potrwa zanim się naładuje. Moje pytanie brzmi jak długo falownik się będzie uruchamiał i czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy wszystko działa jak należy?
  • Poziom 24  
    Ma się uruchomić natychmiast po włączeniu, nie ma tam żadnej bateryjki.
    Na dole falownika powinieneś mieś rozłącznik DC który powinien być włączony jeśli jest włączony i na wyświetlaczu inwertera nic się nie pokazuje dzwonisz do firmy mają ruszyć 4 litery i przyjechać sprawdzić.
    Bez znaczenia jest czy pochmurny dzień czy słoneczny panele powinny produkować jakąś część prądu. Zobacz też w skrzynce z zabezpieczeniami czy wszystko jest włączone.
  • Poziom 21  
    Daj foty falownika i skrzynek z zabezpieczeniami jak możesz , bo może trzeba coś włączyć

Dodano po 1 [minuty]:

Tak jak marcinbbb pisze
  • Poziom 6  
    Wszystko jest włączone i żadnej reakcji .Falownik fotowoltaika nie uruchamia się Falownik fotowoltaika nie uruchamia się Falownik fotowoltaika nie uruchamia się Falownik fotowoltaika nie uruchamia się Falownik fotowoltaika nie uruchamia się
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Też mam GoodWe jeśli panele były by dobrze podpięte falownik zgłaszał by "Falaut". Więc albo ekipa zapomniała spiąć któreś z paneli na dachu albo inwerter do wymiany. Jeśli masz multimetr odłącz kable przyłączeniowe które schodzą z dachu multimetr na sprawdzanie napięcia stałego i sprawdź czy podawane jest napięcie z dachu powinno być w okolicach 8 * 30V = 240V i mniej więcej taki zakres musisz ustawić na multimetrze. Przed odpięciem kabelków przełącz wyłącznik DC tak profilaktycznie!!!
    W ten sposób będzie wiadomo co jest uszkodzone inwerter czy gdzieś na panelach lub zabezpieczeniach.

Niezależnie od wersji dzwonisz po ekipę i niech naprawiają to
  • Poziom 33  
    Ja widzę 2 stringi czyżby było po 4 sztuki paneli?
  • Poziom 24  
    Monter zrobił 2 stringi i dlatego nie startuje falownik bo ma za niskie napięcie ,zrób zdjęcie środka tej rozdzieli co wchodzą cztery przewody z paneli DC.
  • Poziom 20  
    Tech132 napisał:
    Monter zrobił 2 stringi i dlatego nie startuje falownik bo ma za niskie napięcie ,zrób zdjęcie środka tej rozdzieli co wchodzą cztery przewody z paneli DC.

To raczej jest jeden string, ochronnik jeden, zabezpieczenie dwubiegunowe i podwójna przerwa na biegunie a dwa przewody z paneli i dwa do inwertera, inwerter też z jednym wejściem
  • Poziom 33  
    Po prostu trzeba zmierzyć napięcie.
  • Poziom 6  
    Troszkę z opóźnienia pisze ale sprawa jest już wyjaśniona. Podobno wyszły fabrycznie uszkodzone skrzynki rozdzielcze . Jedna z nich miala złe połączenie w środku. Monter poprawił i wszystko działa.
    Mam jeszcze takie małe pytanie . Zamontowany mam licznik dwukierunkowy Otus 3 i może mi ktoś powiedzieć jak go odczytywać ? Znalazłem jakieś dane w necie że np 1.8.0 to energia pobrana w sumie. A 1.8.0.1 bądź 1.8.0.2 i 1.8.0.3 to są taryfy . Mam taryfę G11 i z tego co znalazłem w necie to powinno mnie interesować tylko 1.8.0 . I teraz na 1.8.0 wychodzi dajmy na to 159.4 kWh a 1.8.0.1 wychodzi 129.5 kWh i soi od dłuższego czasu . O co tu chodzi ? To samo jest różnica między dwoma pomiarsmi wytworzonej energii 2.8.0 i 2.8.1 . Ktoś coś pomoże ?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    1.8.0.1 - energia pobrana w zeszłym miesiącu, 2.8.0.1 - energia oddana w zeszłym miesiącu. Za miesiąc pojawi się 1.8.0.2 itp. w G11
  • Poziom 6  
    No to rozumiem . A czemu występuje taka różnica we wskazaniach z falownika a na liczniku? Na falowniku mam wyprodukowane np 19kwh i w aplikacji pokazuje tyle samo a na liczniku pokazuje 10 kWh w wyprodukowanej w sumie .
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Bo 9kWh zużyłeś jeszcze przed licznikiem. Licznik pokazuje ile oddałeś do sieci a nie ile wyprodukowałeś, pomiędzy inwerterem a licznikiem masz jeszcze odbiorniki w domu (lodówkę oświetlenie itp) które zużywają wyprodukowany prąd.
  • Poziom 6  
    Czyli najprościej mówiąc jakby mi przyszło w tej chwili zapłacić rachunek to jak mam zużyte 160 kWh a oddane 10 kWh to będę płacił za 150 kWh?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    zapłacisz za 152 kWh - przy instalacji <10kW albo 153 przy >10kW
  • Poziom 6  
    Czy ta energia wyprodukowana jakoś się bilansuje że jak w styczniu miałbym zapłacić za 152 kWh a w marcu czy kwietniu mialbym nadwyżkę wyprodukowanej energii to może to przejść na inny miesiąc ?
  • Poziom 23  
    Bilansowanie jest rozliczne na dany rok. Musisz zapłacić za to co zuzyles w zeszłym, nie będziesz płacił dopiero w tym roku (jeśli Ci się zbilansuje produkcja x 0.8 względem zuzycia.