Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik bramki dla urządzeń wykonanych z SiC od Maxima

ghost666 19 Gru 2019 13:22 249 0
 • Sterownik bramki dla urządzeń wykonanych z SiC od Maxima
  Dzięki izolowanemu sterownikowi bramki MAX22701E firmy Maxim Integrated, projektanci systemów wysokiego napięcia i/lub dużej mocy mogą poprawić sprawność sekcji zasilania nawet o cztery punkty procentowe w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Wszystko dzięki zmniejszeniu strat mocy i wynikającego z tego ślad węglowego urządzenia o nawet do 30%. Układ scalony sterownika jest przeznaczony do stosowania w zasilaczach impulsowych w przemysłowych systemach komunikacyjnych, do falowników i systemów fotowoltaicznych, a także w sterownikach silników samochodów elektrycznych, magazynach energii elektrycznej, zasilaczach awaryjnych i bezprzerwowych.

  W wielu aplikacjach zasilaczy impulsowych stosuje się tranzystory z węglika krzemu (SiC) - materiału o szerokiej przerwie energetycznej, aby poprawić sprawność energetyczną i niezawodność tranzystorów. Wysoka częstotliwość przełączania powoduje jednakże powstawanie stanów nieustalonych, które generują szum. Zakłóca on działanie przetwornicy albo wymaga dodatkowego filtrowania i stabilizacji pracy układu. Sterownik MAX22701E oferuje najwyższą w branży odporność na współbieżne zakłócenia impulsowe (CMTI) o szybkości narastania do 300 kV/µs. Dzięki temu układ ten zapewnia wiodącą w branży niezawodność. CMTI tego układu jest nawet 3 razy większe niż najbliższy jego konkurent. Powoduje to wydłużenie czasu stabilnej i niezawodnej pracy systemu.

  Najlepsza w swojej klasie specyfikacja propagacji wśród sterowników bramki (typowo 35 ns, czyli 2 razy mniejsze opóźnienie propagacji niż najbliższy konkurent) oraz dopasowanie opóźnienia propagacji między sterownikiem niskiego i wysokiego tranzystora w półmostku (różnica do 5 ns, czyli 5 × mniej niż najbliższy konkurent) pomaga skrócić czas martwy tranzystora. To z kolei poprawia sprawność energetyczną do czterech punktów procentowych.

  W zakresie sprawności bliskiej 90% każdy procent sprawności powoduje około 10% redukcji strat mocy. Na przykład poprawa wydajności z 90% do 94% powoduje zmniejszenie zużycia energii o około 30% do 40%.

  Układ MAX22701E jest dostępny w ośmiopinowej, wąskiej obudowie SOIC (o wymiarach 3,90 mm × 4,90 mm) z rozszerzonym zakresem temperatur pracy: od –40°C do 125°C.

  Kluczowe aspekty układu:

  * Zmniejszone straty energii: 5 razy niższe opóźnienia propagacji między częściami (maksymalnie do 5 ns) znacznie zmniejsza czas martwy i straty energii.
  * Wydłużony czas pracy: do 3 razy wyższe CMTI (typowo 300 kV/µs) minimalizuje duże przepięcia współbieżne, co wydłuża czas [pacy elementu w zaszumionym otoczeniu.

  "Ponieważ nasi klienci stosują technologię SiC w celu dostarczania mniejszych i sprawniejszych systemów zasilania, zapewniamy maksymalną sprawność systemu przy dłuższym czasie jego bezawaryjnej pracy" powiedział Timothy Leung, dyrektor ds. Przemysłu i opieki zdrowotnej w firmie Maxim Integrated.

  MAX22701E jest dostępny na stronie internetowej Maxim za 1,69 USD (1000-up, FOB USA), a także jest dostępny u autoryzowanych dystrybutorów. Zestaw ewaluacyjny MAX22701EVKIT # jest dostępny za 44 USD.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/maxims-isolated-silicon-carbide-gate-driver-provides-best-in-class-power-efficiency-and-increased-system-uptime

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9482 postów o ocenie 7503, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • FotowoltaikaFotowoltaika