Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu.

SylwekK 19 Dec 2019 14:29 4440 19
Optex
 • Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu.
  Dziś mam coś dla posiadaczy głośnych warsztatów (np. stolarskich) gdzie w warunkach ostrej pracy można przegapić klienta pod furtką lub telefonem :)
  O ten projekt prosił mnie kolega, który przez kilka miesięcy szukał bez skutku podobnego rozwiązania i przypomniało mu się, że jeszcze ja się trochę orientuję w elektronice i może coś mu poradzę... No to poradziłem, a efektem postanowiłem się z wami podzielić :)
  Pierwsze urządzenie to mega-dzwonek do furtki zrobiony z koguta wirującego z halogenem w środku (takiego sobie zażyczył) i głośnej syreny alarmowej. Wszystko w teorii szło dobrze dopóki nie zacząłem testów. Otóż taki halogen H1 55W żre prawie 5A podczas pracy, a przy rozruchu jeszcze więcej - jak wiadomo zimne włókno to praktycznie zwarcie - co powodowało za każdym razem awaryjne wyłączanie zasilacza 10-amperowego na około 1-1,5s. Cały plan zrobienia układu na bramkach 4093 poległ. Można było oczywiście jakiś większy elektrolit wstawić aby podtrzymał pracę elektroniki w momencie zwarcia, ale to bardzo niepewne rozwiązanie, a przede wszystkim mało profesjonalne jest aby przy każdym starcie zasilacz dostawał w d... i aktywował zabezpieczenie. Długo się nie zastanawiając padło na attiny13.
  Mając procesor do dyspozycji zrobiłem przy pomocy PWM płynne narastanie napięcia na wyjściu przez około 2s (na filmie jest jeszcze czas 1s) co powoduje stopniowe lekkie podgrzanie włókna i zasilacz nie jest dzięki temu przeciążony. Korzystając z okazji, że programem mogę więcej dorobiłem zwłokę 150ms na wejściu aby jakieś zakłócenia zewnętrzne nie wyindukowały impulsu w kablu od dzwonka i nie uruchamiały niepotrzebnie sygnalizacji. Odległość furtki od warsztatu to około 80m więc jak najbardziej byłoby to prawdopodobne. Zresztą o takie zakłócenia w warsztacie też nie trudno gdzie jest masa różnych silników dużej mocy.
  Elektronikę zmontowałem na nieco przerobionej płytce innego prostego układu (nie było sensu nowej robić) który był przeznaczony pod procek attiny13.
  W obudowie koguta umieściłem kilka gniazd aby kolega mógł samodzielnie sobie to zamontować bez ryzyka pomyłki. Aha, w syrenie też jest drobna przeróbka - dodałem diodę na zasilaniu, a za nią 220uF. Służy to jako układ całkujący napięcie zasilające, bo przez pierwsze 2s zamiast wyć syrena brzęczała (wpływ zasilania PWM). Teraz wyje praktycznie od samego początku.

  Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu. Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu. Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu. Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu.
  I jeszcze film z działania, a w załączniku schemat i wsad do procka. FUSE - wyłączyć tylko podział przez 8.  Drugi projekt to czujnik dzwonienia telefonu. Jest na to kilka sposobów, z których wybrałem ten wykrywający aktywację ekranu - tylko ciemność nie powoduje włączenia sygnalizatora. Układ zrobiony na 1/4 układu LM324, bo mam ich garść, ale można użyć praktycznie dowolnego komparatora. Zmontowałem go na gustownego pajączka z możliwością regulacji czułości.
  Sam czujnik to fotorezystor wstawiony do wytoczonej "obudowy" z poliamidu średnicy 25mm. Po przylutowaniu kabla i osadzeniu fotorezytora zabezpieczyłem go jeszcze kroplą gorącego gluta żeby się tam nie kurzyło i przypadkiem nie wysunął.
  Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu. Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu. Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu. Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu. Sygnalizator dzwonka furtki oraz dzwonienia telefonu do głośnego warsztatu.

  i film z działania, a schemat w załączniku


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  SylwekK
  Level 32  
  Offline 
  Tu można zajrzeć www.sylwekkuna.com
  SylwekK wrote 2585 posts with rating 2485, helped 82 times. Live in city Lipsko. Been with us since 2007 year.
 • Optex
 • #2
  U92
  Level 10  
  Gdybym był klientem, i usłyszałbym taki dźwięk
  wraz z migającym kogutem to uciekłbym stamtąd jak najszybciej, wystarczyłoby piezo o większej mocy, sprzegnietej z układem innego dzwonka, ze wzmacniaczem po drodze. Ja u głuchej sąsiadki zamontowałem mocną żarówkę zamiast dzwonka, to u niej wystarczyło, tu pewnie też, jakiś halogen o nietypowym kolorze z włącznikiem bistabilnym ustawionym fajny na 5sek.
 • #3
  Zbigniew 400
  Level 38  
  A wystarczyłoby zamiast żarówki 55W zastosować diodę LED? I po co procesor.
 • #4
  metalMANiu
  Level 19  
  Moim zdaniem pierwszy projekt to pomyłka. Jak pisał Kolega wyżej - LED i po sprawie. PWM albo wstępne podgrzanie włókna żarówki dałbym tylko tam, gdzie nie mamy wpływu na dobór źródła światła (np. układ do zasilania oświetlenia przyczepki).
  Drugi projekt jest według mnie dużo bardziej udany. Sprytnie wykonana obudowa fotorezystora robi dobre wrażenie.
 • Optex
 • #5
  SylwekK
  Level 32  
  @U92, Twój sceptycyzm i argumentacja są powalające :). Przede wszystkim klient nie znajdzie się w warsztacie jeśli będzie stał pod zamkniętą furtką oddaloną od budynku o 80m, a z takiej odległości syrena znajdującą się w budynku nie powinna go wystraszyć (serio?? uciekałbyś ze strachu, bo syrena 7s wyje??). Skoro kolega chciał taką sygnalizację to widocznie miał ku temu powody i ewidentnie obok koguta chciał mieć coś co robi dużo hałasu.
  Gdyby babka, u której montowałeś samą żarówkę pracowała w tym czasie, np. na krajzedze tyłem do żarówki to pewnie mogła by jej nie zauważyć. Ostry dźwięk syreny nawet przez nauszniki się przedrze.

  U92 wrote:
  wystarczyłoby piezo o większej mocy, sprzegnietej z układem innego dzwonka, ze wzmacniaczem po drodze


  Możesz powyższe rozwinąć, bo kompletnie nie wiem o co tu chodzi...

  Zbigniew 400 wrote:
  A wystarczyloby zamiast żarówki 55W zastosowac leda. I po co procesor.

  Tak, też mi to przeszło przez myśl na początku. Jednak jeszcze nie spotkałem niskonapięciowej (a testowałem już wiele różnych) żarówki w podobnych gabarytach, która by faktycznie dorównała mocą tej żarnikowej i nie mówię tu o żarówkach w mlecznej bańce 230V. Pewnie już są takowe, ale ja nie mam czasu i funduszy na zamawianie i testowanie kolejnych egzemplarzy. Skoro w prosty sposób poradziłem sobie z problemem tzn., że problem był marginalny. Poza tym ten mały procesor jest u mnie standardem w zastosowaniach gdzie musiałbym użyć garści elementów, nie mówiąc już o dużo bardziej skomplikowanym projekcie układu. Dorobienie do głównego zadania (czyli PWM sterującego żarówką) dodatkowej opcji zwłoki na reakcje przycisku 150ms kosztowała mnie parę prostych linijek programu i nic więcej :)

  metalMAiu wrote:
  Moim zdaniem pierwszy projekt to pomyłka. Jak pisał Kolega wyżej - LED i po sprawie. PWM albo wstępne podgrzanie włókna żarówki dałbym tylko tam, gdzie nie mamy wpływu na dobór źródła światła (np. układ do zasilania oświetlenia przyczepki).

  Czy pomyłka?... Mój znajomy twierdzi inaczej :)
  Odnośnie led wyjaśniłem wyżej natomiast bezsensem jest okładanie taką elektroniką pojazdy (tu przyczepka) gdzie akumulator jest w stanie 500A bez problemu podać i zimny żarnik to dla niego żaden problem.

  Quote:
  Drugi projekt jest według mnie dużo bardziej udany. Sprytnie wykonana obudowa fotorezystora robi dobre wrażenie.

  Dzięki, kluczem tego projektu jest właśnie dobre wykonanie czujnika :)
 • #7
  SylwekK
  Level 32  
  HenryK3 wrote:
  Zamiast żarówki 55W może lampa błyskowa lub stroboskop.


  SylwekK wrote:
  Pierwsze urządzenie to mega-dzwonek do furtki zrobiony z koguta wirującego z halogenem w środku (takiego sobie zażyczył) i głośnej syreny alarmowej.


  Pokazałem mu kilka linków do różnych sygnalizatorów.
 • #8
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Wystarczy sygnalizator optyczno dzwiękowy od systemów alarmowych.
  A co z serwisem, czas naprawy ?
 • #9
  SylwekK
  Level 32  
  Zbigniew 400 wrote:
  Wystarczy sygnalizator optyczno dzwiękowy od systemów alarmowych.
  A co z serwisem, czas naprawy ?

  No przecież napisałem tuż przed twoją odpowiedzią, że zażyczył sobie konkretny sygnalizator. Światła biegnącego po ścianie z koguta obrotowego nie da się przeoczyć nawet w jasnym pomieszczeniu i w pełni rozumiem jego wybór. Serwis?:) A co tam naprawiać? Jeśli coś się tam jakimś cudem popsuje to przywiezie graty do mnie i od ręki mu naprawie :). Poza tym to co mogło by nawalić to żarówka halogenowa, a ta ma miękki start co już drastycznie wydłuża jej żywotność. Zwróć uwagę, że żarówki palą się zazwyczaj w momencie włączania.
 • #10
  Gizmoń
  Level 28  
  SylwekK wrote:
  Przede wszystkim klient nie znajdzie się w warsztacie jeśli będzie stał pod zamkniętą furtką oddaloną od budynku o 80m

  Ten przy furtce się nie przestraszy, ale co z drugim, będącym już akurat w warsztacie? Bardziej strachliwym klientom kolega będzie musiał udostępniać łazienkę :D

  W drugim projekcie wypadałoby jakoś ustalić stan wejść tych 3 niewykorzystanych wzmacniaczy operacyjnych, a nie zostawiać je w powietrzu. Poza tym mi się podoba, tylko jak to? Dzwonek musi włączać głośny alarm, a telefon aktywuje tylko migającą lampę i to wystarczy? Coś mi się nie zgadza :D

  PS
  Tu też coś mi się nie zgadza:
  SylwekK wrote:
  [...] żarówka halogenowa [...] ma miękki start co już drastycznie wydłuża jej żywotność. Zwróć uwagę, że żarówki palą się zazwyczaj w momencie włączania.

  SylwekK wrote:
  bezsensem jest okładanie taką elektroniką {miękki start} pojazdy (tu przyczepka) gdzie akumulator jest w stanie 500A bez problemu podać i zimny żarnik to dla niego żaden problem.
 • #11
  SylwekK
  Level 32  
  @Gizmoń, w tym wypadku wiszące końcówki mają znikome znaczenie dla działania układu, ale masz rację powinno się jakiś stan podać.
  Quote:
  Poza tym mi się podoba, tylko jak to? Dzwonek musi włączać głośny alarm, a telefon aktywuje tylko migającą lampę i to wystarczy? Coś mi się nie zgadza :D

  Zadałem mu ze zdziwieniem dokładnie to samo pytanie - tak chciał :) Być może ma znaczenie, że zupełnie z innej strony pomieszczenia są oba urządzenia, a praca przy maszynach pozwala dostrzec światło czujnika telefonu i nie potrzeba sygnalizacji dźwiękowej.

  Odnośnie drugiej części wpisu (PS) zastanawiałem się kiedy ktoś to wyłapie :) Po prostu - ekonomia. Dla producentów samochodów to opłacalne, bo dodatkowo na żarówkach zarobią, a po co jeszcze inwestować w coś co im to źródło przychodu odetnie. Już Mercedes wyprodukował kiedyś model przez, który prawie zbankrutował :) Natomiast z punktu widzenia pracy układu problemu nie ma, bo aku da radę i nawet tego nie odczuje.
 • #12
  Bazyl
  Level 15  
  Wszystko fajnie, ale jak chłop zostanie po godzinach zrobić w spokoju księgowość, albo jeszcze lepiej, jak się zdrzemnie w ciszy.... zawał murowany. A Ciebie rodzina będzie ciągać po sądach :wink:
 • #16
  SylwekK
  Level 32  
  Zapewniam Cię, że gość jest na tyle ogarnięty żeby takiego błędu nie popełnić :)
  Rozważałem też opcję bezprzewodową (wykrywanie aktywności nadajnika), ale wśród maszyn mogłoby się nie sprawdzić ze względu na zakłócenia. Być może się mylę w każdym razie z tego urządzenia jest bardzo zadowolony.
 • #17
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  SylwekK wrote:
  (wykrywanie aktywności nadajnika)
  Też trochę nietrafnie :cry: . Każdy telefon GSM, co jakiś czas jest ,,odpytywany", przez BTSa, co się z nim dzieje. Więc wysyła jakieś pakiety. Osobiście wybrał bym np. czujnik wibracji. Co do koguta zaś, zastosował bym toroid do zasilania samej lampy, a motorek zasilał poprzez mostek Greatza, a nie mordował się z zasilaczem impulsowym.
 • #18
  SylwekK
  Level 32  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Też trochę nietrafnie . Każdy telefon GSM, co jakiś czas jest ,,odpytywany", przez BTSa, co się z nim dzieje. Więc wysyła jakieś pakiety

  To akurat nie jest wielkim problemem, bo sygnał można rozpoznać. Kredy dzwoni to nadajnik pracuje bardzo "gęsto", a gdy tylko się łączy kontrolnie to sygnał ma postać krótkich przerywanych impulsów, które stosunkowo łatwo można ignorować elektroniką (coś na zasadzie odczytu wypełnienia pwm).
 • #19
  metalMANiu
  Level 19  
  SylwekK wrote:
  bezsensem jest okładanie taką elektroniką pojazdy (tu przyczepka) gdzie akumulator jest w stanie 500A bez problemu podać i zimny żarnik to dla niego żaden problem.

  Bardzo przepraszam, ale przy montażu haka w nowszych samochodach wymaga się podłączenia gniazda przyczepy poprzez tzw. "moduł haka". I tu zimny żarnik niestety jest problemem, gdy owy moduł wykorzystuje tranzystory. Przy włączonych światłach hamowania prąd "ustalony" wyniesie ok. 3 ampery, ale przy załączeniu będzie on ok. 5-8 razy wyższy. To zabije źle dobrane tranzystory.
  Ale w zasadzie to nawet w takiej aplikacji PWM/wstępne podgrzanie żarnika jest bardziej kłopotliwe niż po prostu PRZEWYMIAROWANIE tranzystora.
  U Ciebie też byłoby to dobrą opcją. Ty do tego mogłeś (lub nie ;) ) wybrać zastosowanie LED.
  W aplikacji z przyczepą tego nie zrobisz, wiadomo - nie można zakładać, że każda przyczepa dołączona do Twojego samochodu będzie miała oświetlenie LED :)
  Pozdrawiam
  Zdrowych Świąt
  Mariusz
 • #20
  VIGOR_PICTURES
  Level 20  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  A co będzie, jak gość położy odwrotnie telefon ? :cry: Aleś sobie ,,czujnik" wybrał.


  Kurde, zaleciało mi instrukcją na kawie z McDonalda. Nie dajmy się zwariować. Równie dobrze Sylwek przy swoim błysk-alarm-inatorze mógł zastosować mini-jacka do uruchamiania urządzenia dźwiękiem dzwonka telefonu.
  Zaraz pewnie pojawiły by się teksty w stylu: "A co jeśli użytkownik wyciszy telefon albo co gorsza nie podłączy kabelka?"
  No jak to co? Nie będzie działać. To że ktoś używa urządzenia niezgodnie z instrukcjami to nie wina autora.
  Jak dla mnie pomysł z fotorezystorem jest chyba najlepszy. Banalnie prosty w użyciu "kładziesz telefon ekranem do góry i gdziekolwiek na ekranie kładziesz czujkę". Działa od Nokii 3310 do najnowszego iPhona 15sX Turbo Gold. Podejrzewam że zadziałało by nawet na stacjonarnym aparacie, o ile miałby ekran LCD bądź diodę powiadomień. Czego chcieć więcej?

  Pozdrawiam świątecznie (a w szczególności Dundersztyca... znaczy się autora ;))