Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlane przyciski a przekaźnik bistabilny

19 Gru 2019 18:42 597 17
  • Poziom 8  
    Witam Panowie
    Pomożecie może w temacie podświetlenia przycisków działających pod przekaźnikiem bistabilnym ZAMEL PBM-03. Przyciski HERMES hermetyczne podświetlane, lamy żarówkami LED
    Problemem jest to że nie wszystkie przyciski w instalacji się podświetlają, rozumiem że problemem jest to że LEDY i że odseparowany jest obwód przycisków od obwodu oświetlenia ale może jest jakiś sposób na wstawienie mostka z jakąś rezystancją między przyciskiem a lampą. pomóżcie jakoś.
    schemat tej instalacji poniżej.

dzięki z góry za podpowiedzi
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 23  
    Pomiędzy zaciskami wejściowymi PBM-03 a wyłącznikami zastosuj dowolny przekaźnik elektromagnetyczny o możliwie dużym prądzie cewki.
  • Poziom 8  
    mar_uda napisał:
    Pomiędzy zaciskami wejściowymi PBM-03 a wyłącznikami zastosuj dowolny przekaźnik elektromagnetyczny o możliwie dużym prądzie cewki.

tzn. pomiędzy powrotem z przycisku a zaciskiem wejściowym PBM-03 ??
    dobrze zrozumiałem??
  • Poziom 23  
    Nie wiem czy dobrze się rozumiemy.
    Przyciski zwierają sygnał z zacisku IN PBM-03 do przewodu neutralnego. Tą funkcję powinny przejąć styki zwierne przekaźnika.
    Natomiast przyciski powinny załączać przekaźnik.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 8  
    mar_uda napisał:
    Nie wiem czy dobrze się rozumiemy.
    Przyciski zwierają sygnał z zacisku IN PBM-03 do przewodu neutralnego. Tą funkcję powinny przejąć styki zwierne przekaźnika.
    Natomiast przyciski powinny załączać przekaźnik.

Zaznaczam że przyciski zasilane są fazowo a nie przewodem neutralnym więc przyciśnięcie przycisku powoduje podanie impulsu fazowego na wejście IN przekaźnika bistabilnego, zastosowanie dodatkowego przekażnika elektromagnetycznego to nie powielenie tego samego ?? Sterowanie przewodem neutralnym tez nie daje rezultatu świecenia przycisków.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Sposób sterowania nie ma znaczenia. Prąd płynący w obwodzie jest skrajnie mały, co nie pozwala na zaświecenie wszystkich podświetleń włączników.
    Zrób prosty testy - podłącz układ przycisków poprzez zwykłą żarówkę. Wszystkie podświetlenia powinny się zapalić. Tak samo będzie, jeśli zamiast żarówki w obwodzie znajdzie się cewka przekaźnika.
  • Poziom 8  
    mar_uda napisał:
    Sposób sterowania nie ma znaczenia. Prąd płynący w obwodzie jest skrajnie mały, co nie pozwala na zaświecenie wszystkich podświetleń włączników.
    Zrób prosty testy - podłącz układ przycisków poprzez zwykłą żarówkę. Wszystkie podświetlenia powinny się zapalić. Tak samo będzie, jeśli zamiast żarówki w obwodzie znajdzie się cewka przekaźnika.

Dzięki, jutro sobie sprawdzę , pozdrawiam
  • Poziom 8  
    mar_uda napisał:

Podłączyłem dzisiaj przekaźnik F&F tak jak pisałeś i rzeczywiscie przyciski świecą ładnie ale przekaźnik bistabilny można załączyć tylko raz bo później cewka przekaźnika dodatkowego trzyma cały czas pewnie przez te podświetlane przyciski , poza tym nie da się wyłączyć oświetlenia ponownym przyciśnięciem. SŁABo :cry: :cry: :cry:
  • Poziom 23  
    Nie wiem jakiego dokładnie przekaźnika kolega użył. F&F to producent, nie model.
    Pisałem wyraźnie w pierwszym poście, że trzeba dobrać taki o dużym prądzie cewki. Inaczej efekt będzie dokładnie taki, jak kolega opisuje - prąd pobierany przez podświetlenie przycisków spowoduje jego załączenie.
    Należy zsumować prąd pobierany przez wszystkie przyciski i dobrać przekaźnik o większym prądzie cewki, tak żeby samo podświetlenie nie załączało przekaźnika.
  • Poziom 8  
    mar_uda napisał:
    Nie wiem jakiego dokładnie przekaźnika kolega użył. F&F to producent, nie model.
    Pisałem wyraźnie w pierwszym poście, że trzeba dobrać taki o dużym prądzie cewki. Inaczej efekt będzie dokładnie taki, jak kolega opisuje - prąd pobierany przez podświetlenie przycisków spowoduje jego załączenie.
    Należy zsumować prąd pobierany przez wszystkie przyciski i dobrać przekaźnik o większym prądzie cewki, tak żeby samo podświetlenie nie załączało przekaźnika.

Rozumiem już, a mógłbyś mi podać przykład takiego przekaźnika który byłby dobry ???
  • Poziom 23  
    A jak mam to zrobić, nie wiedząc jaki prąd płynie w układzie z przyciskami?
    Trzeba znać dokładne modele zainstalowanych przycisków, ich ilość, znaleźć ich karty katalogowe i zsumować pobieraną przez nie moc.
    Albo... zmierzyć.
  • Poziom 8  
    mar_uda napisał:
    A jak mam to zrobić, nie wiedząc jaki prąd płynie w układzie z przyciskami?
    Trzeba znać dokładne modele zainstalowanych przycisków, ich ilość, znaleźć ich karty katalogowe i zsumować pobieraną przez nie moc.
    Albo... zmierzyć.

Chodzi mi o to że nie mogę znaleźć danych cewek w przekaźnikach producenci podają czy to cewka na AC/DC że od 12-240V ale nie podają prądu samej cewki, np przekaźnik F&F PK-1P 230 V :

Napięcie zasilania 230 V AC
    Tolerancja napięcia zasilania -15 ÷ 10 %
    Maksymalny prąd obciążenia AC-1 16 A
    Element wykonawczy przekaźnik
    Konfiguracja styków 1 × NO/NC
    Separacja styku TAK
    Maksymalny pobór prądu 25 mA
    Trwałość łączeniowa mechaniczna min. 5x10⁶ cykli
    Przyłącze zaciski śrubowe 2,5 mm²
    Moment dokręcający 0,4 Nm
    Temperatura pracy -25 ÷ 50 °C
    Wymiary 1 moduł (18 mm)
    Montaż na szynie 35 mm
    Stopień ochrony IP20
  • Poziom 14  
    Jeżeli jest taka możliwość, to w obwód przycisków podłączyć zwykłą żarówkę zamiast dodatkowego przekaźnika.

• Poziom 23  
    bombelini napisał:
    Chodzi mi o to że nie mogę znaleźć danych cewek w przekaźnikach producenci podają czy to cewka na AC/DC że od 12-240V ale nie podają prądu samej cewki, np przekaźnik F&F PK-1P 230 V
    Jak to nie podają? Przecież sam kolega wkleił w opisie:
    bombelini napisał:
    Maksymalny pobór prądu 25 mA
    Przy czym jest to prąd maksymalny. Realnie można zakładać, że minimalny prąd, który może już spowodować podtrzymanie załączenia cewki może być o połowę niższy.
    Więc kolejny raz wracamy do pytania co to za przyciski i ile ich jest? Jaki prąd płynie w tym układzie?
  • Poziom 8  
    mar_uda napisał:
    Więc kolejny raz wracamy do pytania co to za przyciski i ile ich jest? Jaki prąd płynie w tym układzie?

No już podawałem że to przyciski HERMES Elektro-plast a co do ilości to zależy od obwodu tak jak na schemacie w pierwszym poście
  • Poziom 8  
    sisko napisał:
    Jeżeli jest taka możliwość, to w obwód przycisków podłączyć zwykłą żarówkę zamiast dodatkowego przekaźnika.

No właśnie takie podłączanie powoduje że przekaźnik bistabilny nie działa jak powinien, tzn. nie reaguje na impulsy z przycisków a właściwie to reaguje tylko raz podczas pierwszego podłączenia takiej żarówki czy tez dodatkowego przekaźnika :cry: :cry: :cry:
  • Poziom 14  
    Problemem jest podpięcie większej ilości wyłączników podświetlanych. Temat poruszany także tutaj.
    Pozostaje próba z dodatkowym przekaźnikiem jak zaproponował mar_uda i dodatkowo równolegle podłączyć żarówkę o mocy takiej aby nie występowało podtrzymanie przekaźnika.
  • Poziom 23  
    bombelini napisał:
    mar_uda napisał:
    No już podawałem że to przyciski HERMES Elektro-plast a co do ilości to zależy od obwodu tak jak na schemacie w pierwszym poście
    Podał kolega producenta i serię. Łatwiej byłoby szukać znając konkretny model. W grę wchodzi chyba tylko któryś z ŁNT-XX.
    Niestety producent nie chwali się za bardzo parametrami swojego sprzętu, a noty katalogowe są śmiechu warte. Pozostaje więc wziąć do ręki miernik i zmierzyć jaki prąd pobiera podświetlenie.
    Skoro są tam diody LED, to można byłoby jeszcze zastosować prosty patent z dorobieniem prostej logiki w postaci dwóch diod prostowniczych i przekaźnika DC. Tyle, że to będzie już lekkie "druciarstwo", które można robić w instalacjach domowych, ale mam wątpliwości w przypadku budynków wielorodzinnych, a z tym chyba mamy tu do czynienia.