Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GAP9 - procesor aplikacyjny RISC-V dla systemów IoT z AI

ghost666 20 Gru 2019 18:20 414 0
 • GAP9 - procesor aplikacyjny RISC-V dla systemów IoT z AI
  Wielordzeniowy mikrokontroler o architekturze RISC-V firmy GreenWaves Technologies - GAP8 został wprowadzony na rynek w zeszłym roku. Jest to system dedykowany głównie do aplikacji sztucznej inteligencji (AI) na krawędzi chmury przy jednoczesnym ultra-niskim zużyciu energii. Z sukcesem zaprezentowano, że SoC GAP8 wnioskuje przy poborze prądu na poziomie jedynie 3,7 m. Dla porównania, dla tego samego obciążenia mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M7 STM32F7 potrzebuje około 60 mA.

  Firma rozszerzyła teraz swoją rodzinę procesorów aplikacji o układ oznaczony GAP9, który zapewnia pięciokrotnie niższe zużycie energii w porównaniu do mikrokontrolera GAP8, jednocześnie umożliwiając wnioskowanie na, nawet dziesięciokrotnie większych, sieciach neuronowych.

  Układ GAP9 wprowadzi na rynek możliwości uczenia maszynowego i przetwarzania sygnałów w urządzeń zasilanych bateryjnie lub pozyskujących energię ze środowiska, takich jak czujniki Internetu Rzeczy (IoT) na rynkach konsumenckich i przemysłowych, urządzeniach do noszenia, inteligentnych budynkach w inteligentnym rolnictwo itp.

  Ocenia się, że GAP9 łączy w sobie ulepszenia architektoniczne rdzenia z nowym procesem produkcyjnym - FDX w rozdzielczości 22 nm, oferowanym przez Global Foundries, aby osiągnąć szczytową przepustowość pamięci do 41,6 GB/s i moc obliczeniową do 50 GOPS, zużywając przy tym jedynie 50 mW. Zwiększona przepustowość pamięci (20x w porównaniu z GAP8) pozwala na znacznie lepszą dokładność wykrywania podczas analizy strumieni danych z wielu różnych czujników obrazu, mikrofonów i/lub układów radarowych.

  Nowy procesor ma tę samą architekturę GAP co GAP8, ale dodaje także obsługę arytmetyki zmiennoprzecinkowej (8-, 16- i 32-bitowej z obsługą wektoryzacji), a także obsługę wektoryzowanych 4-bitowych i 2-bitowych operacji na liczbach całkowitych.

  Urządzenia peryferyjne GAP9 obejmują dwukierunkowe wielokanałowe, zsynchronizowane cyfrowe interfejsy audio odpowiednie dla systemów noszonych (CSI2) i równoległe interfejsy kamer dla kamer o niskiej rozdzielczości i kamer o niskim poborze mocy stosowanych w systemach widzenia komputerowego. Układ może na przykład przetwarzać sieć neuronową MobileNet V1 z obrazami o rozdzielczości 160 px x 160 px przy użyciu skalowania kanałów w zaledwie 12 ms przy zużyciu energii na poziomie 806 μW/ramkę/sekundę.

  Funkcje bezpieczeństwa wbudowane w ten układ obejmują m. in. kryptografię sprzętową AES128 i AES256 oraz jednostkę funkcji fizycznie nie klonowalnej (PUF) dla unikalnej i bezpiecznej identyfikacji na urządzeniu.

  GAP9 - procesor aplikacyjny RISC-V dla systemów IoT z AI
  Oprogramowanie dla układu zostanie opracowane na ulepszonym zestawie GAP SDK używanym już dla GAP8, który obejmuje automatyczny generator kodu GAP AutoTiler dla grafów sieci neuronowych oraz narzędzia GAPFlow do automatyzacji konwersji sieci neuronowych z pakietów szkoleniowych takich jak Google TensorFlow.

  Przykłady będą również częścią zestawu SDK. Znajdziemy tam na przykład otwartą implementacja identyfikacji twarzy. Firma nie wspomniała o żadnej płytce ewaluacyjnej dla GAP9, ale z pewnością można oczekiwać aktualizacji po prawej stronie karty GAPuino opartej na GAP8.

  GreenWaves nie opublikowało jeszcze strony produktu dla GAP9, ponieważ prezentacja układu odbyła się na szczycie RISC-V, który odbył się w San Jose w Kalifornii w dniach 10-12 grudnia.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/12/13/greenwaves-gap9-iot-application-processor-enables-ai-on-coin-cell-powered-devices/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9482 postów o ocenie 7503, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz