Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook piekarnik gazowo-elektryczny - palniki wymiana termopary

20 Gru 2019 22:44 342 16
  • Poziom 7  
    Cześć
    Wraz z mieszkaniem odziedziczyłem zabudowaną kuchenkę gazowo-elektryczną firmy Mastercook (nie wiem jaki model).
    Mam problem z zapalaniem gazu. Jest iskrownik i termopara. Jak załączam, to od razu się odpala płomień, ale czasami (zazwyczaj) muszę potrzymać wciśnięte przez kilka sekund by zatrzymał płomień. Inaczej gaśnie. W 3 z 4rech palnikach jest ten problemem. W czasie grzania nie gaśnie. Po chwili od wyłączenia danego palnika, zapala się ponownie dobrze.
    Podejrzewam termoparę. Czytałem, że dobrze zamienić (sprawny) i sprawdzić czy na problematycznym działa. Moje pytanie brzmi czy jest jakiś problem z odkręceniem zabudowanej płyty (wiem, że są śruby po 2 przy każdym palniku). To jest na jakieś zaczepy/klej przyklejone do blatu?
    No i czy dobrze diagnozuję problem.
    Dziękuję
  • Poziom 39  
    Według mnie to wszystko jest ok, moja kuchenka tak działa od nowości a jest to zabezpieczenie przed wypływem gazu jeżeli palnik zgaśnie. Chyba że też mam coś popsute a o tym nie wiem :) Dziwne że ta jedna zachowuje się inaczej, ją też wypadałoby "zepsuć" żeby była sprawna ;)
  • Poziom 7  
    badboy84 napisał:
    Dziwne że ta jedna zachowuje się inaczej, ją też wypadałoby "zepsuć" żeby była sprawna ;)

Myk polega na tym, że ta jedna co działa to najmniejszy palnik który palił ino ino. Przetkałem dyszę i teraz działa dobrze. Podejrzewam że był po prostu ze względu na swój słaby płomień nieużywany i dlatego termopara się nie zepsuła.
    Ale to kolega też sobie 10sek wciska zapalnik żeby płomień nie zgasł?
  • Poziom 39  
    Nie wiem czy akurat jest to 10 sekund czy 8,5 bo nigdy nie mierzyłem ale chwilę trzeba potrzymać.
  • Poziom 7  
    badboy84 napisał:
    Nie wiem czy akurat jest to 10 sekund czy 8,5 bo nigdy nie mierzyłem ale chwilę trzeba potrzymać.

Proszę zmierzyć, bo mnie czasami szlak trafia, a tak jak napisałem na jednym od razu łapie.
  • Poziom 7  
    Podbije temat. Czy wymiana termopary wiąże się z rozszczelnieniem układu gazowego? Trzeba mieć po tym test gazownika?
    Dziękuję.
  • Poziom 35  
    Przecież termopara musi ośągnąć odpowiednią temperaturę aby zasilić ceweczkę w celu otwarcia gazu na palnik.Jedna termopara wymaga dłuższego przytrzymania pokrętła druga krótszego Nie jest to wada termopary.Jakbyś trzymał pokrętło stosunkowo długo i jak puścisz i gaz zgaśnie to wtedy termopara jest do wymiany.Mam tą samą kuchenkę od kilkunastu lat Czasem trzeba dyszę przeczyścić i stosuję czyściki stosowane przy palnikach tlenowo-acetylenowych.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak będzie dysza nieco nie drożna to płomień będzie mniej intensywny i trzeba więcej czasu na reakcję termopary.
  • Poziom 7  
    hmm no właśnie nie wiem jak to powinno działać. Czasami za 1szym razem załapie (po 1sek trzymania) a czasami po 10sek. Czyli wciskam i przekręcam - zapala się palnik - trzymam - puszczam - gaśnie. Płomień jest porządny. Przy jednym najmniejszym palniku odpala bez problemu za każdym razem i nie trzymam nawet 1sek.
    To poprawne działanie?
  • Poziom 19  
    Twoja kuchenka wymaga czyszczenia i regulacji.
    Jeśli się na tym nie znasz, a czytam że nie za bardzo, to odpuść!

Z gazem nie ma żartów.
    Zaoszczędzisz 100 czy 200 zł, a możesz stracić życie.

Wezwij serwis i śpij spokojnie.
  • Poziom 7  
    Pytam bo się nie znam. Proszę mi napisać na czym miałby polegać ten serwis. Gaz płynie, Palniki się palą tylko trzeba długo trzymać by nie zgasły.
  • Poziom 19  
    Na wyregulowaniu kuchenki gazowej.
    Serwisant będzie wiedział co robić.
  • Poziom 35  
    Nie ma żadnej regulacji kuchenki.Zapewne ten najlepiej ,najszybciej ci się odpala największy palnik bo jak dmuchnie na niego taki płomień to nie sposób aby się termopara nie podała napięcia szybciej.W tej kuchence nie ma nic do regulacji tylko czyszczenie dysz od czasu do czasu.

Dodano po 18 [minuty]:

Zwróć uwagę iż gaz w swoim składzie nie jest jednorodny dzisiaj ma nieco większą kaloryczność jutro już ma inną i raz szybciej się odpala raz póżniej zależy od jego składu.
  • Poziom 7  
    Tu jest właśnie tak, że najmniejsza dysza odpala od razu (najmniejszy płomień), a duże się palą porządnie ale gasną, chyba że potrzymam długo - czasami i z 10sek. Choć nie ma reguły, Czasami odpalą szybko.
    Dysze przeczyściłem.
    Rada z serwisantem noworocznym żartem.
    Szczęśliwego.
  • Specjalista AGD
    gaijina napisał:
    duże się palą porządnie ale gasną, chyba że potrzymam długo - czasami i z 10sek. Choć nie ma reguły, Czasami odpalą szybko.
    A zwróciłeś uwagę, że ma znaczenie głębokość wciśnięcia pokrętła. Jeżeli mocniej dociśniesz to szybciej złapie.
  • Poziom 7  
    zhudomel napisał:
    A zwróciłeś uwagę, że ma znaczenie głębokość wciśnięcia pokrętła. Jeżeli mocniej dociśniesz to szybciej złapie.

Jeśli mocniej nie docisnę to nie załączy się zapalarka.

Zamieszczam film z odpalania.
    1 palnik po 2ch razach
    2 palnik po kilku i nawet dłuższych razach
    3 palnik po kilku
    4 od razu
    Prosze o informacje czy jest to w miare normalne jak na taki rodzaj palników.

• Specjalista AGD
    Zdejmij pokrętło, podłóż podkładkę o otworze takim, jak średnica osi zaworu i sprawdź, czy będzie lepiej.
  • Poziom 7  
    zhudomel napisał:
    Zdejmij pokrętło, podłóż podkładkę o otworze takim, jak średnica osi zaworu i sprawdź, czy będzie lepiej.

Nic się nie zmieniło. Przyjdzie mi chyba się do tego przyzwyczaić...
    Dziękuję za porady.