Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka transformatorowa 230/400V - Mannesmann MS 160

13adam13 21 Dec 2019 11:37 1623 4
 • #1
  13adam13
  Level 29  
  Witam,
  Otrzymałem pół spawarki tak jak w tytule, chcę sprawdzić czy w ogóle jest sens ją naprawiać, czy uzwojenia są sprawne. Co na razie udało mi się określić, że ma ona 3 uzwojenia wtórne (6 wyprowadzeń), mam do niej przełącznik 230/400V dokładniej 220/380 V, lecz jest w opłakanym stanie tzn. całkowicie niesprawny. Na tę chwilę chcę sprawdzić czy uzwojenia są sprawne, następnie spawarkę bezpośrednio podłączyć bez włącznika, dajmy na to pod 230 V, aby sprawdzić jej działanie. Uzwojenia nie różnią się grubością, jednak jedna para jest w innym kolorze emalii. Na tę chwilę nie mam wyznaczonych początków oraz końców uzwojeń, jedynie pary (wyznaczyłem je przy pomocy buzzera). Pytanie do Was, drodzy forumowicze, jak je wyznaczyć ? Następnie jak podłączyć, aby sprawdzić czy spawarka (uzwojenia) są nieuszkodzone. Nie posiadam żadnej większej aparatury pomiarowej, jedynie multimetr, mam nadzieję, że do tego celu okaże się wystarczający.
  Dziękuję za aktywny udział w dyskusji oraz za pomoc. :D
  Ps. Cały wieczór przesiedziałem na wyszukiwarce oraz na forum, nie znalazłem rozwiązania problemu.  Dodano po 11 [godziny] 31 [minuty]:

  Witam ponownie, trochę się rozjaśniło. Mam ustalone początki i końce uzwojeń, niestety dokonałem tego tylko w sposób wizualny. Nie posiadam woltomierza wskazówkowego, aby móc zastosować metodę impulsu napięcia stałego, posiłkowałem się multimetrem, nie wiem czy pomiar napięcia za pomocą cyfrowego woltomierza jest miarodajny (zwracałem uwagę na polaryzację przez zmianę +/- na multimetrze ?). Zmierzyłem również oporność uzwojeń, też nie wiem czy to coś pomoże, przedstawiam rysunek.
  Spawarka transformatorowa 230/400V - Mannesmann MS 160
  W sieci znalazłem również schemat jakieś innej spawarki, ale myślę że działającej na tej samej zasadzie co moja.
  Spawarka transformatorowa 230/400V - Mannesmann MS 160
  Rysunek pomocniczy, podkreślam chce podłączyć spawarkę na "krótko" na 230V, aby sprawdzić czy działa.
  Co o tym myślicie ? Pytanie do Was, które to są które uzwojenia oraz w jaki sposób zastąpić te łączniki ze schematu zworą ? :idea:
 • Helpful post
  #2
  smd
  Welding machines specialist
  Na wtórnej, czy na pierwotnej stronie masz te 6 odczepów, bo coś to trochę namieszane. Najprościej sprawdzić trafo zapinając na wtórnej stronie np. 24V zmiennego i mierzyć napięcia na stronie pierwotnej. Spawarki elektrodowe mają na wtórnej stronie około 50V, więc po podpięciu 24V powinno się pojawić na którymś uzwojeniu jakieś 120V, i tam trzeba by podpiąć 230V.

  A tak jeszcze przy okazji sprawdziłem tą spawarkę w wujku g..., są trzy urządzenia , dwa sprzedane i jedna nadal wystawiana, ale przy każdej jest podany numer telefonu, może po prostu dzwonisz i prosisz o fotki ze środka. A Niemce czasem kleiły schematy wewnątrz obudowy...
 • #3
  13adam13
  Level 29  
  Na pierwotnej oczywiście te uzwojenia, wystąpiła pomyłka. Na wtórnej jest tylko jedno. Dzięki za radę z tym podłączaniem napięcia zmiennego na wtórne i następnie pomiar na pierwotnych, jakoś to mi umknęło. Przynajmniej dowiem się czy uzwojenia są sprawne. :D
  Myślę, że takie spawareczki robione są na jedno kopyto, gdyż rozbierałem kiedyś podobną Nordike i tam z kolei było 5 wyprowadzeń na pierwotnej stronie, ale jedno z wyprowadzeń było zarazem końcem oraz początkiem następnego uzwojenia, czyli też było ich trzy. Niestety już jej nie posiadam. :cry:
  Pozdrawiam.
 • #5
  stasiekb100
  Level 26  
  Około 200 W powinno wystarczyć na straty jałowe w tym transformatorze. Może być większej mocy.