Witajcie, chciałbym Was zarazić pewnym pomysłem, otóż jeśli macie w swoich szufladach zalegające raspberry pi 1 A lub B+ i nie wiecie do czego je wykorzystać, proponuje zamienić je w radio internetowe. Jak wiadomo w innych aplikacjach wspomniane płytki mogą sobie już nie radzić w tzw. „Dzisiejszych czasach” ze względu na dość niską moc obliczeniową. Pomysł ten jest szczególnie atrakcyjny, dla osób przebywających poza granicami Polski, które nie chcą tracić kontaktu z ulubioną stacją radiową, albo ludzi ceniących sobie Australijski jazz.
Zdaję sobie sprawę, że mój projekt nie jest tak precyzyjny jak „Bezprzewodowo Świetlny - Zegarek jeździk” a, nie jest też tak nowatorski jak „Robot sterowany umysłem”, ale myślę, że wart jest publikacji dla zainteresowanych kolegów, szczególnie kolegów początkujących.
1. Do czego to służy, czyli geneza projektu i zastosowany sprzęt:
Mieszkam i pracuje w Wielkiej Brytanii a i lubię posłuchać „Jedynki”, „Trójki” czy „Radia Jura”, włączanie w tym celu laptopa jest passe, no i te rachunki za prąd. Więc czemu by nie wykorzystać czegoś co pobiera 500 mA prądu i dać drugie życie leciwej miniwieży LG -FFH217?
Wybór padł na Raspberry pi 1 model B, . Do niczego innego się to nie nadaje, natomiast z odtwarzaniem radia radzi sobie świetnie.Płytka identyczna jak moja została przedstawiona na fotografii pochodzącej z internetu:
Ja osobiście nie używam radiatora na układach scalonych malinki, ma to wadę, otóż system zawiesza się po kilku godzinach słuchania radia. Używam karty SD 8 Gb, ta wersja raspberry pi „przyjmuje” wyłącznie duże karty, czyli karty SD.
W czasach realizacji projektu pracowałem w fabryce części do drukarek 3D,więc z wydrukiem czegokolwiek na drukarce 3 D nie było, żadnego problemu, wystarczyło poprosić kolegę, tak więc obudowa została znaleziona na Thingverse i wydrukowana z gotowych plików STL. Jest to obudowa podobna do tej przedstawionej w linku: https://www.thingiverse.com/thing:922740 , jednakże jest to wersja obudowy dla nowszej nowszej wersji RBI pi, niż ta użyta do projektu. Ja zastosowałem zasilacz 5V 1.0 A. Ponieważ moje pi nie ma wbudowanej karty wifi musiałem ją nabyć, kupiłem autoryzowany adapter wifi do raspberry pi, zajmuje on jedno z dwóch gniazd USB.
Zastosowałem system operacyjny Raspbian Buster w wersji lite, gdyż nie potrzebujemy w tej aplikacji GUI (X11). Ponieważ, nasze raspberry pi będzie sterowane aplikacją MPD remote . Zainstalowaną na telefonie z systemem operacyjnym Android, co ma jedną wadę otóż wyłączanie „maliny”, poprzez wyciąganie wtyczki nie jest zbyt rozsądne, noszę się z zamiarem napisania prostego skryptu, wysyłającego komendę, po naciśnięciu przycisku, podłączonego do portu GPIO, oczywiście taki skrypt pythona należy umieścić w RC.local. Na razie do zamykania mojego komputerka używam kolejnej aplikacji na smartfona, nazywającej się connect boot. Poniżej opiszę krok po kroku, jak zamienić swoje Raspberry pi w mały „odbiornik” radia internetowego, jednakże najpierw:
2. Instalujemy system:
Instalacja systemu operacyjnego rozpoczyna się od pobrania obrazu tego systemu ze strony: https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/. Ze strony pobieramy Raspbian Buster Lite. System operacyjny w wersji lite zajmuje jedyne 418 Mb, co powoduje, że mamy znaczny zapas wolnego miejsca na karcie. Zalecana karta SD to minimum 4 Gb, chociaż, autorowi, zdarzały się udane próby instalacji na karcie SD 2 Gb.
Dalsza droga postępowania zależy od systemu operacyjnego naszego komputera PC. Jeżeli jest to Windows, instalujemy sobie oprogramowane Balena Etcher ( lub pobieramy i uruchamiamy, jego wersję portatywną. Pisząc ten artykuł odkryłem, że istnieje też wersja dla systemu operacyjnego LINUX. Dla Linuxa zalecał bym jednak użycia narzędzia DD, pozwoli nam się to przynajmniej, na oswojenie się z emulatorem terminala – konsolą, co się okaże niezbędne przy instalacji i konfiguracji naszej malinki. Przyjmijmy, że pracujemy w systemie operacyjnym Windows i używamy Baleny Etchera. Proces instalacjii aplikacji przebiega w sposób typowy ( „cegła na klawiszu enter”). Po uruchomieniu aplikacji ukazuje nam się okienko:
W Select image wybieramy nasz pobrany obraz systemu, nie musimy go nawet rozpakowywać, ponieważ aplikacja, pracuje także z plikami *.rar, oraz *. zip. To jest dobry moment, aby włożyć pustą kartę SD do Twojego czytnika!
. Jak wiadomo system operacyjny Windows Przypisze jej literę dysku, ważne jest aby ją sprawdzić w eksploratorze Windows i zapamiętać.
Następne okno „Select Drive”. Pozwala nam wybrać literę dysku naszej karty SD, sprawdzamy tą literę dwa, a nawet trzy razy, ponieważ pomyłka może nas kosztować utratę ważnych danych na twardym dysku, lub nawet unieruchomienie komputera, gdy nadpiszemy partycję systemową. Po trzykrotnym sprawdzeniu, czy wszystko jest w porządku klikamy guzik „Flash” i … magia dzieje się sama. Obraz systemu z pliku *.zip, przenosi się na kartę SD. Warto napisać, że karta „znika”, z eksploratora Windows, spokojnie, jest to absolutnie normalne, po prostu Windows nie rozpoznaje partycji Linux, oj.. skłamałem, tak naprawdę karta kurczy się do 500 MB to partycja FAT32 boot, raspbbery pi i ją Windows widzi, no i dzięki Bogu, ponieważ w punkcie trzecim, to wykorzystamy.
… Ale ja mam Linuxa,… To fajnie, przynajmniej nie muszę Ci tłumaczyć co to konsola, apropo, otwóż konsolę i wpisz:
W if wpisujesz swoją ścieżkę do obrazu *.img raspbiana, no a w of = twoją kartę SD, jak ona się nazywa, możesz sprawdzic używająć np. fdisk-l najlepiej poprzedzonego sudo, czyli wykonująć polecenie z prawami roota, czyli super użytkownika.
3. Wkładamy kartę i komunikujemy się z „maliną”.
Tak więc wkładamy naszą kartę SD do czytnika kart w Raspberry pi, początkującym kolegom, warto wspomnieć, że raspberry pi wykorzystuje kartę SD, w taki sam sposób, jak komputer PC wykorzystuje dysk twardy, czyli niestety jedyne co uzyskamy uruchamiając komputerek jedno płytkowy, bez karty SD to świecenie diody power
.
Apropo świecenia diody… jeśli wszystko poszło okej, i nasza karta jest włożona, powinniśmy zobaczyć naprzemiennie migające diody power i ACT, w tak starej wersji płytki są one troszkę inaczej położone jak na przykład w raspberry pi 3, ale zasada jest ta sama. Tak więc diody migają naprzemiennie, system bootuje (uruchamia się), ale jak się skomunikować z komputerem? Najprościej? Podłączając klawiaturę i telewizor kablem HDMI, ale my łączymy się zdalnie przez SSH – secure host shell. Fajną wersją nowych wersji raspbiana, jest możliwość załączania pewnych funkcji, poprzez tworzenie plików na partycji boot i tak aby skonfigurować wifi należy zastosować porady podane tutaj:
https://thepihut.com/blogs/raspberry-pi-tutor...ow-to-setup-wifi-on-the-raspberry-pi-raspbian
Aby skonfigurować Wifi bez monitora przekładamy kartę SD z Pi do naszego komputera, szukamy partycji boot, to ta wspomniana wcześniej 512 Mb, w systemie plikówFat 32, tworzymy na niej plik tekstowy wpa_supplicant.conf ,ma mieć taką nazwę i takie rozszerzenie, możemy go tak zapisać np. w notatniku windows, lub innym dowolny edytorze nie formaującym, ważne jest by niezostało dodane *.txt. Wewnątrz tego pliku wpisujemy poniższy tekst:
jest to oczywiste, że zamieniamy YOUR_NETWORK_NAME, na twoją nazwę Wifi, a w Psk w cudzysłowach, podajemy twoje hasło.
Teraz Pi gdy się uruchomi, zadziała magia:) i pi zamieni domyślny wpa.supplicant na ten, który właśnie stworzyłeś. Gdybyś potrzebował to wiedzieć plik znajduje się w :
Możesz go łatwo eytować np. popularnym edytorem nano.
Oczywiście jeśli twoje Pi nie ma karty WIFI musisz ją nabyć osobno i włożyć do portu USB.
Aby móc zmieniać stację na naszym radyjku, musimy uruchomić SSH jak to zrobić nie mając monitora? Zgadliście, znowu musimy utworzyć tym razem pusty plik tekstowy na partycji boot, znowu musimy upewnić się by nie miał on, żadnego rozszerzenia np. *.txt. Plik musi się nazywać „ssh”, BEZ roszeżenia. Pi bootując uruchomi komunikację SSH. Oczywiście alternatywą, jest użycie klawiatury i monitora i włączenie wymaganej opcji w raspi-config.
4. Instalujemy mpc/mpd:
Na początku musimy ustalić adres IP naszego berry, najprościej jest to zrobić, logując się do naszego router, albo używając jednego ze skanerów IP dostępnych w internecie.
Jeżeli korzystamy z systemu operacyjnego Windows, pobieramy i uruchamiamy aplikację putty:
Okno aplikacji wygląda jak poniżej:
W okienku „Host Name (or IP addres) wpisujemy adres IP naszej maliny, albo jest hostname, domyślna „RaspberryPi”, wybieramy SSH, jak na obrazku, port 22 i klikamy open, akceptujemy klucze SSH -tak (yes). Zapytani o użytkownika i hasło domyślny użytkownik to „pi” a hasło „raspberry”. Łączymy się z pi. Pojawia nam się coś takiego pi@raspberrypi – tutaj wpisujemy komendy.
Aby połączyć się używając systemu Linux używamy terminala i wpisujemy w nim :
Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie pozostaje nam wykonać po kolei poniższe komendy w putty, lub terminalu Raspberry pi:
….i ponownie połączyć się z raspberry pi za pomocą putty, lub ssh w linuxie.
5. Niech zagra muzyka…
Wpisujemy w konsolęi wybieramy w audio „Force jack 3.5mm”
W naszej kochanej konsoli wydajemy komendę : i wyjeżdźamy wszystkie „suwaki” na maksimum.
Wpisujemy : [ - Pogłśniamy aplikację do 100%
Aby dodać stację radiową należy pobrać playlistę otworzyć ją w notatniku i wkleić adres serwera:
- dodajmy radio muzo.fm
wpisujemy : i cieszymy się rozbrzmiewającą z naszych głośników mową, lub też muzyką.
6. Sterowanie smartfonem:
Pobieramy i instalujemy aplikację mpd Remote:
W opcjach Settings/ Configure MPD serwers dodajemy plusem nowy serwer:
Name – nazwa serwera
Hostame/ IP – adres maliny
Port 6600, nie dotykamy tego
Zapisujemy
Wybieramy select serwer i wybieramy nasz serwer , powinniśmy zobaczyć listę naszych stacji radiowych oraz mieć możliwość sterowania nimi.
Artykuł powstał na prośbę użytkownika wojtii77. Pozdrawiam wszyskie koleżanki i wszystkich kolegów Elektrodowiczów. Mam nadzieję, że artykuł będzie dla kogoś przydatny/pomocny.
Zdaję sobie sprawę, że mój projekt nie jest tak precyzyjny jak „Bezprzewodowo Świetlny - Zegarek jeździk” a, nie jest też tak nowatorski jak „Robot sterowany umysłem”, ale myślę, że wart jest publikacji dla zainteresowanych kolegów, szczególnie kolegów początkujących.
1. Do czego to służy, czyli geneza projektu i zastosowany sprzęt:
Mieszkam i pracuje w Wielkiej Brytanii a i lubię posłuchać „Jedynki”, „Trójki” czy „Radia Jura”, włączanie w tym celu laptopa jest passe, no i te rachunki za prąd. Więc czemu by nie wykorzystać czegoś co pobiera 500 mA prądu i dać drugie życie leciwej miniwieży LG -FFH217?
Wybór padł na Raspberry pi 1 model B, . Do niczego innego się to nie nadaje, natomiast z odtwarzaniem radia radzi sobie świetnie.Płytka identyczna jak moja została przedstawiona na fotografii pochodzącej z internetu:
Ja osobiście nie używam radiatora na układach scalonych malinki, ma to wadę, otóż system zawiesza się po kilku godzinach słuchania radia. Używam karty SD 8 Gb, ta wersja raspberry pi „przyjmuje” wyłącznie duże karty, czyli karty SD.
W czasach realizacji projektu pracowałem w fabryce części do drukarek 3D,więc z wydrukiem czegokolwiek na drukarce 3 D nie było, żadnego problemu, wystarczyło poprosić kolegę, tak więc obudowa została znaleziona na Thingverse i wydrukowana z gotowych plików STL. Jest to obudowa podobna do tej przedstawionej w linku: https://www.thingiverse.com/thing:922740 , jednakże jest to wersja obudowy dla nowszej nowszej wersji RBI pi, niż ta użyta do projektu. Ja zastosowałem zasilacz 5V 1.0 A. Ponieważ moje pi nie ma wbudowanej karty wifi musiałem ją nabyć, kupiłem autoryzowany adapter wifi do raspberry pi, zajmuje on jedno z dwóch gniazd USB.
Zastosowałem system operacyjny Raspbian Buster w wersji lite, gdyż nie potrzebujemy w tej aplikacji GUI (X11). Ponieważ, nasze raspberry pi będzie sterowane aplikacją MPD remote . Zainstalowaną na telefonie z systemem operacyjnym Android, co ma jedną wadę otóż wyłączanie „maliny”, poprzez wyciąganie wtyczki nie jest zbyt rozsądne, noszę się z zamiarem napisania prostego skryptu, wysyłającego komendę
Code: bash
2. Instalujemy system:
Instalacja systemu operacyjnego rozpoczyna się od pobrania obrazu tego systemu ze strony: https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/. Ze strony pobieramy Raspbian Buster Lite. System operacyjny w wersji lite zajmuje jedyne 418 Mb, co powoduje, że mamy znaczny zapas wolnego miejsca na karcie. Zalecana karta SD to minimum 4 Gb, chociaż, autorowi, zdarzały się udane próby instalacji na karcie SD 2 Gb.
Dalsza droga postępowania zależy od systemu operacyjnego naszego komputera PC. Jeżeli jest to Windows, instalujemy sobie oprogramowane Balena Etcher ( lub pobieramy i uruchamiamy, jego wersję portatywną. Pisząc ten artykuł odkryłem, że istnieje też wersja dla systemu operacyjnego LINUX. Dla Linuxa zalecał bym jednak użycia narzędzia DD, pozwoli nam się to przynajmniej, na oswojenie się z emulatorem terminala – konsolą, co się okaże niezbędne przy instalacji i konfiguracji naszej malinki. Przyjmijmy, że pracujemy w systemie operacyjnym Windows i używamy Baleny Etchera. Proces instalacjii aplikacji przebiega w sposób typowy ( „cegła na klawiszu enter”). Po uruchomieniu aplikacji ukazuje nam się okienko:
W Select image wybieramy nasz pobrany obraz systemu, nie musimy go nawet rozpakowywać, ponieważ aplikacja, pracuje także z plikami *.rar, oraz *. zip. To jest dobry moment, aby włożyć pustą kartę SD do Twojego czytnika!

Następne okno „Select Drive”. Pozwala nam wybrać literę dysku naszej karty SD, sprawdzamy tą literę dwa, a nawet trzy razy, ponieważ pomyłka może nas kosztować utratę ważnych danych na twardym dysku, lub nawet unieruchomienie komputera, gdy nadpiszemy partycję systemową. Po trzykrotnym sprawdzeniu, czy wszystko jest w porządku klikamy guzik „Flash” i … magia dzieje się sama. Obraz systemu z pliku *.zip, przenosi się na kartę SD. Warto napisać, że karta „znika”, z eksploratora Windows, spokojnie, jest to absolutnie normalne, po prostu Windows nie rozpoznaje partycji Linux, oj.. skłamałem, tak naprawdę karta kurczy się do 500 MB to partycja FAT32 boot, raspbbery pi i ją Windows widzi, no i dzięki Bogu, ponieważ w punkcie trzecim, to wykorzystamy.
… Ale ja mam Linuxa,… To fajnie, przynajmniej nie muszę Ci tłumaczyć co to konsola, apropo, otwóż konsolę i wpisz:
Code: bash
W if wpisujesz swoją ścieżkę do obrazu *.img raspbiana, no a w of = twoją kartę SD, jak ona się nazywa, możesz sprawdzic używająć np. fdisk-l najlepiej poprzedzonego sudo, czyli wykonująć polecenie z prawami roota, czyli super użytkownika.
3. Wkładamy kartę i komunikujemy się z „maliną”.
Tak więc wkładamy naszą kartę SD do czytnika kart w Raspberry pi, początkującym kolegom, warto wspomnieć, że raspberry pi wykorzystuje kartę SD, w taki sam sposób, jak komputer PC wykorzystuje dysk twardy, czyli niestety jedyne co uzyskamy uruchamiając komputerek jedno płytkowy, bez karty SD to świecenie diody power

Apropo świecenia diody… jeśli wszystko poszło okej, i nasza karta jest włożona, powinniśmy zobaczyć naprzemiennie migające diody power i ACT, w tak starej wersji płytki są one troszkę inaczej położone jak na przykład w raspberry pi 3, ale zasada jest ta sama. Tak więc diody migają naprzemiennie, system bootuje (uruchamia się), ale jak się skomunikować z komputerem? Najprościej? Podłączając klawiaturę i telewizor kablem HDMI, ale my łączymy się zdalnie przez SSH – secure host shell. Fajną wersją nowych wersji raspbiana, jest możliwość załączania pewnych funkcji, poprzez tworzenie plików na partycji boot i tak aby skonfigurować wifi należy zastosować porady podane tutaj:
https://thepihut.com/blogs/raspberry-pi-tutor...ow-to-setup-wifi-on-the-raspberry-pi-raspbian
Aby skonfigurować Wifi bez monitora przekładamy kartę SD z Pi do naszego komputera, szukamy partycji boot, to ta wspomniana wcześniej 512 Mb, w systemie plikówFat 32, tworzymy na niej plik tekstowy wpa_supplicant.conf ,ma mieć taką nazwę i takie rozszerzenie, możemy go tak zapisać np. w notatniku windows, lub innym dowolny edytorze nie formaującym, ważne jest by niezostało dodane *.txt. Wewnątrz tego pliku wpisujemy poniższy tekst:
Code: bash
jest to oczywiste, że zamieniamy YOUR_NETWORK_NAME, na twoją nazwę Wifi, a w Psk w cudzysłowach, podajemy twoje hasło.
Teraz Pi gdy się uruchomi, zadziała magia:) i pi zamieni domyślny wpa.supplicant na ten, który właśnie stworzyłeś. Gdybyś potrzebował to wiedzieć plik znajduje się w :
Code: bash
Możesz go łatwo eytować np. popularnym edytorem nano.
Oczywiście jeśli twoje Pi nie ma karty WIFI musisz ją nabyć osobno i włożyć do portu USB.
Aby móc zmieniać stację na naszym radyjku, musimy uruchomić SSH jak to zrobić nie mając monitora? Zgadliście, znowu musimy utworzyć tym razem pusty plik tekstowy na partycji boot, znowu musimy upewnić się by nie miał on, żadnego rozszerzenia np. *.txt. Plik musi się nazywać „ssh”, BEZ roszeżenia. Pi bootując uruchomi komunikację SSH. Oczywiście alternatywą, jest użycie klawiatury i monitora i włączenie wymaganej opcji w raspi-config.
4. Instalujemy mpc/mpd:
Na początku musimy ustalić adres IP naszego berry, najprościej jest to zrobić, logując się do naszego router, albo używając jednego ze skanerów IP dostępnych w internecie.
Jeżeli korzystamy z systemu operacyjnego Windows, pobieramy i uruchamiamy aplikację putty:
Okno aplikacji wygląda jak poniżej:
W okienku „Host Name (or IP addres) wpisujemy adres IP naszej maliny, albo jest hostname, domyślna „RaspberryPi”, wybieramy SSH, jak na obrazku, port 22 i klikamy open, akceptujemy klucze SSH -tak (yes). Zapytani o użytkownika i hasło domyślny użytkownik to „pi” a hasło „raspberry”. Łączymy się z pi. Pojawia nam się coś takiego pi@raspberrypi – tutaj wpisujemy komendy.
Aby połączyć się używając systemu Linux używamy terminala i wpisujemy w nim :
Code: bash
Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie pozostaje nam wykonać po kolei poniższe komendy w putty, lub terminalu Raspberry pi:
Code: bash
….i ponownie połączyć się z raspberry pi za pomocą putty, lub ssh w linuxie.
5. Niech zagra muzyka…
Wpisujemy w konsolę
Code: bash
W naszej kochanej konsoli wydajemy komendę :
Code: bash
Wpisujemy : [
Code: bash
Aby dodać stację radiową należy pobrać playlistę otworzyć ją w notatniku i wkleić adres serwera:
- dodajmy radio muzo.fm
Code: bash
wpisujemy :
Code: bash
6. Sterowanie smartfonem:
Pobieramy i instalujemy aplikację mpd Remote:
W opcjach Settings/ Configure MPD serwers dodajemy plusem nowy serwer:
Name – nazwa serwera
Hostame/ IP – adres maliny
Port 6600, nie dotykamy tego
Zapisujemy
Wybieramy select serwer i wybieramy nasz serwer , powinniśmy zobaczyć listę naszych stacji radiowych oraz mieć możliwość sterowania nimi.
Artykuł powstał na prośbę użytkownika wojtii77. Pozdrawiam wszyskie koleżanki i wszystkich kolegów Elektrodowiczów. Mam nadzieję, że artykuł będzie dla kogoś przydatny/pomocny.
Cool? Ranking DIY