Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór mikroskopu do elektroniki.

Sivi_PL 17 Jan 2022 09:27 8199 37
    ^ToM^
    Level 40  
    Sivi_PL wrote:
    Dzień dobry.
    Uczę się elektroniki, za niedługo będę się uczył lutowania, przydałby mi się mikroskop. Budżet to około 2000zł jeśli warto mogę coś jeszcze dołożyć. Chodzi mi o coś optymalnego co będzie długo służyło. Miałby służyć także do identyfikacji chorób ziaren np. pszenicy (by się jej z bliska przyjrzeć).
    Pozdrawiam.

W tym budżecie kupisz używanego PZO MST-131 z całym wyposażeniem - trudno to porównywać do taniego, chińskiego badziewia. Będzie to idealne do takich zastosowań. Sam korzystam z podobnego więc moja porada jest z pierwszej ręki, jako praktyka.
    Sivi_PL
    Level 3  
    Hmm chińskiego badziewia, myślę że to dośc krytyczna ocena, mam trochę chińskiego szmelcu, i jak na moje amatorskie potrzeby, taki mikroskop K-10H sprawdza się świetnie... Nie mam żadnych problemów z nim, uzywam czas od czasu, myślę że kwestia tego ile używamy takiego sprzętu... Zawodowiec może będzie pragnął czegoś lepszego, ale jak dla mnie w tej cenie, nowy, pachnący, chinski szmelc jest ok !
    LeoDaVinci
    Level 11  
    zbigniewsk wrote:
    Dzień dobry.
    Ze swej strony polecam zakup mikroskopu produkcji radzieckiej typu MBC-9. Ma wymienne okulary które razem z obiektywami mogą dać maksymalne powiększenie 100x. Optyka jest bardzo dobrej jakości. Jedyną rzeczą którą należy przerobić to zasilacz z uwagi na to iż wtyczka do żarówki idealnie pasuje do gniazdka sieciowego co daje zabawne efekty a o pomyłkę nie trudno. W porównaniu do mikroskopów produkcji PZO są lepsze. Wielogodzinna praca też wchodzi w rachubę. W czasie mojej pracy w kontroli miałem możliwość praktycznego sprawdzenia mikroskopów różnych producentów i radzieckie były najlepszej jakości. W zakładzie było okło 100 mikroskopów i one były najbardziej pożądane przez pracowników. Przy zakupie należy zwrócić uwagę aby był komplet wymiennych okularów jeśli nie ma to nie warto kupować.
    Mikroskop ma obiektywy 0.6, 1, 2, 4, 7 i okulary 6,8,12.5,14 x . Do okularu jest też dodatkowa podziałka umożliwiająca wstępne pomiary , w instrukcji jest podana wartość działki skali w zależności od powiększenia.

Czy używasz soczewki Barlowa do MBC-10? Jeśli tak, to jakiego modelu? Próbowałem przeszukać internety, ale nikt nie nie wymienił konkretnego, sprawdzonego modelu 0.5.
    ^ToM^
    Level 40  
    Sivi_PL wrote:
    Hmm chińskiego badziewia, myślę że to dośc krytyczna ocena, mam trochę chińskiego szmelcu, i jak na moje amatorskie potrzeby, taki mikroskop K-10H sprawdza się świetnie... Nie mam żadnych problemów z nim, uzywam czas od czasu, myślę że kwestia tego ile używamy takiego sprzętu... Zawodowiec może będzie pragnął czegoś lepszego, ale jak dla mnie w tej cenie, nowy, pachnący, chinski szmelc jest ok !

Pewnie masz rację odnośnie tego że działa. Jednak weź do ręki stary krajowy PZO a ten swój z Chin i będziesz widział na czym polega różnica. :)

Ogólnie problem jest dziś taki, że trudno jest kupić coś innego niż chińskie. Tych krajowych PZO i ruskich MBS jest coraz mniej. Czasami się trafi Zeiss czy Nikon w dobrej cenie i tyle.
    Swoją drogą ostanio kumpel przytargał ze złomu MBS-10. Ktoś już buchnął obiektyw natomiast okulary x6 były. Obiektyw dorobiliśmy z jakiejś soczewki Φ45 i działa świetnie po wyczyszczeniu. Na szczęście nie był uderzony czy przywalony jakimś żelastwem i okazał się świetny.
    Potem na OLX kumpel dokupił oryginalny komplet obiektywów za 300 zł a ja na allegro dokupiłem mu za kolejne 300 zł oryginalny obiektyw - ciężki i solidny. Teraz ma fabryczny komplet i wszystko pod nim robi.
    To są naprawdę porządne wyroby bez porównania z dalekowschodnią produkcją.
    LeoDaVinci
    Level 11  
    ^ToM^ wrote:
    Sivi_PL wrote:

Pewnie masz rację odnośnie tego że działa. Jednak weź do ręki stary krajowy PZO a ten swój z Chin i będziesz widział na czym polega różnica. :)

Ogólnie problem jest dziś taki, że trudno jest kupić coś innego niż chińskie. Tych krajowych PZO i ruskich MBS jest coraz mniej. Czasami się trafi Zeiss czy Nikon w dobrej cenie i tyle.
    Swoją drogą ostanio kumpel przytargał ze złomu MBS-10. Ktoś już buchnął obiektyw natomiast okulary x6 były. Obiektyw dorobiliśmy z jakiejś soczewki Φ45 i działa świetnie po wyczyszczeniu. Na szczęście nie był uderzony czy przywalony jakimś żelastwem i okazał się świetny.
    Potem na OLX kumpel dokupił oryginalny komplet obiektywów za 300 zł a ja na allegro dokupiłem mu za kolejne 300 zł oryginalny obiektyw - ciężki i solidny. Teraz ma fabryczny komplet i wszystko pod nim robi.
    To są naprawdę porządne wyroby bez porównania z dalekowschodnią produkcją.

Kupowanie używanych, kilkudziesięcioletnich mikroskopów, niesie ze sobą spore ryzyko. Uważam, że można rozważać taki zakup jedynie po osobistym zapoznaniem się ze stanem. Miałem już w rękach optykę, z której powłoki zostały dosłownie starte nieumiejętnym czyszczeniem. Swojego MBS-10 kupiłem dlatego że był nowy/nie używany.
    Z chińczyka też korzystałem i jedyne co można było mu zarzucić, to wątpliwej trwałości mechanizm regulacji "zoom'u" (ząbkowanie). Łeb w łeb nie porównywałem, ale optyka bardzo satysfakcjonująca. Ciekawi mnie którego to dużego producenta skopiowali.