Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test pendrive ze złączem lighting do urządzeń mobilnych iPad i iPhone.

sanfran 22 Gru 2019 12:37 1974 11
  • Piekło zamarzło - tak można było powiedzieć na wieść, że Apple dopuściło dostęp (ograniczony, ale zawsze) do systemu plikowego, oraz !!!, co już samo w sobie stanowi coś niesłychanego, dopuściło możliwość współpracy z pendrive.

Nabyłem kiedyś przejściówkę: lighting - USB i faktycznie współpracuje ona z niektórymi pendrive dając możliwość kopiowania plików. Na obrazku poniżej mój zestaw oraz zrzut ekranu w aplikacji Pliki (Files).

Niestety, są minusy. Kopiowanie kilkuset MB trwa długo (są to minuty!), oraz brak możliwości współpracy ze wszystkimi pendrive - na tych nowocześniejszych mamy oto taki komunikat:

W związku z tym postanowiłem zainwestować GBP 13.49 i sprawić sobie pendrive o pojemności 64GB ze złączem lighting.

Po przyjściu przesyłki zauważyłem, że owo urządzenie ma także złącze mikro-USB:
    Test pendrive ze złączem lighting do urządzeń mobilnych iPad i iPhone. Test pendrive ze złączem lighting do urządzeń mobilnych iPad i iPhone.

Pierwsze co, to podłączenie owego pendrive do PCta i przeskanowanie antywirusem.
    Pendrive czysty, brak plików.

Następnie podpinam pendrive pod iPada oczekując zgłoszenia się nowego urządzenia w plikach. I tutaj zonk. Wyskoczył komunikat o potrzebie pobrania programu „Y Disk” z AppleStore. Kod QR na ulotce odsyła w to samo miejsce.

Po zainstalowaniu program okazuje się pracować jedynie w trybie pionowym oraz NIE MA dostępu do pełnego systemu plikowego.

Sprawdziłem również uprawnienia, które program może zażądać, ale jest ich niewiele:

Nie zamierzam instalować oprogramowania na telefonie aby sprawdzić, czy faktycznie ma dostęp do biblioteki muzycznej w co szczerze wątpię, a recenzje apki w AppleStore potwierdzają moje obawy.

Reasumując, urządzenie nie spełniło pokładanych nadziei, ponieważ współpraca z systemem plikowym jest żadna. Można go sobie wykorzystać do archiwizacji zdjęć i filmów, czy transferu ich do PCta, ale to można zrobić przez zwykły kabel USB.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    sanfran
    Poziom 39  
    Specjalizuje się w: sieci komputerowe zawodowo; mechanika prywatnie
    sanfran napisał 4588 postów o ocenie 747, pomógł 459 razy. Mieszka w mieście Aberdeen. Jest z nami od 2015 roku.
    A-One
    Poziom 6  
    U mnie taki komunikat znika po osiągnięciu 80%, ale testowałem tylko na 1 pendrive.
    Takie ograniczenie podobno jest gdzieś w kodzie iOS (info z anglojęzycznych for).

Choć u Ciebie widzę full baterię i nic (z drugiej strony ja miałem podpięte jednocześnie USB i ładowanie w tej przejściówce).
    Kolejna sprawa: ten sam pendrive potrafi działać i również od czasu do czasu wywalić komunikat :)
    sanfran
    Poziom 39  
    Dziękuje, testowałem przy podłączonym zasilaczu i także nic. Możliwe, że to zasługa tańszej czyli nieoryginalnej przejściówki.
    Cóż, dalej pozostaje przerzucać pliki za pomocą OneDrive.
    kula14
    Poziom 11  
    Czyli chwilowy szał ale z tego pożytek żaden. Ja nigdy nie miałem styczności z Applem ponieważ mnie nie stać, jednakże gdyby było inaczej nie wydałbym na ten sprzęt ani złotówki.
    grawastar1986
    Poziom 14  
    A mnie gdyby było stać, kupiłbym nowego MacBooka bez wahania. W pracy rok używałem i była to czysta przyjemność. Wszystko działa jak ma działać, bez kombinowania, sterowników, wirusów i humorów Windowsa :)
    A cena? Dla Polaka jest drogi. Na "zachodzie" to normalna cena.
    haneb
    Poziom 23  
    grawastar1986 napisał:
    Na "zachodzie"
    Tutaj zachód. Szefowi jakiś znajomy polecił ale po roku używania kupił nowego PC i windowsa. Ogarnia obsługę tylko na poziomie biurowym (wyceny, rachunki, zamówienia) ale ciągle miał tam jakieś problemy. Ja nie widziałem tam nic ciekawego. Dziwna myszka i porty. :D Sam instaluję Ubuntu i też mi wszystko działa bez kombinowania a windowsa od 10 lat nie używam. Kwestia tego co się robi i jakiego oprogramowania używa. :P
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    sanfran napisał:
    Piekło zamarzło - tak można było powiedzieć na wieść, że Apple dopuściło dostęp (ograniczony, ale zawsze) do systemu plikowego, oraz !!!, co już samo w sobie stanowi coś niesłychanego, dopuściło możliwość współpracy z pendrive.

Nie pomyliłeś się z artykułem o kilkanaście lat??
    electro
    Poziom 17  
    Proponuje powtórzyć test na IOS 13, wiele się zmieniło. Działają normalne pendrive, dyski, myszy, karta sieciowa i z użyciem huba nawet jednocześnie!

EDIT:
    Widzę że w sumie zrobiłeś to na IOS13, ale w zasadzie cały akcent tego artykułu skupiłeś na tym że chiński pendrive, wynalazek nie działa i tyle. A możliwości obsługi USB w iphone są jak widać większe.

Tutaj przykładowy film z testów:

Link
    sanfran
    Poziom 39  
    Test przeprowadzany na najnowszym IOS 13.3.

O myszy wiem, sprawdzałem, ale to rozwiązanie nie jest wygodne. Już wolę używać rysika (Apple Pencil). Mam także dedykowaną klawiaturę (Logitech Slim Combo). Pracowałem na takim zestawie z użyciem pakietu MS Office 365.
    A-One
    Poziom 6  
    Ja też to robiłem na chińskim zamienniku.

Generalnie jeżeli ktoś zna jakikolwiek sprawdzony (zazwyczaj działajacy) sposób podłączania pendrive/karty pamięci do iPada, to będę wdzięczny za info.
    Jest to bardzo duża wada sprzętu Apple. Tak samo nowe MacBooki Pro (bez slotu na karty pamięci!).

W każdym razie! My tu o podłączeniu USB do iPada, a jeszcze lepiej iPhnoa. Jak ktoś ma rozwiązanie, którego się nie doszukałem będę wdzieczny za info.
    Pozdrawaim
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    A-One napisał:
    Jest to bardzo duża wada sprzętu Apple

Bardzo duża wada? Sprzęt ma ogromne możliwości. Mam zestaw. Mogę dowolnie odbierać wiadomości dzwonić płacić etc. A ze Apple nie dał z IOSa zrobić śmietnika jak Android i ze urządzenia są zabezpieczone nadzwyczaj skutecznie przed podróbka i hackerstwem to chyba dobrze.