Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop zacina podczas gier i nie tylko

Bayos 23 Dec 2019 12:28 591 10
Texa Poland
    Bayos
    Level 4  
    Witam. Podam odrazu specyfikację laptopa i później opisze problem.
    Asus R510JX.
    Procesor: Intel Core i7-4720HQ 2.60GHz.
    Pamięć RAM: 12GB.
    Grafika:NVIDIA GeForce GTX 950M (4gb vram) oraz Intel HD Graphics 4600.
    2 dyski SSD: Goodram IRDM 240GB na system i Samsung QVO 860 2TB na dane.
    System: Windows 10 Home.
    Opis problemu:
    Podczas uruchamiania bardziej wymagających gier laptop strasznie zacina. Kupiłem Fifę 20 upewniając się wcześniej, że gra spełnia wymagania. Podczas gry wygląda to tak, że na początku chodzi ona normalnie i po paru minutach stopniowo grafika zaczyna przycinać razem z dźwiękiem. Z minuty na minutę zacina coraz bardziej i coraz bardziej aż w końcu ścinka jest już co sekundę. Co więcej po zamknięciu gry laptop zacina jeszcze w systemie. Mam również Fifę 19 i dzieje się to samo. Nie wiem dokładnie w czym jest problem ale muszę się przyznać, że sam też wcześniej rozbierałem laptopa, żeby go odkurzyć i wymienić pastę termoprzewodzaca. Ostatnio też zakupiłem nowy dysk ssd 2tb Samsung podany wcześniej w specyfikacji.
    Oryginalnie laptop posiadał dysk HDD 1TB. Później zauważyłem że zaczął się psuć bo dziwnie stukał i zacinał laptopa. Kupiłem więc SSD 240 GB Goodrama i włożyłem go jako systemowy. Zmniejszyłem partycje na HDD do trochę mniej niż 240 i sklonowalem 1 do 1 programem EaseUs w WinPE z pendrive'a, z HDD na ssd. HDD chciałem zachować na dane więc wymontowalem dvd rom, włożyłem w jego miejsce kieszeń i tam zamontowałem sformatowany hdd. Wszystko chodziło normalnie. Gry śmigały świetnie aż w końcu HDD zaczął stukać coraz bardziej i postanowiłem zastąpić go nowym Samsungiem SSD. Po tej operacji właśnie zaczęły się problemy ze ścinaniem gier. Pomyślałem że może pasta wyschła i trzeba wymienić. Wyczyściłem laptopa i wymieniłem pastę. Postawiłem nawet nowy system z recovery. Zaktualizowałem nawet Bios. Problem występuje nadal. Myślałem że sama obecność nowego dysku ssd w laptopie moze robić takie problemy ,więc wyłączyłem go w menedżerze urządzeń kopiując wcześniej z niego Fifę na mniejszy systemowy dysk. Nic nie pomogło. Ręce mi opadły. Proszę o pomoc jesli, ktoś ma jakieś pomysły.
  • Texa Poland
    g107r
    Level 40  
    A jakie masz po tych czyszczeniach temperatury?
    Z wentylatora leci powietrze adekwatne do pokazywanej temperatury?
    Może czyściłeś zepsuty układ, heat-pipy się rozszczelniają, i nie przenoszą ciepła.
    Mogłeś też źle złożyć, przy drugim rozbieraniu były ślady wskazujące na to, że chłodzenie niedokładnie przylega?
  • Texa Poland
    Bayos
    Level 4  
    Temperatury podczas gry w Fifę są takie:
    Procesor ok. 84stopnie
    Grafika ok. 84stopnie
    Sprawdzałem w HWMonitor.
    Wydaje mi się że powietrze w miarę adekwatne bo po dłuższym przytrzymaniu palca trochę nawet parzy.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha. A jeśli o składanie chłodzenia chodzi no to przykrecalem je dokładnie i sprawdzałem każdą śrubę.

Dodano po 2 [minuty]:

Na heat pipy też w sumie patrzyłem i choć nie sprawdzałem ich dokladnie (a w sumie to jej bo jest jedna) to nie zauważyłem jakichś péknięć.

Dodano po 7 [minuty]:

Przepraszam jednak są dwie heat pipy tylko że się schodzą w jedną. Wybaczcie
    g107r
    Level 40  
    Laptop zacina podczas gier i nie tylko
    HWiNFO64 https://www.hwinfo.com/download/
    Czy będziesz tam miał jakieś "YES" na czerwono?
    Ten Twój procesor ma przeżywać 100C, ale masz bardzo gorąco.
    Jak jest za gorąco, to włącza się Thermal Throttling.
    User removed account
    Level 1  
    Bayos
    Level 4  
    Dzięki za zajęcie się moim problemem. Dziś jestem trochę zajęty. Ale jak znajdę czas zrobię tak jak napisałeś. Muszę jeszcze powiedzieć, że moja pasta nie jest raczej zła bo jest to kryonaut thermal grizzly. Może rzeczywiście te rureczki od chłodzenia się rozszczelniły...