Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VC 206/5-5 ecoTEC plus sterowanie ogrzewaniem

23 Dec 2019 12:43 1437 8
 • Level 9  
  Witam mam pytanie czy taki układ będzie miał sens ?
  Dom 240 metrów w tym 200 metrów w podłogówce parter i piętro (plus drabinki w łazienkach)
  40 metrów garaż i pomieszczenia gospodarcze bez podłogi same grzejniki.
  Wiec tak kotłownia piec Vaillant VC 206/5-5 ecoTEC plus do tego ELTERM SKE 3DC 90 sprzęgło - kolektor+czujnik sprzęgła vr10
  będą 3 obiegi grzewcze:
  obieg 1 podłoga parter pompa Leszno 25/40-70 i zawór termostatyczny atm 1 cal
  obieg 2 podłoga piętro pompa Leszno 25/40-70 zawór termostatyczny atm 1 cal
  obieg 3 Leszno 25/40-70 na grzejniki w łazienkach drabinki i zwykłe grzejniki garażu i pomieszczeniu gospodarczym.
  Sterowanie myślałem MODUŁ DWÓCH OBIEGÓW GRZEWCZYCH TECH ST-517( będzie włączał lub wyłączał odpowiednia pompę i kocioł po uzyskaniu sygnału)
  https://www.techsterowniki.pl/p/st-517
  Parter jeden sterownik bezprzewodowy np. salus
  Piętro salus listwa centralna KL06 z modułem PL06 i 5 stref grzewczych
  Pompa na grzejniki i do cyrkulacji będą podpięte do pieca.
  Grzejniki łazienkowe na pietrze maja dodatkowy rozdzielacz osobno zasilony z kotłowni z 3 obiegu jest to rozdzielacz do podłogówki wszystko będzie podpięte do listwy salus np. podłogówka + grzejnik drabinka termostat w pomieszczeniu załącza lub wyłącza w łazience wszystko na raz.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 34  
  Nie popełniaj tego błędu - nie stosuj zaworów termostatycznych :!:
  Zrób to tak jak proponuje Vaillant i inni producenci urządzeń grzewczych i producenci "armatury kotłowej" - daj zawory 3-drogowe z siłownikiem i do tego rozszerzenie automatyki Vaillant o moduł VR71 do obsługi 3 obiegów grzewczych.

  W poprawnie zaprojektowanej, wykonanej i wyregulowanej instalacji wystarczy regulacja pogodowa O.P. - nie potrzeba żadnych termostatów pokojowych na poszczególne pokoje i tym podobnych wynalazków. Jeśli będziesz miał moduł VR71 i siłowniki elektryczne na zaworach 3-drogowych na każdy obieg podłogówki to będziesz mógł sterować indywidualnie każdym piętrem (osobne krzywe grzewcze, osobne zadane temperatury na dzień i na noc i w indywidualnych przedziałach czasowych). Jedynym uzupełnieniem do automatyki Vaillant powinno być zdalne sterowanie VR91 do drugiego obiegu grzewczego O.P. bo do pierwszego wystarczy regulator pogodowy Vaillanta MultiMatic 700. Możesz wtedy uzależnić pracę poszczególnych obiegów w zależności od temperatury mierzonej przez te sterowniki.

  Jeśli to nie będzie ci odpowiadać np. po pierwszym sezonie grzewczym - to zawsze będziesz mógł założyć listwy sterujące, siłowniki termiczne na rozdzielaczach i termostaty w tych pokojach które będziesz chciał sterować. Ale jeśli chcesz zużywać jak najmniej gazu to układ hydrauliczny z zaworami termostatycznymi na obiegach podłogowych tego ci nie da. To się nie sprawdzi.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Helpful post
  Level 34  
  Tutaj masz poprawny schemat instalacji - tak jak zaleca Vaillant, żeby wszystko działało poprawnie i oszczędnie: Link
  Oczywiście jest to układ z trzema obiegami i wszystkie mają mieszacze, ale u ciebie na grzejniki wystarczy tylko pompa - bez mieszacza.
  Na twoim miejscu "zbudował bym" taki układ:
  kocioł -> sprzęgło -> obiegi grzewcze:
  1. obieg - bezpośredni na grzejniki - tylko pompa bez mieszacza
  2. obieg - O.P. dół - pompa + zawór 3-drogowy z siłownikiem elektrycznym i w jakimś reprezentacyjnym pomieszczeniu (pod względem temperatury) powiesił bym regulator pogodowy VR700 i przyporządkował go do obsługi tego obiegu (2.) i tej strefy (2.) wtedy można uruchomić wpływ regulacji temperatury pomieszczeniowej na ten obieg grzewczy w trzech trybach: "brak" - tylko regulacja pogodowa, "korekta" - osiąganie zadanej temperatury pomieszczenia powoduje płynne korygowanie temp. wody krążącej w tym obiego (raczej zalecane dla podłogówki żeby płynnie regulować temp. wody w obiegu O.P.) i "termostat" - robi załącz/wyłącz ogrzewanie danego obiegu po osiągnięciu zadanej temp. pomieszczenia (raczej nie zalecany dla podłogówki ze względu na dużą bezwładność układu O.P.).
  3. obieg - O.P. góra - pompa + zawór 3-drogowy z siłownikiem elektrycznym i w jakimś reprezentacyjnym pomieszczeniu (pod względem temperatury) powiesił bym zdalne sterowaie VR91 i przyporządkował go do obsługi tego obiegu (3.) i tej strefy (3.) wtedy można uruchomić wpływ regulacji temperatury pomieszczeniowej na ten obieg grzewczy tak samo jak w przypadku obiegu 2.
  Wszystkim steruje i wszystko zasila moduł VR71 tak jak jest pokazane na schemacie.
  Taki układ pozwala na indywidualne sterowanie wszystkimi obiegami grzewczymi. Każdy obieg może mieć inną krzywą grzewczą (grzejniki wyższą bo wymagają innego parametru temp. wody, a O.P. inną - na górze inna a na dole inna). Każdy obieg grzewczy może mieć zadane inne temperatury i inne harmonogramy pracy - inne godziny dla różnych temperatur pomieszczeniowych na górze i na dole.
  Zawsze kocioł będzie pracował z najniższą temperaturą wody wymaganą w danym momencie tak by kocioł pracował najoszczędniej i mógł wykorzystać w największym stopniu zjawisko kondensacji.
  Z poziomu regulatora pogodowego można indywidualnie załączać lub wyłączać każdy z obiegów. Chcemy tylko grzejniki - proszę bardzo wyłączamy O.P. i możemy suszyć ręczniki. Chcemy tylko podłogówkę na dole lub górze - możemy powyłączać pozostałe obiegi. Wszystko według uznania.
  Oczywiście jeśli będziesz chciał to zawsze możesz rozbudować cały układ o dodatkowe listwy sterujące dowolnego producenta żeby sterować poszczególnymi pomieszczeniami. Jeśli planujesz zastosować listwę np. na piętrze: Salus KL06 z modułem PL06 i 5 stref grzewczych + do nich termostaty pokojowe to też można zawsze to założyć - wtedy możesz podpiąć blokadę pracy na listwie obsługującej dane piętro do modułu VR71 i wtedy automatyka Vaillant będzie wiedziała że dany obieg grzewczy ma nie pracować - staje pompa i siłownik na zaworze mieszającym się zamyka.
 • Level 9  
  Dziękuje bardzo za wyczerpująca odpowiedz.
  Mam pytani troche z innej beczki czy do vr40 potrzebny jest sterownik vaillanta czy funkcje jakie daje ten moduł można wybierać bezpośrednio z kotła?
 • Level 34  
  Moduł VR40 wpina się w kocioł i nie wymaga żadnego regulatora.
  Ale może wcześniej napisz do czego ma być wykorzystywany.
 • Level 9  
  VR40 służby do obsługi pompy cyrkulacyjnej.
 • Level 34  
  A będziesz miał rozszerzoną automatykę Vaillant o regulator pogodowy i o moduł do obsługi trzech obiegów grzewczych VR71?
  Jeśli tak to VR40 jest niepotrzebny bo pompę cyrkulacji podłączasz do VR71.
  Jeśli nie to taniej będzie kupić "programowalne gniazdko" - taki sterownik czasowy do załączania pompy cyrkulacyjnej (najlepiej elektroniczny np. Auraton 100), bo samo podłączenie pod VR40 nic nie da, tzn. nie będziesz miał możliwości sterowania czasowego pompą cyrkulacji bez regulatora pogodowego - to w nim jest program czasowy dla pompy cyrkulacji CWU.
  Bez regulatora pogodowego nie będziesz miał jak podłączyć czujnika temp. zewnętrznej i nie będziesz miał regulacji pogodowej.
  Zastanów się trzy razy przed kupnem czegokolwiek. Sterowanie i podpięcie o jakim piszesz w pierwszym poście jest nieekonomiczne, może najtańsze, ale wcale nie oszczędne i w późniejszym czasie może powodować brak komfortu w użytkowaniu domu. A jeśli na początku zainwestujesz w poprawne rozwiązanie, to szybciej się zwróci w niższym zużyciu gazu i bez zbędnych późniejszych poprawek i przeróbek - które są najdroższe.
 • Level 7  
  To ja tez z pytaniem odnośnie sterowania vaillant , kociol ecotek Pure vc 226, rozdzielacze z pompami na parter oraz na piętrze drugi oba po 6 sekcji, na parterze dodatkowo drabinka oraz grzejnik w garażu i dodatkowe wyjście na grzejniki ale na razie zaslepione, oczywiście zasobnik na C.w.u , czy taki zestaw pomp do podlogowki można pod ten kociol podłączyć czy trzeba stosować dodatkowy moduł jeśli tak to jaki? Oraz czy można pompę cyrkulacyjna podłączyć?
 • Level 34  
  Wszystko się da, tylko musimy wiedzieć co i jak masz zamontowane. Zrób zdjęcia kotłowni i wszystkich rozdzielaczy. Opisz jak są prowadzone rury z kotłowni do tych rozdzielaczy.