Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pętla indukcyjna, zabezpieczenie AC,DC i inne pytania związane z instalacją PV

23 Gru 2019 13:36 1347 16
  • Poziom 10  
    Szukając ostatnio odpowiedzi na temat pętli indukcyjnej natrafiłem na poniższy artykuł:
    Prawdziwe i istotne błędy popełniane przy wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych Link

który nasunął mi kilka kolejnych pytań, ale po kolei:

1. Pętla indukcyjna. Czy rzeczywiście ma znaczenie i nie powinno jej być. Moje wątpliwości spowodował ten wpis Link w którym Longi Solar rekomenduje łączenie modułów w sposób tworzący pętlę indukcyjną. Niestety w moim przypadku też pętle indukcyjne zostały utworzone i zastanawiam się nad zgłoszeniem reklamacji do Wykonawcy instalacji

2. Punkt 3. artykułu: "Niewykonanie połączeń ochronnych wyrównawczych" - czy takie połączenia macie wykonane (ja niestety nie mam, konstrukcję mam uziemioną, ale nie poszczególne panele jak w artykule)

3. Nie instalowanie dodatkowego ogranicznika przepięć gdy odległość między panelami a inwerterem przekracza 10m. W przypadku gdy odległość od generatora PV do inwertera przekracza 10m należy zainstalować dodatkowy ogranicznik przepięć przy panelach. Ogranicznik przy falowniku pozostaje bez zmian - odległość u mnie to około 12-15 metrów (do pierwszego panelu do inwertera - plus około 15 metrów w stringu) czy dodatkowe zabezpieczenie powinienem mieć?

4. Czy zabezpieczenia AC/DC mam prawidłowe? Pętla indukcyjna, zabezpieczenie AC,DC i inne pytania związane z instalacją PV
  • Poziom 20  
    Nieczytelna ta fotka, ale ja tu nie widzę ochrony przepięciowej po stronie DC
  • Poziom 10  
    Wstawiam bardziej czytelne zdjęcie Pętla indukcyjna, zabezpieczenie AC,DC i inne pytania związane z instalacją PV

(widzę, też nie do końca czytelne wyszło, postaram się jutro wstawić lepsze)
  • Poziom 20  
    odczytaj to po prawej z czerwonym nadrukiem, chyba rozłączniki
  • Poziom 10  
    Mersen CUS101HEL 1000VDC 32A 10x38
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    To rozłączniki, wychodzi że są trzy stringi, jaki inwerter? czyżby ochronniki przepięciowe po DC miał wbudowane bo w tej tablicy brak.

Po AC ochronnik TYP 1 i 2 jest ok. zabezpieczenie C20A, tylko dlaczego C i dlaczego czterobiegunowy i ten wył. różnicowo-prądowy 100mA czemu miałby służyć i obwody DC/AC powinny być rozdzielone jakąś oznaczoną przegroda
  • Poziom 10  
    3 stringi, inwerter Fronius Symo 12.5
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Co do pętli to nie tylko w PV należy jej unikać. Czym jest dipol? Pętelką nastrojoną poprzez swoją długość na pewne częstotliwości.
  • Pomocny post
    Moderator
  • Poziom 10  
    Dziękuję za dotychczasową pomoc.
    Instalacja wykonana przed dwoma tygodniami. Chcę poprosić wykonawcę o poprawienie instalacji. Nie bardzo wiem jak swoją prośbę motywować, będę próbował powołać się na jakieś przepisy - na różnych stronach znalazłem odwołania do norm (ale nie znalazłem poszczególnych norm - są płatne, a pewnie niewiele by mi powiedziały gdybym nawet je przeczytał).

Znawców tematu proszę o opinię jakie argumenty zastosować, aby wykonawca instalacji zechciał poprawić wykonane prace:

1. dodanie ograniczników przepięć po stronie DC (normy PN-EN 61173:2002, PN-EN 50539-11)
    2. osobna rozdzielnia dla AC i DC (widziałem informację na jakiejś stronie, że norma tego wymaga, ale nie mogę jej teraz znaleźć)
    3. usuniecie pętli indukcyjnych (Zgodnie z PN-EN 62305 wymaganiem jest eliminacja pętli indukcyjnych we wszelkich instalacjach na zewnątrz i wewnątrz budynku)
    4. dodanie uziemienia paneli (instrukcja do paneli)
  • Poziom 10  
    Nie był to program gminny, ani żaden inny. Zamówienie bez dotacji (Poza "Mój prąd", dokumenty jeszcze nie złożone).
  • Poziom 20  
    Spajder_PL napisał:
    Dziękuję za dotychczasową pomoc.
    Instalacja wykonana przed dwoma tygodniami. Chcę poprosić wykonawcę o poprawienie instalacji. Nie bardzo wiem jak swoją prośbę motywować, będę próbował powołać się na jakieś przepisy - na różnych stronach znalazłem odwołania do norm (ale nie znalazłem poszczególnych norm - są płatne, a pewnie niewiele by mi powiedziały gdybym nawet je przeczytał).

Znawców tematu proszę o opinię jakie argumenty zastosować, aby wykonawca instalacji zechciał poprawić wykonane prace:

1. dodanie ograniczników przepięć po stronie DC (normy PN-EN 61173:2002, PN-EN 50539-11)
    2. osobna rozdzielnia dla AC i DC (widziałem informację na jakiejś stronie, że norma tego wymaga, ale nie mogę jej teraz znaleźć)
    3. usuniecie pętli indukcyjnych (Zgodnie z PN-EN 62305 wymaganiem jest eliminacja pętli indukcyjnych we wszelkich instalacjach na zewnątrz i wewnątrz budynku)
    4. dodanie uziemienia paneli (instrukcja do paneli)

przede wszystkim to próbować wyegzekwować takie techniczne ustalenia czy też zapisy które były podawane w ofercie, jak nie było ustaleń technicznych to poprosić wykonawcę o wyjaśnienia i argumenty dlaczego nie jest tak jak Ty to widzisz
  • Poziom 10  
    Na początku stycznia jestem umówiony na rozmowę z wykonawcą instalacji PV.
    Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Co to znaczy, że:

"Przewody wykorzystane w procesie przyłączania ograniczników przepięć powinny być relatywnie jak najkrótsze. Długość przewodów łączących ogranicznik z przewodem zasilającym oraz szyną wyrównania potencjału nie powinna być dłuższa niż 0,5 m" -

W tej chwili od rozdzielni w której są ograniczniki przepięć AC (zdjęcie kilka wiadomości wstecz) idzie przewód 5 żyłowy, który jest wpięty do istniejącej instalacji i do tzw. "bednarki". Długość tego przewodu to około 10 metrów.
    Czy to oznacza, że jest to źle zrobione?
    Czy prawidłowo byłoby gdyby rozdzielnia była umieszczona w miejscu wpięcia do istniejącej instalacji (tuż przy "bednarce") lub gdyby od "bednarki" szedł osobny przewód uziemiający do już wykonanej rozdzielni?
    Przepraszam za być może głupie pytanie, ale zupełnie na tym się nie znam i nie do końca rozumiem co znaczy: "Długość przewodów łączących ogranicznik z przewodem zasilającym oraz szyną wyrównania potencjału"
  • Moderator
    Spajder_PL napisał:

"Przewody wykorzystane w procesie przyłączania ograniczników przepięć powinny być relatywnie jak najkrótsze. Długość przewodów łączących ogranicznik z przewodem zasilającym oraz szyną wyrównania potencjału nie powinna być dłuższa niż 0,5 m" -

Przeczytaj Ograniczniki przepięć. Co to jest? Czy są niezbędne w każdym domu?
  • Poziom 10  
    Dziękuję za link, ten artykuł czytałem już wcześniej (przeczytałem ponownie) i mimo to jedna sprawa jest cały czas dla mnie niejasna:

"I znowu, aby aparat spełniał swoją rolę, należy rozważyć nie tylko usytuowanie ochronnika w schemacie instalacji elektrycznej, ale też sposób jego mocowania i przyłączenia w obiekcie, łącznie ze szczegółami montażowymi: wystarczający przekrój przewodów, jak najmniejsza długość przewodów poprzecznej gałęzi ochrony, w zasadzie nie przekraczająca 0,5 m z każdej strony, unikanie pętli i ostrych łuków."

Cały czas powraca długość 0.5 metra - w tym artykule nazwana: "długość przewodów poprzecznej gałęzi ochrony".
    Co to jest poprzeczna gałąź ochrony? Czy to jest odcinek oznaczony literą a na poniższym rysunku?
  • Poziom 20  
    Link

Strona 5,6,7 a zwłaszcza 7 i to:

Jeśli połączysz w układzie V to eliminujesz owa gałąź ochrony. Potrzebujesz do tego dobrej klasy ogranicznik np takiego typu jak w moim promowanym temacie (niekoniecznie taki drogi ale już za chyba 700zł znajdziesz coś od Dehn z podwójnymi zaciskami)
    Link

Dobrze by było tez tak jak na tym obrazku połączyć cześć "uziemiającą" w układzie V ale nie zawsze sjest to możliwe bo nie każdy ma GSW/GSU w pobliżu rozdzielnicy nie wspominając o rozdzielnicy PV która często i gęsto jest w zupełnie innym pomieszczeniu.