Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zasilić żarówkę led 12V z cewki 6V Simson?

24 Gru 2019 10:15 459 23
  • Poziom 4  
    Witam. Posiadam Simsona SR50 instalacja 6V z przerywaczem mechanicznym. Zakupiłem ostatnio żarówkę led do przedniego reflektora jak tu https://s.click.aliexpress.com/e/lqVEN8A0j. Jest to na prąd stały 12V ale świeci podłączone bezpośrednio do cewki świetlnej tylko nie wiem jak długo. I tu moje pytanie czy można w łatwy sposób wyprostować i wyregulować prąd pod tą żarówkę z cewki świetlnej masowej 6V? Bo zastanawiałem się jeszcze nad drugim sposobem żeby podłączyć tą żarówkę z akumulatora 6V tylko po zastosowaniu tego: Moduł Przetwornica MT3608 Step-up 5-28V 2A Arduino. Inna sprawa czy aku by udźwignęło. Te ledy pobierają jakieś 5 W na krótkich i 10 W na długich.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zmień cewkę świetlną na 12V, oraz zastosuj "takie coś" (nr oferty 6635761482).
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zastosuj to co kolega zasugerował. Nawet z 6V ta LED będzie świeciła tyle że niepełną mocą. Natomiast pomysł z przetwornicą jest dobry tylko że wydajność obwodu ładowania akumulatora jest za mała i po jakimś czasie zostanie rozładowany.
    Pomysł z przetwornicą jest do wykonania inaczej - trzeba byłoby zastosować w obwodzie oświetlenia taką diodę jak zasugerował kolega wyżej, do tego kondensator elektrolityczny i z tego zasilać przetwornicę ale o trochę większej wydajności prądowej powiedzmy 3 do 5A. Ta obecnie proponowana będzie pracowała na max swojej wydajności i moze się wyłączać lub uszkodzić.
  • Poziom 4  
    A czy byłoby lepiej zamiast diody podłączyć mostek prostowniczy w ten sposób że do jednego złącza prądu przemiennego dać kabel z cewki świetlnej, do drugiego masę z ramy a wyprowadzenie wtedy "-" bezpośrednio do żarówki no i plus pod kabel prowadzący do przełącznika świateł?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    damian719836 napisał:
    A czy byłoby lepiej zamiast diody podłączyć mostek prostowniczy w ten sposób że do jednego złącza prądu przemiennego dać kabel z cewki świetlnej, do drugiego masę z ramy a wyprowadzenie wtedy "-" bezpośrednio do żarówki no i plus pod kabel prowadzący do przełącznika świateł?

Nie tak prosto, jeśli chcesz dać mostek to wszystko po mostku musi być odizolowane od masy motocykla. Czyli przewód "gorący" dołączasz do jednego styku AC mostka do drugiego styku AC dołączasz obecną masę i wyjścia - i + z mostka dajesz na kondensator elektrolityczny i na przetwornicę - ale minus mostka NIE JEST minusem instalacji motocykla ! Ten minus musi być odizolowany od masy motocykla, od mostka aż do żarówki LED. ( czyli kołnierz żarówki też nie może się stykać z masą motocykla. Jak widzisz jest to problematyczne. Żeby tego uniknąć należałoby przerobić obwód cewki świetlnej. Wyprowadzić OBA końce uzwojenia tej cewki na zewnątrz i doprowadzić do mostka. Wtedy minus mostka można podać na masę. Czyli należałoby odlutować obecny koniec cewki podłączony do korpusu magneta ( masy ) podłączyć do niego przewód , zaizolować złącze i wyprowadzić do mostka. Należałoby sprawdzić wtedy jeszcze jeden problem - czy przy takim układzie napięcie na LED nie wzrasta zbytnio ponad 14V przy wysokich obrotach.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Oczywiście, że lepiej jest wyprostować dwupołówkowo. Trzeba tylko odizolować uzwojenie od masy pojazdu lub biegun ujemny nie łączyć z masą. Dodać dobrą filtrację i przetwornicę podwyższającą pracującą od niskiego napięcia. Z przetwornicą wyciągnie się więcej mocy z cewki na niskich obrotach (dopasuje impedancyjnie źródło i obciążenie).
  • Poziom 35  
    Rzeżba szkła przedniego reflektora z zamontowaną w nim żarówkę LED nie spełnia warunków homologacji a co za tym idzie przy najbliższym spotkaniu z policjantem drogówki mandat oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
  • Poziom 4  
    kierbedz4 napisał:
    Rzeźba szkła przedniego reflektora z zamontowaną w nim żarówkę LED nie spełnia warunków homologacji a co za tym idzie przy najbliższym spotkaniu z policjantem drogówki mandat oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Dzięki za troskę ale obecnie dostępne żarówki 6V 25W również nie posiadają homologacji ;-)

Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

Kondensator o jakich parametrach zastosować za mostkiem?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Panowie. Trochę poszukać u Żółtych Braci...Osobiście widziałem w chińskim sklepie skuterowym lampy LED, ekwiwalenty żarówki do motorowerów z wbudowana w cokół elektroniką zasilane bezpośrednio AC. Zamiennik typu Plug&Play. :D Proszę bardzo :
    https://www.dhgate.com/product/100-genuine-6v-80v-6w-800lm-led-motorcycle/388112794.html
  • Poziom 4  
    Dziękuję za wszystkie wskazówki. Zrobiłem tak. Po mostku zastosowałem dwa kondensatory 16V 2200uF połączone szeregowo bo akurat takie miałem. Minus z mostka podłączyłem bezpośrednio do żarówki zwracając uwagę żeby nie miał styczności z masą Simsona. Efekt jest taki że bez obciążenia napięcie wynosi 24V a po włączeniu lampy waha się od 10V na niskich obrotach do 26V na wysokich. Napięcie pracy żarówki jest podane pomiędzy 9V a 36V więc myślę że jest ok. Na niskich obrotach trochę miga ale osobiście mi to nie przeszkadza. Podczas jazdy jest ok. Zobaczymy jaka będzie trwałość tej żarówki przy takim podłączeniu ale to się okaże na wiosnę podczas codziennego użytkowania. Jak dla mnie temat do zamknięcia.
  • Poziom 4  
    Czy dałoby radę w jakiś sposób zlikwidować miganie żarówki na wolnych obrotach? Czy podłączenie dławika pomogłoby?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    damian719836 napisał:
    Czy dałoby radę w jakiś sposób zlikwidować miganie żarówki na wolnych obrotach? Czy podłączenie dławika pomogłoby?
    Musiałaby być duża "bateria" kondensatorów - wtedy to migotanie byłoby dużo mniejsze.
  • Poziom 4  
    zworys napisał:
    Musiałaby być duża "bateria" kondensatorów

Jak duża?
  • Poziom 27  
    . Po mostku zastosowałem dwa kondensatory 16V 2200uF połączone szeregowo, albo pomyliłeś się w pisaniu albo w połączeniu, równolegle by zlikwidowały miganie.
  • Poziom 4  
    Podłączyłem tak celowo żeby zwiększyć dopuszczalne napięcie. Na wysokich obrotach mulimetr wskazuje 26V. Myślisz że kondensatory podłączone równolegle wytrzymają takie napięcie? Druga sprawa napięcie takie pokazał multimetr za kondensatorami. Więc one pewnie też miały wpływ na wskazane wartości
  • Poziom 38  
    Podłącz kondensatory równolegle bezpośrednio na zarówce.
  • Poziom 38  
    S dlaczego przebite ?
  • Poziom 39  
    damian719836 napisał:
    Efekt jest taki że bez obciążenia napięcie wynosi 24V a po włączeniu lampy waha się od 10V na niskich obrotach do 26V na wysokich.

Tu jest odpowiedź dlaczego zostaną przebite. Pojawia się momentami napięcie dwa razy wyższe niż napięcie pracy tych kondensatorów ( odnoszę się do kondensatorów posiadanych obecnie przez autora )
  • Poziom 38  
    Należy czytać ze zrozumieniem.
    Patrz post 18.

Kondensatorów nie przebije.
  • Poziom 39  
    Jaka jest różnica między napięciem na żarówce a napięciem na mostku ? Przecież te 26V jest na żarówce, dalej - to nie jest obciążenie rezystancyjne więc mogą tam być impulsy o większej amplitudzie nie wskazywane przez miernik z zasady uśredniający wynik..
  • Poziom 38  
    Narysuj sobie schemat obwodu to zrozumiesz.