Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spadki napięcia 1 fazowego do 183V, uszkodzone urządzenia. Jak dokonać pomiaru?

25 Dec 2019 13:46 723 5
  • Level 9  
    Witam.
    Mieszkam w domu wielorodzinnym, w domu są dwie instalacje elektryczne i dwa przydziały mocy, dom znajduje się na końcu linii.
    Kilka dni temu jakoś dwie pralki się zepsuły w tym samym czasie, przestały wirować i nie wirują do dzisiaj, po kilku dziesięciu minutach od tej awarii strasznie przygasło światło (wszędzie żarówki LED), wyciągnąłem więc multimetr (Aneng Q1) i dokonywałem pomiarów:

1. Nowa instalacja, nowa czyli 15 lat - pomiary 225-210V, czasami 205V
    - podczas spawania spadało kilka wolt, ale częstotliwość goniła pomiędzy 50 a 60Hz, jedynie podczas kończenia spawania częstotliwość na 1 sekundę wskoczyła na 85Hz

2. U rodziców, stara czyli z lat 50, ale na miedzianych kablach, w niektórych pomieszczeniach sam kładłem nowe od bezpieczników 2 lata temu. Od zabezpieczenia przedlicznikowego do licznika przewody wymieniane 15 lat temu.
    a. Na tych nowych kablach napięcie 225-205V
    b. Na starych napięcie wahało się od 215V do, i tutaj rekord 183V czasami wskakiwał (zwłaszcza w piwnicy)

Najbliższy transformator 850m niżej/wcześniej.
    U sąsiada 230V, jak podkręcił amperaż na spawarce to spadło do 225V, ale podczas spawania 0V spadku.
    Podejrzewałem, że podczas spawania dochodzi do takich spadków, ale chyba nie.

Jak dokonać pomiarów, aby skutecznie bronić się przed tauronem?
    Jakie do jakich spadków może dochodzić?
    Jakie napięcie ma dostarczać dystrybutor? 230V +/-5V
    Jaki spadek mógł uszkodzić pralki?
    Do tych spadków dochodzi nieregularnie wiec wydaje mi się, że powinienem użyć przyrządu z możliwością zapisu wyników, mam też dostęp do multimetra UNI-T UT60D, ale nie wiem czy podłączę go jakoś przejściówką z RS232 na USB?

Proszę o pomoc oraz Zdrowych i wesołych świąt
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 12  
    Możliwe, że to zaburzenie ciągłości przewodu N (lub co gorsza PEN). Czy napięcie międzyfazowe, również ulega wahaniom?
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator of the Technical section
    wiktoriano85 wrote:

1. Nowa instalacja, nowa czyli 15 lat - pomiary 225-210V, czasami 205V
    - podczas spawania spadało kilka wolt, ale częstotliwość goniła pomiędzy 50 a 60Hz, jedynie podczas kończenia spawania częstotliwość na 1 sekundę wskoczyła na 85Hz

Nie ma takiej opcji, pomiar wykonywany błędnie.

Dodano po 1 [minuty]:

wiktoriano85 wrote:

2. U rodziców, stara czyli z lat 50, ale na miedzianych kablach, w niektórych pomieszczeniach sam kładłem nowe od bezpieczników 2 lata temu. Od zabezpieczenia przedlicznikowego do licznika przewody wymieniane 15 lat temu.
    a. Na tych nowych kablach napięcie 225-205V
    b. Na starych napięcie wahało się od 215V do, i tutaj rekord 183V czasami wskakiwał (zwłaszcza w piwnicy)

Napięcie jak mierzone? W każdym razie instalacja do sprawdzenia.

Dodano po 4 [minuty]:

wiktoriano85 wrote:

Prognozuję, że w 5% winien jest Tauron, a w 95% właściciele i użytkownicy instalacji. Z którego roku macie ostatni protokół z jej przeglądu i sprawdzenia?
  • Level 31  
    Ja miałem przypadek że elektryk wymieniający instalację pomylił neutralny z uziemieniem na konsoli i było podobnie gdy grzał bojler napięcie było 185V a pralka świrowała. Dopiero po zamianie wszystko wróciło do normy.
  • Level 42  
    Trzeba zdiagnozować przyczynę.
    Zmierzyć IPZ na wejściu rozdzielnicy głównej budynku.
    retrofood wrote:
    Prognozuję, że w 5% winien jest Tauron, a w 95% właściciele i użytkownicy instalacji.
    Prawdopodobne jest uszkodzenie starych WLZ-tów 3f rozprowadzających zasilanie po lokalach.
    Gobro wrote:
    Ja miałem przypadek że elektryk wymieniający instalację pomylił neutralny z uziemieniem na konsoli i było podobnie gdy grzał bojler napięcie było 185V a pralka świrowała. Dopiero po zamianie wszystko wróciło do normy.
    To musiała być instalacja w układzie TT.
    Mierzył elektryk IPZ oceniał czy działa ochrona przeciwporażeniowa ? Należy to zrobić.
  • Level 30  
    wiktoriano85 wrote:

Jakie do jakich spadków może dochodzić?
    Jakie napięcie ma dostarczać dystrybutor? 230V +/-5V

95% wartości średnich 10-minutowych napięcia powinno mieścić się w przedziale 230/400 V ± 10%, czyli dla 230V jest to od 207V do 253V.
    Tauron dokona pomiaru rejestratorem parametrów zasilania na zaciskach przyłącza. Napięcie w instalacji odbiorcy nie interesuje operatora sieci.