Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt na otwarcie działalności, usługi elektryczne

25 Gru 2019 13:52 1437 46
  • Poziom 9  
    Witajcie, staram się o dofinansowanie na otwarcie działalności i będę miał do wydania 50 tys zł. Na początek planuję głównie wykonywać instalację w domkach jednorodzinnych. Co będę potrzebował, mam wstępną listę, ale na pewno coś przegapiłem i na jaką firmę postawić, skłaniam się na Hilti + dewalt.
    P.S. Jestem po szkole elektrycznej plus 4 lata doświadczenia.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator Energetycy
    Skąd my mamy widzieć, co kolega przegapił?

PS. Jak ja zaczynałem własną działalność, to dofinansowanie na sprzęt, mierniki, narzędzia i elektronarzędzia wynosiło ...0,00 PLN.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    Ale wszelkiej maści dofinansowania sprawiają, że ludzie często nie zastanawiają się, co chcą robić, tylko na co wydać pieniądze, żeby nic z dofinansowania się "nie zmarnowało".
    Kolego, nic nie napisałeś o tym, co dokładnie planujesz robić ani co masz już na swojej liście.
  • Poziom 41  
    Jak wyżej teraz 90% firm po karencji chyba dwuletniej zamyka DG
    A to że kolega się stara to mała część szans na jej otrzymanie :cry:
  • Moderator
    wujmer napisał:
    Co będę potrzebował, mam wstępną listę, ale na pewno coś przegapiłem

Oczywiście, że przegapiłeś. Ale na to zawsze jest dla większości szkoda pieniędzy. A tym czymś są normy, szanowny kolego! I podręczniki oraz poradniki.
  • Poziom 9  
    Głównie wykonywanie nowej instalacji w domach jednorodzinnych. Książek trochę mam i cały czas staram się w tym rozwijać.
    Oto zarys listy:
    1. Wiertarka sznurowa
    2. Wiertarka aku
    3. Szlifierka mała sznurowa
    4. Szlifierka duża sznurowa
    5. Bruzdownica
    6. Odkurzacz
    7. Laser
    8. Mierniki
    9. Agregat
    10. Młot kujący
    11. Latarka aku
    12. Pistolet aku
    13. Radio
    14. Dalmierz
    15. Spawarka
    16. Wiertła
    17. Otwornice
    18. Dłuta
    19. Tarcze
    20. Zestaw kluczy
    21. Torba narzędziowa
    22. Łopaty, młotki itp.
    23. Poziomice
    24. Wyposarzenie torby narzędziowej
    25. BHP
    26. Zaciskarka
    27. Lutownica
    28. Zaciskarka duża
    29. Drabiny
    30. Halogeny
    31. Rusztowanie
    32. Wiertnica do puszek
    33. Przedłużacz
    34. Rozwijak do przewodu
    35. Stalka
  • Moderator Energetycy
    No ... radio najbardziej potrzebne. Żeby się lepiej robiło :D
    A mierniki to ... o jakich mowa?
  • Moderator
    elpapiotr napisał:
    No ... radio najbardziej potrzebne. Żeby się lepiej robiło :D
    No i blaszany kubek. Na herbatę.
  • Poziom 41  
    Post 6 typowo wydać max dotacje :cry:
    To doświadczenie 4 letnie też wątpliwe :idea:

Dodano po 1 [minuty]:

wujmer napisał:
    1. Wiertarka sznurowa
    2. Wiertarka aku
    3. Szlifierka mała sznurowa
    4. Szlifierka duża sznurowa

Do powieszenia sie?

I herbata do kubka lub koffe co kto lubi
  • Moderator Energetycy
    Mimo wszystko, jakby na to nie patrzył - bogato. Bardzo bogato.
    Dawniej wykonawcom nie dano takich udogodnień. Własną, ciężką pracą stopniowo dochodzili do wyposażenia, i kosztem zarobku inwestowali w sprzęt.
    Teraz na tacy podają.
  • Moderator
    elpapiotr napisał:
    Własną, ciężką pracą stopniowo dochodzili do wyposażenia, i kosztem zarobku inwestowali w sprzęt.

Dlatego wiedzieli co kupić.
  • Poziom 9  
    Mam taki budżet do wykorzystania to chcę w pełni wykorzystać, nie mogę na samochód części przeznaczyć. Pytam o sprzęt bo przez 4 lata pracowałem w jednej firmie i mam wyrobione zdanie tylko o sprzęcie makita i hilti ale może warto coś w innego zainwestować, dlatego pytam was o radę. Nie moje wina ze jak zakładaliście firmę to nie było dotacji, jak mam możliwość to skorzystam zawsze coś mi to pomoże osobiście mam już wkrętarkę i szlifierkę aku z dewalta. A i nie zamierzam po 2 latach zamykać firmy dlatego pytam was o radę a nie kupuję byle co by kasę wykorzystać.
  • Moderator
    wujmer napisał:
    Pytam o sprzęt bo przez 4 lata pracowałem w jednej firmie i mam wyrobione zdanie tylko o sprzęcie makita i hilti

Skoro pracowałeś przez 4 lata to powinieneś wiedzieć wszystko od A do Z. Nie samą Makitą elektryk żyje.
  • Poziom 32  
    Najcenniejszym zasobem każdej firmy są dobrzy pracownicy bo żadne narzędzie samo nie będzie pracować. Czy będzie z Makity czy DeWalta to sprawa drugorzędna. Jeśli zadajesz takie pytania to może jeszcze zaczekaj z zakładaniem firmy.
  • Poziom 9  
    W tej dyskusji jest rozmowa tylko o sprzęcie, zdaję sobie sprawę z pracowników itp. Co z tego że 4 lata mam doświadczenia jak np. nie pracowałem nigdy na sprzęcie Milwaukee czy Hitachi dlatego pytam czy coś może jest lepszego na rynku niż Dewalt czy Hilti. Co do potocznej nazwy "pistolet" chodziło mi o gwoździarkę, osadzak do betonu. Sporo przyśpiesza pracę np przy montażu peszli do betonu.
  • Moderator
    wujmer napisał:
    Sporo przyśpiesza pracę np przy montażu peszli do betonu.
    A ile razy w roku spotkasz takie miejsce (nie liczmy posadzek) gdzie zaistniej konieczność mocowania peszli do betonu? Raz na trzy lata?
  • Poziom 10  
    Jak kasę ma na wydanie (nie chcę poruszać sensu dotacji), to chyba lepiej kupić sprzęt, który być może użyje raz na kilka lat niż np. dogadać się z kimś, żeby wystawił lewe faktury. Osobiście wolałem (może trochę inna branża ale też usługi) kupić sprzęt nawet na jedną robotę, niż wynajmować czy tracić czas na robotę ręczną (czas to też pieniądz) . Nie wszystko zarobiło na siebie, bywały roboty, że jedynym zarobkiem był jedynie nowy sprzęt ale nie żałuję, jak się znienacka trafi potrzeba użycia, to wyjmuję i mam.
    Nie ma się co pastwić nad kolegą.
    Osobiście rozważyłbym kupno narzędzi akumulatorowych, prócz wymienionych też młotowiertarkę i szlifierkę. Koniecznie w jednym systemie, żeby można było akumulatory stosować wymienne.
  • Poziom 41  
    Oprócz kupna zostaje problem magazynu. ?
  • Moderator
    wafellek napisał:
    Jak kasę ma na wydanie (nie chcę poruszać sensu dotacji), to chyba lepiej kupić sprzęt, który być może użyje raz na kilka lat

Nie, bo jest jeszcze mnóstwo sprzętu niezbędnego, o którym nikt nawet się nie zająknął. Pod hasłem "wyposażenie torby narzędziowej" kryje się mnóstwo narzędzi albo nic. A ja wciąż czekam na określenie (dobrych) narzędzi elektryka, a tu cicho...
    Taki na przykład sprzęt do zdejmowania izolacji z przewodów. Podstawa!
    wafellek napisał:
    Nie wszystko zarobiło na siebie, bywały roboty, że jedynym zarobkiem był jedynie nowy sprzęt ale nie żałuję, jak się znienacka trafi potrzeba użycia, to wyjmuję i mam.

A od czego są wypożyczalnie?
    Wciąż nie ma odpowiedzi na temat mierników. Znów podstawa!
  • Poziom 36  
    Nie wiem jak to się praktykuje na budowach, ale w innych branżach do każdego zlecenia wlicza się koszty amortyzacji narzędzi oraz dokonuje zakupu drobnych narzędzi dla tego zlecenia.
  • Poziom 9  
    Akurat osadzaka dużo używałem, np. cały blok, niskie prądy w peszlach posadzką szły, czy systemy DSO, SAP. Chcę zakupić wiertarkę aku Dewalta bo mam już niedawno kupioną szlifierkę i wkrętarkę z tej marki. Co do wyposażenia torby, to chcę postawić na Knipex, Wera, Wiha, może coś jeszcze z marek podpowiecie, co warto. Wiem co powinno się w takiej torbie znaleźć więc to pomijam. A miernik sam nie wiem, jak by funduszy starczyło to Sonela. Tak jak kolega wyżej wspomniał lepiej zakupić sprzęt, który użyje rzadko, ale mam a nie muszę biegać wypożyczać itp. i nie obciąża potem taki duży wydatek w razie zakupu, bo młotek czy wiertło zawsze można dokupić.
  • Moderator
    Ale miernika nikt Ci nie pożyczy, a sprzęt do tłuczenia bez problemu.

• Poziom 36  
    Powiem wam tak, nie korzystam zawodowo (mimo iż pracuję w serwisie i tam mam walizkę wyposażoną)
    Jednak np. w garażu mam naprawdę spory komplet narzędzi z gwintownikami i innym wynalazkami, jednak gdy coś robię nic nie pożyczam bo mam. I chwalę ludzi którzy wolą własne niż pożyczone. A do Autora masz doświadczenie 4 lata, więc wiesz jakich narzędzi używasz. Ja mam małe doświadczenie dopiero 30 lat.
  • Poziom 10  
    Aczkolwiek raczej trudno przewidzieć jak często będą wykorzystywane konkretne narzędzia, może się okazać, że narzędzie, które miało być wykorzystywane sporadycznie szybko się zamortyzuje i korzystając z wypożyczalni będzie w przysłowiowe plecy. Już nie wspomnę, że mając własne narzędzie ma je dostępne zawsze od ręki.

I przede wszystkim zapominacie, że kolega nie wydaje własnych pieniędzy. Więc prócz miernika kupowałbym też sprzęty "do wyburzania".
  • Poziom 41  
    Ricoh_220 napisał:
    Co do opinii moderatora mierników zwłaszcza oscyloskopu nie pożyczam boję się o błędy w obsłudze.

Ale autor będzie układał instalacje na dobrą sprawę potrzebna mu tylko przedzwaniałka bo pomiarów też chyba nie będzie robił
  • Moderator
    karolark napisał:
    Ricoh_220 napisał:
    Co do opinii moderatora mierników zwłaszcza oscyloskopu nie pożyczam boję się o błędy w obsłudze.

Ale autor będzie układał instalacje na dobrą sprawę potrzebna mu tylko przedzwaniałka bo pomiarów też chyba nie będzie robił

To niby jak oddasz instalację do użytkowania? Na ładne oczy? Kto wykona sprawdzanie odbiorcze?

Dodano po 1 [minuty]:

Ricoh_220 napisał:
    Powiem wam tak nie korzystam zawodowo (mimo iż pracuję w serwisie i tam mam walizkę wyposażoną)
    Jednak np. w garażu mam naprawdę spory komplet narzędzi z gwintownikami i innym wynalazkami jednak gdy coś robię nic nie pożyczam bo mam. I chwalę ludzi którzy wolą własne niż pożyczone.
    Jak kupiłeś za swoje, to i ja chwalę. Ale jeśli masz darowany limit, to kupowanie na skład jest paranoją.
  • Poziom 43  
    wujmer napisał:
    staram się o dofinansowanie na otwarcie działalności i będę miał do wydania 50 tys zł.

Kto dzisiaj finansuje 50k PLN?

wujmer napisał:
    skłaniam się na Hilti + dewalt.

Hilti mega drogie a wcale nie takie trwałe.

Masz z ŚK D pomiary?