Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jestem nowy w hydraulice siłowej, od czego zacząć, materiały, książki.Co unikać?

Krzysztof_Markowski 26 Dec 2019 11:52 279 0
    Krzysztof_Markowski
    Level 1  
    Witam. Z góry przepraszam, jeśli napisałem post w złym dziale. Przechodząc do konkretów.
    Ostatnio zmieniłem pracę na branżę hydrauliki siłowej/pneumatyka (uczę się itp.), ale mam problem z podstawami tj. ze schematami/rysunkami. Np. zaworów, pomp, chłodnicy.
    Aktualnie:
    Przeczesałem internet, znalazłem normy związane z symbolami w schematach P&ID np. ISO 14617 (od 1 do 17); BN EN ISO 10628 itp. jednak problem polega na tym, że powstał u mnie w głowie totalny misz masz jeśli chodzi o te symbole. Przykładowo, ja pracuję na schematach że filtr to symbol diamentu z przerywaną linią, ale w innych materiałach np. jak się wpisze w Google "all symbol p&id" i otworzy pierwszą stronę, w ogóle tego nie ma, chociaż autor niby działał na normach?

Ogólnie kończyłem studia techniczne, ale całkowicie w innym kierunku niż hydraulika siłowa, lecz nie mam problemu, żeby się tutaj doszkolić, nauczyć, ale chciałbym spytać się was Drodzy Państwo o radę od czego zacząć, które normy są "dobre", których nie używać?

Widziałem też 2 książki polecane w tym temacie:
    1) Hydraulika siłowa Zbiór zadań z rozwiązaniami, Piotr Sobczyk - ale nie wiem czy będzie na początek okej bo tam są tylko zadania i rozwiązania.
    2) Napęd i sterowanie hydrostatyczne (AGH Kraków).

Ogólnie fajne materiały jakby ktoś miał do polecanie w kwestii zaworów/pomp/kompresorów będę bardzo wdzięczny.

Ostatnio znalazłem słownik KKS, żeby znać oznaczenia w których będę pracował.
    Jak pisałem, jestem nowy w tej dziedzinie i zaczynam się uczyć/wchodzić w to dopiero. :D

Będę wdzięczny za wszelkie pomoce, rady, wskazówki! Pozdrawiam!