Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik hybrydowy 10A 230V moduł dwukanałowy - Prototyp.

Darek0026 02 Sty 2020 14:13 4176 67
 • #61
  CosteC
  Poziom 28  
  @Janusz_kk Nie znam układu, nie będę się mądrzył. Mogę bazować tylko na fakcie że dobrze zaprojektowany i sewisowany układ się nie psuje. Półprzewodniki żyją naprawdę bardzo długo jeśli nie są przeciążane, a dolega układom które serwisujesz nie wiem po prostu, natomiast temat jest ciekawy.

  Miałem problemy z półprzewodnikami bo rozkład rezystancji ścieżek się różnił o 5 mOhm, bo układ sterowania był za wolny, bo DSP generowało czasem złą sekwencję, bo elementy w projekcie były inne niż zamontowane, bo mimo certyfikacji EMC u klienta poziomy zakłóceń były 30x większe, bo uziemienia u klienta były "unikalne". Różnie bywa :)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #62
  Darek0026
  Poziom 19  
  CosteC napisał:
  - po co transoptor do przekaźnika? +24 V dzieli masę z +5 V więc izolacji i tak nie ma. Można wywalić upraszczając układ.


  W nowej wersji będzie to zrobione inaczej. Dodatkowo będzie możliwy wybór stanu aktywnego.

  CosteC napisał:
  - W celu uzyskania powtarzalności proponowałbym opóźnienie zrobić na członie RC pomiędzy 74LS14 a nie tak jak jest bo zależy od wydajności prądowej 74LS14 a ta jest słabo kontrolowana.


  Co dokładnie masz na myśli ?

  CosteC napisał:
  - Brak zabezpieczeń wejścia - 74LS14 łatwo ubić, np przez omyłkowe podłączenie +24V. Wejścia bym zrobił na 24 tak w ogóle.


  Tak masz rację, w nowej wersji wejścia będą całkowicie odizolowane transoptorami.

  Dodatkowo zabezpieczę przed odwrotnym podłączeniem zasilania.

  zgierzman napisał:
  Wątpliwości dotyczą kolejności zdarzeń, które następują po sobie tak szybko, że nie ma szans zaobserwować gołym okiem.

  zgierzman napisał:
  Filmem nic nie pokażesz, cała sekwencja trwa mniej czasu niż jedna klatka filmu, a i tak nie widać prądu w triaku.


  Widać wyraźnie że podczas pracy hybrydowej nie ma iskrzenia na stykach, a więc widać że układ pracuje.
  Pisałem o tym.

  khoam napisał:
  Brakuje mi trochę układu, który weryfikował poprawną pracę SSR w wypadku jego uszkodzenia. Rozumiem, że jak SSR "padnie", to układ dalej będzie działał na przekaźniku mechanicznym?


  Chcę obejść stosowanie dodatkowych układów zabezpieczających. Myślę nad bezpiecznikiem w obwodzie triaka, który nie zdąży się przepalić podczas załączania obciążenia pojemnościowego.
  Ewentualnie dodatkowo kondensator pomiędzy wyjściem 74LS14/40106 a opto triakiem. Myślę że to załatwi sprawę.

  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  @Darek0026 domyślam się, że walczysz z załączaniem oświetlenia LED. Pewnie masz problem z "klejeniem" się styków przekaźników.
  Rozwiązaniem są przekaźniki z serii "inrush". Niewiele droższe od zwykłych, a wytrzymują udar prądowy podczas załączania LED.


  Cześć, nie mam z tym problemu.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  @Darek0026 Szanowny Konstruktorze. Podziwiam estetykę wykonania, ale nie sama ideę. Nigdy bym nie zastosował triaka jako wyłącznika. W domu, w przemyśle czy w Kościele. Koniec, kropka. Czy Kolega badał, jak zachowa się ten układ dla obciążeń indukcyjnych, albo co gorsza, gdy wystąpi pełne zwarcie w odbiorniku ? Owszem, zadziałają zabezpieczenia sieci, ale czy triaki to przeżyją i nie zewrą anod na amen, przez co przekaźnik stanie się już tylko zbędnym dodatkiem do kawałka przewodu ? I paskudne teraz pytanie - obudowa zaprojektowana jako aparat do rozdzielnic, na co wskazuje mocowanie na szynie DIN. Seryjna produkcja przygotowana ?


  Cześć,
  Generalnie to pracuje nad poprawieniem układu. Triaki w rozumieniu "przekaźnik SSR'' jest stosowany w domowej automatyce już przynajmniej kilka lat. Moduł był testowany przy 230V 10A obciążenie rezystancyjne, kombinuje nad konkretnym obciążeniem indukcyjnym ale czy rzeczywiście jest ono możliwe w domowych warunkach?
  Zapewne będę się chciał pozbyć kilku sztuk by odzyskać koszty PCB.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #63
  CosteC
  Poziom 28  
  Załączanie w zerze pomoże trochę na obciążenia pojemnościowe, ale impuls będzie i tak taki jak wychodzi z RC układu. mógłbyś załączać na opadającym zboczu, ale do tego albo uC albo precyzyjna analogówka. Nie warto zachodu. Mógłbyś też dać NTC wewnątrz albo w ogóle robić soft-start, ale czy warto? W sumie to by było ciekawe, soft start na triaku + przekaźnik.

  Wyjście 7414 - R-C-Wejście 7414 (C oczywiście od R do masy) i masz regulowane opóźnienie, tak precyzyjne jak C oraz poziomy wyzwalania 7414. 555 będzie precyzyjniejsze jeśli o tym rozmawiamy.

  Nie jestem miłośnikiem transpotorów na wejściach - dalej trzeba je zabezpieczyć, chociaż to jest prostsze. Reszta pomysłów jest IMHO: OK.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #64
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  Darek0026 napisał:
  ale czy rzeczywiście jest ono możliwe w domowych warunkach?
  Każdy motorek elektryczny :D , choćby do rolet, centralny odkurzacz. itp.....
  CosteC napisał:
  W sumie to by było ciekawe, soft start na triaku + przekaźnik.
  Nic ciekawego, każdy sofstarter tak ma :D
 • #65
  CosteC
  Poziom 28  
  Krzysztof Kamienski napisał:

  CosteC napisał:
  W sumie to by było ciekawe, soft start na triaku + przekaźnik.
  Nic ciekawego, każdy sofstarter tak ma :D


  Chciałbym :) widziałem dużo bardziej brutalne rozwiązania. Natomiast NTC w obwodzie triaka jest opcja do przemyślenia jako soft-start tylko dla obciążeń pojemnościowych. Bardzo by też pomogło odporność triaka przy zwarciach, o ile NTC by nie padł pierwszy.
 • #67
  ditomek
  Poziom 21  
  Co to za obudowa?
  Ja u siebie w domu stosuje same przekaźniki mechaniczne.
  W sumie to przetestowałem kilka rozwiązań i najlepiej pod względem funkcjonalnym wygląda moduł z baterią 8 przekaźników które łatwo wymienić bo są w podstawkach.
  Taki moduł ma swój procek i interfejsy jakie tam kto chce.
  Przekaźniki w mojej rozdzielni załączają rolety i oświetlenie i gdzieniegdzie duże zasilacze do 12v pasków led.
  Chyba nawet taki sam typ jak twoje. Stosuję także inne, dużo gorsze.
  Po kilku latach pracy jeszcze nie zawiódł żaden.
  Naprawdę w swojej praktyce spotkałeś tak dużo uwalonych przekaźników ze pokusiłeś się o budowę hybrydy?
 • #68
  CosteC
  Poziom 28  
  Bo dobrze dobrany przekaźnik działa latami. Ale jak się ma chińskie zasilacze generujące ponadnormatywne udary prądowe i chińskie przekaźniki słabo znoszące eksploatacje i jeszcze blisko do podstacji czyli udary są jeszcze dotkliwsze to niezawodność spada :)
  Ciekawym problemem w PL bywa zanieczyszczenie powietrza - tlenki siarki i azotu przyśpieszają korozję nie-hermetycznych przekaźników...