Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami, dwa niezależne układy

26 Gru 2019 16:35 402 19
  • Poziom 8  
    Witam
    Wesołych i spokojnych Świąt
    Domek. Będę zakładał SSWIN. Potrzebuję rady dotyczącej systemu sterowania roletami. Ta wersja bez sterowania i konfiguracji z systemem alarmowym.
    Docelowo 10 rolet podzielonych na trzy grupy.
    Parter grupa A - cztery rolety.
    Parter grupa B - trzy rolety.
    Pietro grupa C - 3 rolety.
    Sterowanie. sterowniki do rolet na szynę 230V. - szt. 10
    Przyciski do rolet, podwójne - góra-dół - 10 szt. dla lokalnego i 6 szt. dla grupowego sterowania (3szt. parter, 3 szt. piętro).
    Okablowanie: YDYpżo 4*1,5 mm^ - od rozdzielnicy do silnika rolety. Każda roleta łączona z rozdzielnicą bezpośrednio.
    YDYpżo 3*1,5mm^ - od rozdzielnicy do łącznika lokalnego rolet. Każdy łącznik łączony z rozdzielnicą bezpośrednio.
    YDYpżo 3*1,5mm^ - od rozdzielnicy do łączników grupowych na parterze.
    Wszystko połączone w rozdzielnicy do sterowników roletowych i zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym B10A.
    Taki układ powinien działać, ale nie mogę go wpiąć do CA. Zatem jeśli mają rolety być sterowane przez CA to:
    Przewody i ich przebieg pozostawiam bez zmiany.
    Wywalam sterowniki roletowe i przy pomocy INT-IORS załatwiam sterowanie poprzez CA oraz pozostawiam w układzie łączniki lokalne.
    Pytanie dotyczy, czy jest jakiś sposób, aby pozostawić również przyciski grupowe (centralne).
    Chodzi mi o możliwość sterowania roletami jakby dwoma niezależnymi systemami.
    1, poprzez SSWIN
    2, łącznikami lokalnymi i grupowymi.
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 40  
    Jak zastosujesz 3 takie ekspandery ( potrzeba 20 wyjść przekażnikowych) i 16 wejść fizycznych dla integry, to potem programowo można już wszystko, łacznie timerami, sterowaniem zdalnym itp.
    Tylko kwestia wyposażenia centrali w odpowiednie moduły komunikacyjne.
    Tani nie będzie bo same ekspandery na szynę din to 3x 450 zł, do tego INT-gsm ( już nie konieczny ale z reguły jest dla wysyłania sms-ów) Jka dołożysz ekapander pilotów to możesz i nimi sterować, ale gsm powinien to załatwić..
    No i rozdzielnia musi mieć połączenie sygnałowe z CA.
    Pozdr. J.
  • Poziom 8  
    Witam
    Dzięki za odpowiedź. To co napisałeś jest mi znane. Mam alternatywę, albo trzy INT-IORS (ORS lubO), albo 20 przekaźników dwutorowych dla możliwości zastosowania sterowania z lokalnych włączników powiązanych z CA. Może przekaźniki wyszłyby taniej, ale dużo miejsca i bardziej kłopotliwe podłączenie. Nie chcę stosować poduszkowych.
    Chodzi mi o dwa niezależne systemy sterowania roletami. Jeden poprzez centralę Integra, drugi jakby ręczny za pomocą włączników lokalnych i trzech włączników centralnych. Wyodrębnienie włączników lokalnych opisałem. Pytanie dotyczy, czy można wyodrębnić dodatkowo sterowanie centralnymi. Jeżeli nie można tego zrobić w sposób w miarę prosty to wybiorę jakiś wariant pośredni.
    Sumując - albo centrala i łączniki lokalne, albo centrala i łączniki lokalne wraz z centralnymi, albo bez centrali za pomocą sterowników roletowych - sterowanie roletami lokalnie i centralnie za pomocą jedynie włączników.
  • Poziom 40  
    Albo centrala 3x ekspander i sterowanie indywidualne i grupowe przez centralę.
    Pozdr. J.
  • OptexOptex
  • Poziom 8  
    Wszystko jasne. Dzięki.
    Jeżeli nie będzie innej porady można zamknąć.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    masgar napisał:
    Sterowanie. sterowniki do rolet na szynę 230V. - szt. 10

Jeśli masz 10 rolet, i chcesz 3 grupy to raczej potrzebujesz 13 sterowników, no chyba że masz jakiś specjalny system.

masgar napisał:
    Taki układ powinien działać, ale nie mogę go wpiąć do CA. Zatem jeśli mają rolety być sterowane przez CA to:
    Przewody i ich przebieg pozostawiam bez zmiany.
    Wywalam sterowniki roletowe i przy pomocy INT-IORS załatwiam sterowanie poprzez CA oraz pozostawiam w układzie łączniki lokalne.

Po co tak kombinować? Zostawiasz sterowniki a z CA podajesz odpowiednie sygnały na sterowniki.

masgar napisał:
    Chodzi mi o możliwość sterowania roletami jakby dwoma niezależnymi systemami.

Nie mogą być niezależne, Co gdy jeden system da sygnał do ruchu w górę a drugi w dół? Jeśli będą niezależne to spalisz silniki w roletach.

Podsumowując ja tutaj widzę 2 możliwości.
    1. Jeśli chcesz sterować roletami przy pomocy włączników a z CA ma iść tylko sygnał zamknięcia/otwarcia przy uzbrajaniu i rozbrajaniu systemu to robisz instalację na sterownikach roletowych a z CA poprzez przekaźnik dajesz sygnał na te sterowniki.
    2. Jeśli chcesz sterować roletami przy pomocy włączników oraz poszczególnymi roletami z manipulatora/aplikacji w telefonie/smsów robisz instalację na INT-IORS, włączniki wpinasz w wejścia INT-IORS i odpowiednio programujesz centralę.
  • Poziom 40  
    Cytat:
    Nie mogą być niezależne, Co gdy jeden system da sygnał do ruchu w górę a drugi w dół? Jeśli będą niezależne to spalisz silniki w roletach

Wystarczy uzależnić jeden kierunek od drugiego przepuszczając zasilanie styku podającego napięcie na linię w górę do styku w dół, sterownik ma wyjścia przełączne. podanie sygnału w górę w czasie ruchu w dół nic nie spowoduje, a podanie w dół w czasie ruchu w górę zmieni jego kierunek.
    Zrobiłem kiedyś takie sterowanie w swoim domu ale bez CA i sterowników, wszystko na czterech przekaźnikach, timerze, zmierzchówce i jeszcze pilocie sterującym grupowo. Schemat nie zmieściłby się na A4....
    Właśnie przymierzam się do modernizacji systemu przy okazji wymiany CA10 na INTEGRĘ 64 Plus.
    A przy okazji - robiąc takie tematy dla klientów trafiłem na problem przy domu parterowym sterowanym zmierzchówką - sypialnia otwierała się latem o 4 rano co powodowało zrozumiale dziwną sytuację...
    Trzeba było tą roletę uzależnić od timera..
    Pozdr. J.
    adamjur1 napisał:
    Wystarczy uzależnić jeden kierunek od drugiego przepuszczając zasilanie styku podającego napięcie na linię w górę do styku w dół, sterownik ma wyjścia przełączne. podanie sygnału w górę w czasie ruchu w dół nic nie spowoduje, a podanie w dół w czasie ruchu w górę zmieni jego kierunek.

No tylko wtedy nie będą te układy niezależne, bo jak CA poda sygnał w dół to rolety nie otworzysz recznie dopóki CA będzie podawać sygnał co będzie dosyć upierdliwe.

Przy tak ułożonym okablowaniu jak ma autor tematu to aż się prosi o INT-iors
  • Poziom 40  
    No ja mam na myśli własnie INT-IORS i taką najprostszą formę zabezpieczenia, w moim systemie starym na przekaźnikach tak własnie jest , że trzeba odczekać do końca cyklu sterowania z timer/ zmierzch. Przez prawie 15 lat działania ze dwa razy musiałem poczekać..
    Można oczywiście pokombinować coś wejściami w integrze, jakieś zależności na we wirtualnych, ale oby 64 wystarczyła..
    Pozdr. J..
    adamjur1 napisał:
    myśli własnie INT-IORS

Jak będzie samo INT-iors to nie trzeba zabezpieczać bo Integra nie włączy obydwu przekaźników w tym samym czasie jeśli wyjścia będą skonfigurowane jako roletowe.

adamjur1 napisał:
    do końca cyklu sterowania z timer/ zmierzch. Przez prawie 15 lat działania ze dwa razy musiałem poczekać..

Nie wiem jak masz je skonfigurowane, ale jeśli jako roletowe to pomimo cyklu sterowania w dół np że zmierzchowki wciśnięcie przycisku sterowania w górę (naruszenie wejścia które steruje ruchem w górę) powinno zatrzymać dana roletę a kolejne wciśnięcie tego przycisku powinno wywołać ruch w górę.
  • Poziom 8  
    kood napisał:
    Jeśli masz 10 rolet, i chcesz 3 grupy to raczej potrzebujesz 13 sterowników, no chyba że masz jakiś specjalny system.

Nie mam nic specjalnego. 10 sterowników roletowych np. SMR-10 moim zdaniem wystarczy. Lokalne przyciski to sprawa prosta. Grupa A składa się z czterech sterowników i łączę np. 4 wyjścia centralne ze sterownika "góra" razem i wyprowadzam sygnał "góra" do łącznika grupowego (centralnego). Po uruchomieniu łącznika cztery rolety idą do góry.

Dodano po 5 [minuty]:

kood napisał:
    Jak będzie samo INT-iors to nie trzeba zabezpieczać bo Integra nie włączy obydwu przekaźników w tym samym czasie jeśli wyjścia będą skonfigurowane jako roletowe

Masz rację nie włączy, ale dodatkowo daję mostek z C drugiego na NC pierwszego. "C" pierwszego jest pod L.

Dodano po 7 [minuty]:

adamjur1 napisał:
    Przy tak ułożonym okablowaniu jak ma autor tematu to aż się prosi o INT-iors

Okablowanie jest a raczej daje możliwość dużego manewru. Mogę zastosować 230V jak i niskie napięcie. Przy zastosowaniu trzech modułów mam wszystko pod kontrolą. Wyjścia dla rolet i wejścia dla włączników. Jeżeli podłączę włączniki na krótko bez CA to mam niezależne sterowanie włącznikami lokalnymi.
    masgar napisał:
    10 sterowników roletowych np. SMR-10 moim zdaniem wystarczy. Lokalne przyciski to sprawa prosta. Grupa A składa się z czterech sterowników i łączę np. 4 wyjścia centralne ze sterownika "góra" razem i wyprowadzam sygnał "góra" do łącznika grupowego (centralnego). Po uruchomieniu łącznika cztery rolety idą do góry.

Nie wiem jak te smr-10, bo na nich nie robilem, ale większość na wejściu sterowania centralnego nie ma podtrzymania, więc aby spuścić rolety (lub podnieść) będziesz musiał trzymać przycisk przez cały czas ruchu rolety. No i nie zrobisz sterowania centralnego wszystkich grup, tzn zrobisz ale będziesz musiał się gimnastykować z przekaźnikami.
  • Poziom 8  
    kood napisał:
    Po co tak kombinować? Zostawiasz sterowniki a z CA podajesz odpowiednie sygnały na sterowniki.

Chcę mieć sterowanie z CA jako SSWIN oraz niezależne sterowanie włącznikami lokalnymi jeżeli SSWIN nie działa, zepsute, niewłączone itp. Tylko nie zrobię niezależnie centralnych, ale to już wiem.
  • Poziom 40  
    Kolego kood - u mnie 15 lat temu konfiguracja polegała na wykonaniu sterowania roletami na podstawie znajomości działania przekaźnika, zegara sterującego, radia od satela, zmierzchówki i węża w kieszeni :D . Całe to sterowanie 4 rolet na parterze domu ( bez przycisków ) kosztowało ok 600 zł...( i kilka nocy pracy i eksperymentów). Na regale leżą sterowniki rolet F&F, nie doczekały się zainstalowania.
    Główny nacisk położyłem na brak kolizji i dlatego przystałem na tą ( niewielką jak się okazało ) niedogodność.
    Pozdr J.
    masgar napisał:
    oraz niezależne sterowanie włącznikami lokalnymi jeżeli SSWIN nie działa, zepsute, niewłączone itp

Rób jak uważasz, ja tylko piszę jak ja bym do tego podszedł. CA raczej nie ma że jest niewłączone, poza tym w takiej instalacji najbardziej awaryjne to są same rolety.
    Zresztą po tym co widzę to sam to będziesz robił więc nawet jak by CA czy moduł padł to sobie w rozdzielnicy przepniesz na same przyciski na kilka dni lub podniesiesz "ręcznie".
  • Poziom 8  
    kood napisał:
    Nie wiem jak te smr-10, bo na nich nie robilem, ale większość na wejściu sterowania centralnego nie ma podtrzymania, więc aby spuścić rolety (lub podnieść) będziesz musiał trzymać przycisk przez cały czas ruchu rolety. No i nie zrobisz sterowania centralnego wszystkich grup, tzn zrobisz ale będziesz musiał się gimnastykować z przekaźnikami.

Te przekaźniki roletowe mają ustawianie czasowe impulsu, więc chyba nie trzeba trzymać. Moim zdaniem gdybym zastosował te przekaźniki to żadna gimnastyka. Jeszcze raz. Cztery przewody wyprowadzone z centralnych wyjść sterowników "góra" i połączone np. łącznikiem Vago lub zug i przewód do łącznika centralnego pierwszej grupy. To samo dla wyboru "dół". I jeszcze powielone dla dwóch następnych grup.

Dodano po 3 [minuty]:

kood napisał:
    Zresztą po tym co widzę to sam to będziesz robił więc nawet jak by CA czy moduł padł to sobie w rozdzielnicy przepniesz na same przyciski na kilka dni lub podniesiesz "ręcznie".

Ja tak, ale mnie często nie ma na dłużej i niezależność jest istotna dla mnie.
    masgar napisał:
    Te przekaźniki roletowe mają ustawianie czasowe impulsu, więc chyba nie trzeba trzymać

Ten czas impulsu dotyczy wejść sterowania lokalnego a nie centralnego. Przynajmniej te z ktorymi się spotkałem tak miały.
  • Poziom 8  
    kood napisał:
    Ten czas impulsu dotyczy wejść sterowania lokalnego a nie centralnego. Przynajmniej te z ktorymi się spotkałem tak miały.

Do sprawdzenia. To co jest w instrukcji nie sugeruje przydziału czasowego tylko dla lokalnego. Więc przypuszczam, że centralny też jest sterowany czasowo.
    masgar napisał:
    Do sprawdzenia. To co jest w instrukcji nie sugeruje przydziału czasowego tylko dla lokalnego. Więc przypuszczam, że centralny też jest sterowany czasowo.

Dopuszkowe Zamela nie mają na 100% podtrzymania, ale możliwe że te na szynę mają.
  • Poziom 8  
    kood napisał:
    Dopuszkowe Zamela nie mają na 100% podtrzymania, ale możliwe że te na szynę mają.

Dzięki za porady i sugestie. Dopuszkowych nie chcę. Nawet jak będzie potrzeba trzymania grupowych to ta niedogodność jest do przyjęcia. Poza tym jestem blisko, żeby pójść w moduły i tylko sterowanie niezależne dla lokalnych włączników. To chyba najbardziej optymalne rozwiązanie. Jeszcze raz dzieki.