Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przekształcanie obwodu elektrycznego

26 Gru 2019 16:47 645 12
  • Poziom 7  
    Witam!
    Mam pytanie dotyczące przekształcania obwodu elektrycznego. Nie rozumiem w jaki sposób można sobie ułatwić obliczanie prądów i napięcia. Liczyłbym na podpowiedź czy przekształcenie tego obwodu.

Przekształcanie obwodu elektrycznego20191226_1..408.jpg Download (2.48 MB)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 39  
    Zacznij od tego, że rezystory R2 I R4 są połączone szeregowo.
    Od A do B na pewno jest połączenie?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 7  
    kindlar napisał:
    Zacznij od tego, że rezystory R2 I R4 są połączone szeregowo.
    Od A do B na pewno jest połączenie?

Tak, miedzy nimi jest połączenie. Połączę rezystory i co dalej? Rezystor zastępczy z R2 i R4 będzie równolegle do R1?

Dodano po 10 [minuty]:

Co dalej?
  • Poziom 33  
    Na Twoim schemacie miedzy punktami A i B jest zwarcie. Czyli rezystor R1 oraz R24 praktycznie nie istnieja. Caly uklad sklada sie wiec ze zrodla E oraz rezystora R3, a to chyba juz latwe..?

P.S.
    Twoj post wyladowal w zlym dziale. "Artykuly" to chyba nie jest odpowiednie miejsce.
  • Poziom 7  
    Jeszcze nie wiem jak działa ta strona, ponieważ jestem tu nowy, ale dziękuje za podpowiedź. Postaram się później doczytać. Mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego występuje zwarcie?

Dodano po 2 [minuty]:

Czy to przez tę pustą gałąź?
  • Poziom 33  
    Przeciez masz narysowana kreske od A do B ( ten "kwadrat" naokolo R1 ), a to robi jako kawalek przewodu.

Wedlug mnie schemat jest blednie przerysowany, chyba ze wykladowca jest tak perfidny.
  • Poziom 7  
    Nasz nauczyciel daje nam takie przykłady z różnymi problemami. To co piszesz jest logiczne i rozjaśniło mi ten temat. Bardzo dziękuję. Czy znasz może jakieś zasady objaśniające przekształcanie obwodów?

Dodano po 56 [sekundy]:

A schemat jest na pewno taki sam jak podawał.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jest kilka metod obliczania obwodow; powinienes sie o nich dowiedziec w szkole.
    Zasady przeksztalcen aby sobie zycie ulatwic..hm ... - na pewno jedna: think outside the box czyli popatrz na to z innej strony.
  • Moderator
    Mechatronik2907 napisał:
    Czy znasz może jakieś zasady objaśniające przekształcanie obwodów?

Jednym z najważniejszych jest przekształcanie trójkąta rezystancji w gwiazdę i/lub odwrotnie, czyli zamiana gwiazdy na trójkąt. Wzory na to przekształcanie powinieneś znać nawet w nocy o północy.
  • Poziom 17  
    Przekształcanie obwodu elektrycznego

Po przerysowaniu to będzie wyglądać tak

edit
    jak masz problem ze zrozumieniem zwarcia to wstaw tam rezystor Rx o zerowej rezystancji i licz połączenia szeregowe/równoległe (zwijaj obwód)
  • Poziom 7  
    retrofood napisał:
    Mechatronik2907 napisał:
    Czy znasz może jakieś zasady objaśniające przekształcanie obwodów?

Jednym z najważniejszych jest przekształcanie trójkąta rezystancji w gwiazdę i/lub odwrotnie, czyli zamiana gwiazdy na trójkąt. Wzory na to przekształcanie powinieneś znać nawet w nocy o północy.

To już umiem, ale mi chodzi raczej o takie sposoby przedstawiania obwodów w sposób prostszy niż jest.

Czyli jak mam gałąź bez rezystora to nie będzie tam spadku napięcia i to powoduje u innych gałęzi, które się łączą z nią zwarcie?
  • Moderator Akustyka
    Mechatronik2907 napisał:

Czyli jak mam gałąź bez rezystora to nie będzie tam spadku napięcia i to powoduje u innych gałęzi, które się łączą z nią zwarcie?
    Gałąź bez rezystora to po prostu przewód. Co robi taki przewód? Wyrównuje potencjał pomiędzy dwoma punktami. Skoro wyrówna potencjał, to nie wystąpi tam spadek napięcia. W tym przypadku jakie punkty są zwarte? Ano węzeł gdzie łączą się E, R2 i R1, z węzłem gdzie łączą się R3, R4 i R1. Oznacza to że te dwa węzły mają dokładnie taki sam potencjał, ergo stanowią jeden węzeł. W schemacie Imekxusa górna i dolna linia mają ten sam potencjał, zatem układ redukuje się do połączenia szeregowego źródła napięcia i rezystora R3.