Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Agregat 230/12v który prąd generuje prądnica?

27 Gru 2019 20:52 414 18
  • Poziom 6  
    Cześć,

Mój agregat Boxer 2,5 kW jednofazowy może produkować prąd o napięciu 230 lub 12V. Czy wiecie które napięcie jest produkowane pierwsze?
    Pytam, ponieważ chcę tym sprzętem doładować akumulator. I mam dwie możliwości albo bezpośrednio 12v na akulator albo 230 na prostownik i dopiero akumulator. Zmiana napięć pewnie powoduje straty energii toteż nie chcę zmieniać napięcia dodatkowy raz.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Napięcie 230V jest kontrolowane przez AVR. Napięciem 12V nie rozpoczniesz ładowania, gdy nie obciążysz gniazd 230V (przynajmniej mój generator tak miał) - bo przy nieobciążeniu 230V masz mały prąd wzbudzenia wirnika i napięcie "12V" może mieć 10 - 12V (po wyprostowaniu!), a do ładowania trzeba 13,5 V? 14,4 V?

Nie ma tak, że któreś napięcie jest pierwsze, a inne nie. Napięcie 12V idzie z uzwojenia prądnicy, podobnie jak 230V. Nie ma tam w środku transformatora (przynajmniej w większości tych Chińczyków nie ma :-) )
  • Poziom 24  
    RafałKrajka napisał:
    Zmiana napięć pewnie powoduje straty energii toteż nie chcę zmieniać napięcia dodatkowy raz.

Taa, a akumulator wyprostuje prąd sobie sam, nie wspominając o samej wartości prądu ładowania.
  • Poziom 36  
    Podaj symbol tego agregatu, bo jest na rynku kilka modeli - jeśli to generator inwerterowy, to sytuacja wygląda inaczej.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Daj przez prostownik (jeśli jest elektroniczny to tym bardziej), a nawet jeśli nie jest to i tak bezpieczniej przez niego ładować akumulator.
    RafałKrajka napisał:
    Zmiana napięć pewnie powoduje straty energii toteż nie chcę zmieniać napięcia dodatkowy raz.
    Szału w stratach nie będzie.
  • Poziom 6  
    Szczegółowego numeru katalogowego nie znam bo kupiłem uszkodzony używany. Najbliżej mu do Boxer bx-7008. Dzisiaj go uruchomiłem i jeszcze nie miałem okazji protestować kiedy jaki prąd daje.

Nie rozumiem co mam prostować skoro 12v powinien być prądem stałym?
  • Poziom 36  
    RafałKrajka napisał:
    Nie rozumiem co mam prostować skoro 12v powinien być prądem stałym?

Jeśli na generatorze masz napisane DC 12V - to nie będzie takiej potrzeby (raczej).
  • Poziom 43  
    Aha, eksperci :D .....To jest generator synchroniczny, bezszczotkowy, wzbudzany kondensatorem.
    Tumiwisizm napisał:
    Daj przez prostownik (jeśli jest elektroniczny to tym bardziej), a nawet jeśli nie jest to i tak bezpieczniej przez niego ładować akumulator.
    Akurat tam jest wbudowany. Prądnica posiada trzy uzwojenia - kondensatora, 220VAC bezpośrednio na wyjście i 12 VAC po prostowniku 12 VDC. Jest to wyjście do ładowania akumulatorów. Wirnik posiada dwa uzwojenia na biegunach wydatnych, zabocznikowane diodami. Coś jeszcze ?

RafałKrajka napisał:
    Agregat 230/12v który prąd generuje prądnica?
    Oba prądy :D
  • Poziom 6  
    Jutro jak już doprowadzę agregat do wcześniejszej świetności (dzisiaj podawałem mu paliwo ze strzykawki) to zmierzę jakie to 12v jest i kiedy występuje. Jak wyjdzie równo 12v to temat do zamknięcia. Nie pomyślałem o tym że akumulator ładuje się wyższym napięciem :/
  • Poziom 25  
    @Krzysztof Kamienski
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Akurat tam jest wbudowany. Prądnica posiada trzy uzwojenia - kondensatora, 220VAC bezpośrednio na wyjście i 12 VAC po prostowniku 12 VDC. Jest to wyjście do ładowania akumulatorów. Wirnik posiada dwa uzwojenia na biegunach wydatnych, zabocznikowane diodami
    Musiałeś dużo takich urządzeń rozkręcić żeby wiedzieć tyle i takie rzeczy.
    Tumiwisizm napisał:
    tutaj chodziło mi o to, że jeśli prostownik jest elektroniczny to warto z niego ładować akumulator (jeśli nie jest całkiem padnięty lub poniżej 10V). Nie wszystkie (chińskie) agregaty mają regulację Uwyj=12VDC wraz z jego stabilizacją. Podłączasz coś pod wyjście 12V, a tu się okazuje, że jest około 10V przy obciążeniu lub mniej.
  • Poziom 43  
    Tumiwisizm napisał:
    Musiałeś dużo takich urządzeń rozkręcić żeby wiedzieć tyle i takie rzeczy.
    Na codzień to g.....naprawiam :cry:
    @RafałKrajka 14 - 17 VDC bez obciążenia tam zobaczysz.
    Tumiwisizm napisał:
    Podłączasz coś pod wyjście 12V, a tu się okazuje, że jest około 10V przy obciążeniu lub mniej.
    Ile razy to sprawdzałeś, ze tak jest ?

kkknc napisał:
    No panie expert.😋 Żaden prąd prądnica nie generuje. A to co podał autor to napięcie podawane w woltach, a prąd jest podawany w amperach. 😎
    Jakie pytanie taka odpowiedź :D
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Mają ponad 12V niezależnie od obciążenia. Trochę tego przerobiłem.

Dodano po 1 [minuty]:

kkknc napisał:
    No panie expert.😋 Żaden prąd prądnica nie generuje. A to co podał autor to napięcie podawane w woltach, a prąd jest podawany w amperach. 😎
    Jakie pytanie taka odpowiedź :D

Spryciula, wywinął się.😜
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    @kkknc Zgadza się, bo to jest wyjście przystosowane do ładowania akumulatorów kwasowych 12 wolt. W zestawie jest nawet kabel z krokodylami.

RafałKrajka napisał:
    Agregat 230/12v który prąd generuje prądnica?
    Elektryczny, czasami wodny, gdy zasila hydrofor, a i czasem powietrzny zasilając wentylator. :D Tak lepiej ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Bardziej bym powiedział że podładujesz akumulator tym wyjściem. Rzadko napięcia z akumulatorem dochodzi tam do 14V. Najczęściej masz tam około 12,8-13,4V więc nie za bogato.
  • Poziom 6  
    Podsumowując. Podany przeze mnie agregat równocześnie produkuje prąd o napięciu 230v prądu przemiennego i 12v prądu stałego? Oraz jeśli napięcie na wyjściu 12v pod obciążeniem będzie miało +/- 13v to mogę tak bezpośrednio ładować akumulator? Proszę mnie poprawić jak źle zrozumiałem kolegów odpowiedzi.
  • Poziom 25  
    Tumiwisizm napisał:
    Podłączasz coś pod wyjście 12V, a tu się okazuje, że jest około 10V przy obciążeniu lub mniej.
    Ile razy to sprawdzałeś, ze tak jest ?
    Zawsze sprawdzam multimetrem po podłączeniu akumulatora. Miałem 3 transformatorowe prostowniki, jeden kobylasty miał ze 20 lat zanim się spalił (no ja go zepsułem, przyznaję się) i każdy na wyjściu miał różnie 12V do 14,5V..po podłączeniu akumulatora do ładownia napięcie wzrastało o kilka woltów i chwilę potem spadało poniżej napięcia na klemach prostownika (akumulatory przed podłączeniem do ładowania miały poniżej 8V). Od 2 lat korzystam z prostownika elektronicznego z Lidla i napięcie nie spada poniżej U.ładowania. Jedyny mankament tego (lub takich) prostownika jest to, że jak akumulator rozładuje się do ok. 6-7V to ten prostownik widzi go jako akumulator o U znamionowym 6V i do 12V już nie dociągnie. Muszę wtedy użyć starego prostownika transformatorowego. Dodam, że moje aku, które miały poniżej 8V po naładowaniu działały prawidłowo. Były od traktorka kosiarki.
  • Poziom 6  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam i zamykam temat.

Dodano po 2 [minuty]:

Prąd w tym urządzeniu generowany jest jednocześnie na wyjście 230v i 12v.