Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna SAMSUNG NZ64H57479K

27 Gru 2019 23:37 945 18
  • Poziom 10  
    Płyta indukcyjna SAMSUNG NZ64H57479K
    Witam. Mam pytanie. Chodzi o podłączenie płyty według schematu numer 3. Czy jest to podłączenie pod siłę, na poszczególne fazy (tak twierdzi 2 elektryków), czy chodzi tu o wykorzystanie przewodu np. 5x2.5 mm2 jako dwóch osobnych obwodów, zabezpieczonymi 2x16A, co powoduję, że nie obciążamy jednego przewodu przy standardowym podłączeniu na 230V. Czy mam rację, czy też nie? Zaznaczę, że nie ma w domu jeszcze siły. Wypowiedzcie się jeżeli można Was o to prosić.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Przewodem N w instalacji trójfazowej płynie suma geometryczna prądów poszczególnych faz. Czyli w idealnym przypadku gdzie obciążenie dla trzech faz jest jednakowe natężenie prądu w przewodzie N wynosi dokładnie 0.
    W polskich warunkach należy wykonać połączenie według schematu nr 2 przy czym nie ma potrzeby stosować podwojonego przekroju dla przewodu N. Nie jest to jednak błędem. Nie wiem dla jakiego kraju jest podłączenie nr 3 (ale chyba gdzieś z okolic Beneluxu), natomiast połączenie z nr 1 zarezerwowane jest dla Wielkiej Brytanii i chyba jej kolonii (do budynków mieszkalnych nie doprowadza się u nich 3 faz).
  • Poziom 10  
    To są wyprowadzenia z płyty. Oryginalnie kable są połączone ze sobą jak na rysunku nr 1. Według logiki wygląda na to że są to dwa osobne obwody połączone ze sobą na wyjściu z płyty. Czyli krótko mówiąc, lewa strona to jeden obwód, prawa strona to drugi obwód, a może się mylę? Rysunek numer jeden dla przewodu 3x4 mm2 z zabezpieczeniem 32A, rys. nr2 siła, a rys. nr 3 to rozdzielenie (nie mając siły) posiadając kabel 5x2,5 mm2 na dwa obwody po 16A każdy?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wszystkie płyty, z którymi miałem do czynienia zasilane były napięciem 230-240V. I rzeczywiście podział był na prawą i lewą stronę.
    Takie zasilanie dla przewodu 3x4mm² i jednej fazy stosowane jest tam gdzie wspomniałem. Zasilanie według schematu nr należy zastosować z Polsce korzystając z dwu faz i wspólnego przewodu N.
    Są natomiast kraje na świecie, gdzie sieci energetyczne są nieco inne. W Stanach na przykład jest jeden przewód o potencjale ziemi (nazwijmy go zerowym dla uproszczenia) i 2 przewody fazowe po 115V względem ziemi i 230V względem siebie. Jeszcze inaczej jest w Norwegii gdzie są 3 przewody fazowe z napięciem 230V między sobą (a nie jak u nas 400V) za to nie ma jako takiego przewodu neutralnego. Zdaje się, że też jakieś dziwactwo występuje w Holandii i Belgii i z tego co kojarzę schemat nr 3 odnosi się do tych państw.
    Jeśli zamierzasz tymczasowo podłączyć płytę pod obwód jednofazowy ale przewód położony jest już 5x2,5mm² to istotnie logiczne będzie użycie schematu nr 3. Pamiętaj tylko, że maximum co oferują w Polsce zakłady energetyczne przy zasilaniu jednofazowym to zabezpieczenie przedlicznikowe 25A (tylko w niektórych rejonach 40A).
  • Poziom 10  
    No i to mnie martwi najbardziej, ale jeżeli rozdzielić obwody na płycie, aby korzystać tylko z połowy czyli 2 pól grzewczych to nie przekroczy max. 3600 W czyli przy 16A zabezpieczeniu za licznikiem i przekroju kabla 2,5 mm2 pozwoli na bezpieczne korzystanie do czasu przyłącza 3-fazowego. Zgadza się?
  • Poziom 33  
    Jeżeli będzie się korzystać "z głową" to będzie dobrze. W szczególności nie należy używać funkcji BOOST. Sprawdź jeszcze w instrukcji czy nie ma możliwości programowego ograniczenia mocy maksymalnej pobieranej przez płytę (ponoć niektóre modele mają taką możliwość).
  • Poziom 10  
    Przeorałem całą instrukcję i niestety nie ma możliwości programowej. Zadzwoniłem na infolinię Samsunga, ale gość nie odpowiedział na moje pytanie, tylko pokierował mnie do ich serwisantów z zapytaniem. Wiem, że niektóre płyty posiadają zabezpieczenia, które przy podpięciu do 230V nie pozwalają na wykorzystanie pełnej mocy. Jak uzyskam odpowiedź od serwisantów Samsunga to napiszę czy taka opcja istnieje. W każdym bądź razie, bardzo dziękuję za podane informację.
  • Poziom 16  
    isek napisał:
    Przeorałem całą instrukcję i niestety nie ma możliwości programowej. Zadzwoniłem na infolinię Samsunga, ale gość nie odpowiedział na moje pytanie, tylko pokierował mnie do ich serwisantów z zapytaniem. Wiem, że niektóre płyty posiadają zabezpieczenia, które przy podpięciu do 230V nie pozwalają na wykorzystanie pełnej mocy. Jak uzyskam odpowiedź od serwisantów Samsunga to napiszę czy taka opcja istnieje. W każdym bądź razie, bardzo dziękuję za podane informację.

Przekroczenie mocy 3.6 kW jest praktycznie niemożliwe.
    Pozwoli ona na gotowanie na 3 polach na 80% mocy.
    Boostera używa się tylko do czajnika, innego zastosowania u siebie nie widzę.
    Używałem na patelni do naleśników to mi się wygieła...
  • Poziom 39  
    isek napisał:
    No i to mnie martwi najbardziej, ale jeżeli rozdzielić obwody na płycie, aby korzystać tylko z połowy czyli 2 pól grzewczych to nie przekroczy max. 3600 W czyli przy 16A

Nie musisz nic dzielić.
    Wystarczy ustawić regulatory (pokretła).
    Będziesz korzystał z 4 pól jednocześnie.

Płyta indukcyjna ma dużą sprawność.
    michalprezes1 napisał:
    Przekroczenie mocy 3.6 kW jest praktycznie niemożliwe.

michalprezes1 napisał:
    Pozwoli ona na gotowanie na 3 polach na 80% mocy.
    Nie ma co gotować aż z taką mocą.
    Musiałyby być ogromne "gary"
  • Poziom 42  
    Hej hej, panowie. czytać.

isek napisał:
    Zaznaczę, że nie ma w domu jeszcze siły.

isek napisał:
    wykorzystanie przewodu np. 5x2.5 mm2 jako dwóch osobnych obwodów, zabezpieczonymi 2x16A,

Czyli mamy jedną fazę w zasilaniu ale dwa obwody. Tylko połączenie z rysunku nr 3 bo dwa obwody to dwa przewody L i dwa adekwatne przewody N. Oraz oczywiście PE. Wtedy na każdą stronę płyty pracuje jedno zabezpieczenie 16A i o ile przydział mocy pozwoli to nie ograniczymy parametrów płyty.

Tylko nie do końca prawidłowo bo nie znajdziemy przewodu 5x2,5 żeby miał dwa niebieskie jako N.
  • Poziom 16  
    kortyleski napisał:

Tylko nie do końca prawidłowo bo nie znajdziemy przewodu 5x2,5 żeby miał dwa niebieskie jako N.

Ale po co Ci kabel 2x niebieskie? Mostkujesz 2x zero z indukcji i podpinasz pod niebieski kabel. Fazy ewentualnie rozdzielasz jak chcesz podpiąć pod 2x230v, ale nie ma sensu, bo tej mocy nie wykorzystasz. Chyba, że nie masz ciepłej wody w domu i chcesz się wykąpać to wtedy ma to sens.
    Mastercook np. ma dziwne oznaczenie, bo:
    niebieski i brązowy = zero
    siwy i czarny = faza
  • Poziom 42  
    michalprezes1 napisał:
    Ale po co Ci kabel 2x niebieskie? Mostkujesz 2x zero z indukcji i podpinasz pod niebieski kabel.

Przypominam, przekrój 5x2,5. Dwa obwody po 16A i jak gospodyni rzeczywiście zapragnie skorzystać z pełnej mocy czterech pól to przewodem neutralnym ( a nie żadnym zerem) popłynie 32A.
  • Poziom 39  
    kortyleski napisał:
    jak gospodyni rzeczywiście zapragnie skorzystać z pełnej mocy czterech pól to przewodem neutralnym ( a nie żadnym zerem) popłynie 32A.
    Nie zpragnie, bo potrawy wyparują lub się przypalą.
    Maksymalną moc płyty należy taktować jako możliwość elastycznego używania palników.
    Zastosowanie dużego palnika nie oznaczać konieczności użycia dużej mocy.
    Może być zajęty przez garnek o dużej średnicy dna.
    Zauważcie, że pola na płycie indukcyjnej mają rozmiary.

Blok 22 piętrowy. Gazu nie ma.
    Każdy może mieć 3 fazy.
    Instalacje 3-fazowe nie są powszechne.
  • Poziom 10  
    kortyleski napisał:
    michalprezes1 napisał:
    Ale po co Ci kabel 2x niebieskie? Mostkujesz 2x zero z indukcji i podpinasz pod niebieski kabel.

Przypominam, przekrój 5x2,5. Dwa obwody po 16A i jak gospodyni rzeczywiście zapragnie skorzystać z pełnej mocy czterech pól to przewodem neutralnym ( a nie żadnym zerem) popłynie 32A.

Nie pójdzie bo płyta na to nie pozwoli, aby na 2x230V poszła pełna moc. I tak jak pisałem, oraz myślałem - można podpiąć płytę według schematu nr.3 i nie ma żadnych przeciwwskazań. Jedynie nie będzie działać BOOSTER. Ponadto tak jak myślałem płyta podzielona jest na dwie sekcje - prawą i lewą stronę. Tak więc Panowie, jeżeli nie mamy siły jeszcze a mamy już położony przewód 5x2.5 mm2 wskazane jest podłączenie według schematu numer 3 ze względu na to że nie obciążamy przewodu jak na schemacie numer 1. Jednak jeżeli chcemy korzystać z pełnych parametrów płyty i z funkcji BOOSTER podpinamy pod siłę.
  • Poziom 42  
    isek napisał:
    Nie pójdzie bo płyta na to nie pozwoli, aby na 2x230V poszła pełna moc

Niby dlaczego?

isek napisał:
    Jednak jeżeli chcemy korzystać z pełnych parametrów płyty i z funkcji BOOSTER podpinamy pod siłę.

A co to za siła? Magiczna?
    Kto ci bzdur znowu naopowiadał? Tą płytę w określonych warunkach można podpiąć po prostu pod 230V i wszystkie funkcje mają działać.
  • Poziom 10  
    kortyleski napisał:
    isek napisał:
    Nie pójdzie bo płyta na to nie pozwoli, aby na 2x230V poszła pełna moc

Niby dlaczego?
    A to dlatego, że sterownik nie pozwoli uruchomić 4 pól z pełną mocą przy takim podpięciu. Właśnie dlatego.

isek napisał:
    Jednak jeżeli chcemy korzystać z pełnych parametrów płyty i z funkcji BOOSTER podpinamy pod siłę.

A co to za siła? Magiczna?
    Nie wiesz co to siła? A może potrzeba pisać i rozpisywać się pełnymi regułkami?
    Kto ci bzdur znowu naopowiadał? Tą płytę w określonych warunkach można podpiąć po prostu pod 230V i wszystkie funkcje mają działać.

Ręce opadają. A jakież to są określone warunki? I nie będą wszystkie opcje działać na 230V bo mam, jest podpięta i nie działa opcja BOSSTER a moc jest ograniczona. Więc jeżeli nabijasz posty zadając pytania, to po prostu odpuść. A jak nie masz o danym modelu pojęcia to nie odpisuj bo siejesz zamęt. Pozdrawiam.
    P.S. Nie wniosłeś do tematu nic poza KRYTYKĄ i to w dodatku mało konstruktywną.
  • Poziom 16  
    isek napisał:

Ręce opadają. A jakież to są określone warunki? I nie będą wszystkie opcje działać na 230V bo mam, jest podpięta i nie działa opcja BOSSTER a moc jest ograniczona. Więc jeżeli nabijasz posty zadając pytania, to po prostu odpuść. A jak nie masz o danym modelu pojęcia to nie odpisuj bo siejesz zamęt. Pozdrawiam.

Dlaczego booster nie będzie działać? Przecież to logiczne jak np. na prawym module ustawisz 2 garnki i ustawisz boostera na obu polach to na jednym polu zbije moc do poziomu 2-3, ewentualnie na obu będzie ikonka boostera, ale będzie grzała tak naprawdę poziomem mocy 7 na obu polach. To jest logiczne, że na jedną stronę uzyskasz maks 16 amper, 3,7kW. Booster często w samsungu ma 3kW. I nie ważne czy masz 2 fazy czy jedną. Tam są oddzielne zasilania na moduły (lewy/prawy). Jak na 1 fazie ustawisz garnki po obu stronach i uruchomisz boostera to wybije korki.
  • Poziom 10  
    michalprezes1 napisał:
    isek napisał:

Dlaczego booster nie będzie działać? Przecież to logiczne jak np. na prawym module ustawisz 2 garnki i ustawisz boostera na obu polach to na jednym polu zbije moc do poziomu 2-3, ewentualnie na obu będzie ikonka boostera, ale będzie grzała tak naprawdę poziomem mocy 7 na obu polach. To jest logiczne, że na jedną stronę uzyskasz maks 16 amper, 3,7kW. Booster często w samsungu ma 3kW. I nie ważne czy masz 2 fazy czy jedną. Tam są oddzielne zasilania na moduły (lewy/prawy). Jak na 1 fazie ustawisz garnki po obu stronach i uruchomisz boostera to wybije korki.

Dokładnie. Piękna odpowiedź. Na 1 fazie przeważnie zabezpieczenie przedlicznikowe to 25A. Można podnieść do 40A ale czy to ma sens? Nie. Dlatego lepiej wystąpić o 3 fazy do dostawcy i na każdą fazę idzie po 25A. Co nam to daje? To że dwie fazy dajemy na płytę i nie musimy się martwić że podczas świąt będzie wybijac nadprądowych. Dlatego między innymi zalecane jest podpięcie pod siłę. Mi chodziło na początku tego posta czy można spokojnie podpiąć pod jedną fazę według schematu nr. 3 ale temat się rozwinął zbyt mocno. Po konsultacji z technikami Samsunga napisalem to co mi przekazano że jeżeli jest jedną faza najlepiej rozbić na dwa bezpieczniki i rozdzielić jedną linię na dwie, czyli jeden moduł na jeden bezpiecznik,m. Wtedy nie potrzebujemy przekroju kabla 4 mm2 a 2,5 mm2. I tyle. To dla osób które nie mają jeszcze siły A posiadają już kable 5x2.5 mm2.