Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hiperakumulatory, fitogórnictwo, fitooczyszczanie.

cuuube 28 Dec 2019 01:00 2280 5
  • Temat niekoniecznie powiązany bezpośrednio z elektroniką, jednak jako "newsy" są tu podobne - bez związku. Jeśli nadaje się do przeniesienia, to proszę robić co należy.

Szukając czegoś ciekawego w telewizji trafiłem na program o hiperakumulatorach - czyli roślinach zdolnych do gromadzenia dużych ilości metali ciężkich w tym ziem rzadkich, nikiel, krzem, pallad, platynę i inne...

Niestety nie oglądałem od początku, krótki trailer poniżej.

Link
    W dokumenciejest również wzmianka o Polsce.

Link

Drzewo, o którym mowa w linku zawierające 25% niklu w sokach to Pycnandra acuminata, po spaleniu uzyskano 5 kg popiołu, z którego odzyskano 1 kg pierwiastka. Drzewa te są w stanie gromadzić do 4 proc. niklu w swoich liściach, co przekłada się na ponad 300 kg niklu na hektar rocznie.

Link

Nagrałem ostatnie 15 minut programu jednak jest zbyt duży by tu dodać...

Mowa była jeszcze o roślinie z Afryki południowej Berkheya coddii gromadzącej oprócz kilku procent niklu w liściach, również kobalt, platynę i pallad... wkrótce mają się odbyć testy polowe, cokolwiek to znaczy.
    Polacy również się nią interesowali.

Link

Smogliczka pochłania nikiel, kobalt i magnez.

Rzeżusznik Hallera gromadzi kadm (od 100 do 500 razy większe stężenia metali w swoich częściach nadziemnych niż przeciętne rośliny).

Link

Mały zbiór...

Link

W Albanii zarabia się już na uprawie roślin niklowych - gorczyca sarepska, jeśli ktoś lubi to smacznego... mnie się zdarza dodać tu i ówdzie.

Badane są również bakterie pomagające zwiększyć absorpcję pierwiastków.

Co myślicie? Coś z tego będzie, czy to kapiszon?

Cool! Ranking DIY
    About Author
    cuuube
    Level 29  
    Has specialization in: Nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem.
    cuuube wrote 1679 posts with rating 212, helped 36 times. Live in city Wiry. Been with us since 2009 year.
    User removed account
    Level 1  
    Phaeton
    Level 17  
    Traktowałbym to jako ciekawostkę, bo w ten sposób można wykorzystać tylko to co jest w zasięgu korzeni roślin, czyli zaledwie cienką warstewkę gleby. Bardziej mnie przekonuje wykorzystanie bakterii do koncentracji metali z roztworów z podziemnego wypłukiwania złóż typu "in situ leaching". Chociaż i tu odpowiednie żywice jonowymienne wygrywaja. Japończycy testowali ekstrakcję uranu z morskiej wody w ten sposób a ocenia się że zawartość uranu w wodzie morskiej to 4 miliardy ton.
    cuuube
    Level 29  
    Zależy co rozumiesz przez cienką warstwę? Prace toczą się nad systemami korzeniowymi roślin - zdjęcie poniżej.
    System korzeniowy drzewa Pycnandra acuminata jest głębszy. Oczywiście to nie to samo co prawdziwe kopalnie, jednak ideą tej technologii jest oczyszczanie powierzchniowe.
    Z takiego drzewa są w stanie, jak deklarują uzyskać 300 kg Ni z hektara rocznie, a cena na giełdzie to 14 000 $. 10 lat temu 24 000 $.

Hiperakumulatory, fitogórnictwo, fitooczyszczanie.