Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler Pieca CO na Raspberry

28 Gru 2019 12:56 243 6
  • Poziom 2  
    Witam, chciałbym prosić o porady. Planuję stworzyć własny sterownik do pieca CO opartym na malince i o ile napisanie odpowiedniego oprogramowania nie będzie dla mnie problemem, to o tyle podłączenie wszystkiego może sprawić mi trudności. Patrzyłem na aktualny sterownik i wygląda to tak że jest komputerek, wychodzi od niego 2x zasilanie do dmuchawy i pompy (swoją drogą przypomina to bardzo zasilanie ATX takie jak do komputerów), czujnik temperatury przy rurze i zasilanie komputerka. No więc tu jest pytanie co bym musiał kupić i zrobić aby wykonać coś podobnego? Zakładam że potrzebuję do tego jakiś czujnik temperatury (kto by pomyślał XD), i 2 przekaźniki ale nie jestem pewien. Dodam że z raspberry nie miałem zbytnio doczynienia i bardziej pasjonuje się informatyka niż elektronika dlatego z góry dziękuję za pomoc :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    A jak się Pi zawiesi i będzie podawać cały czas paliwo i dmuchać?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Nieee, on ma tylko kontrolować pracę dmuchawy i pompy w zależności od temperatury, tzn po osiągnięciu pewnych temperatur albo włącza albo wyłącza
  • Poziom 17  
    Zwykle sterowniki mają też zabezpieczenie na termostacie bimetalowym, gdyby się np. styki w przekaźniku skleiły i wentylator rozdmuchał wsad do wysokiej temperatury, to odcina zasilanie. Były chyba nawet w DIY takie urządzenia na RPi.
  • Poziom 2  
    Właśnie problem jest też to że jest to pomieszczenie w którym się nieźle kurzy, musiałbym też ogarnąć jakąś szczelna obudowę na malinke, ale z tego co piszecie to lepiej się nie zabierać za takie coś??
  • Poziom 17  
    Zrobisz jak będziesz chciał, to twój czas. Zajrzyj do DIY, są tam co najmniej dwa sterowniki do CO na RPi, może będziesz miał gotowca. Miej tylko na uwadze, że kocioł jak się rozpędzi to potencjalnie mocno niebezpieczna rzecz.
  • Poziom 26  
    Fibur napisał:
    Nieee, on ma tylko kontrolować pracę dmuchawy i pompy w zależności od temperatury, tzn po osiągnięciu pewnych temperatur albo włącza albo wyłącza

Brzmi jak robota dla mikrokontrolera, a nie dla całego systemu operacyjnego :) pamiętaj, KISS