Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Twórcy systemu GPS nagrodzeni przez królową Elżbietę

ghost666 28 Gru 2019 15:47 762 1
 • Twórcy systemu GPS nagrodzeni przez królową Elżbietę
  Czterech inżynierów, którzy stworzyli globalny system nawigacji satelitarnej (GPS), otrzymało niedawno Nagrodę Królowej Elżbiety za inżynierię - prestiżowe wyróżnienie z nagrodą w wysokości miliona funtów. Nagroda wręczona została przez księcia Karola podczas ceremonii w Pałacu Buckingham.

  Jego Królewska Wysokość Książę Walii wręczył nagrodę dr Bradfordowi Parkinsonowi, Hugo Fruehauf, Richardowi Schwartzowi i Annie Marie Spilker, która przyjęła nagrodę w imieniu swojego zmarłego męża, profesora Jamesa Spilkera. Nagroda została przyznana za "stworzenie pierwszego prawdziwie globalnego satelitarnego systemu pozycjonowania".

  Doktor Bradford Parkinson - często uważany za ojca GPS - opracował, zaprojektował i przetestował ten system. Hugo Fruehauf opracował bardzo dokładny, zminiaturyzowany zegar atomowy, fundamentalny element systemu. Richard Schwartz skonstruował satelitę zaprojektowanego tak, aby był odporny na intensywne promieniowanie w przestrzeni kosmicznej, a jego żywotność okazała się trzy razy większa niż oczekiwano. Śp. profesor James Spilker był głównym projektantem sygnału dla cywilnego GPS i wraz ze swoim zespołem w Stanford Telecommunications zbudował pierwszy odbiornik, który przetwarzał sygnały satelitarne systemu.

  System GPS łączy w sobie konstelację co najmniej 24 satelitów na orbicie ze stacjami naziemnymi i urządzeniami odbiorczymi. Każdy satelita nadaje sygnał radiowy zawierający jego lokalizację i czas z niezwykle dokładnego zegara atomowego na pokładzie. Odbiorniki GPS potrzebują sygnałów z co najmniej czterech satelitów, aby określić ich pozycję i prędkość. Mierzą one opóźnienie czasowe w każdym sygnale, aby obliczyć odległość do każdego satelity, a następnie wykorzystują te informacje do ustalenia położenia odbiornika na ziemi.

  Uważa się, że na całym świecie około 4 miliardy ludzi korzysta z GPS. Przy zaledwie dwóch dolarach za odbiornik, GPS zapewnia dostępną usługę i narzędzie, które można zintegrować z dowolnymi aplikacjami. Proste aplikacje na smartfony mogą śledzić ruch, samobieżne ciągniki mogą optymalizować zbiory, a drużyny sportowe mogą poprawić swoje osiągi. Nowe zastosowania GPS cały czas rewolucjonizują świat, a ich roczna wartość szacowana jest na ok. 80 miliardów dolarów w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

  Lord Browne, prezes Queen Elizabeth Prize for Engineering Foundation, powiedział: "Tegoroczni laureaci pokazali, że inżynieria sprawia, że ??coś się dzieje. Za pomocą pierwszego globalnego satelitarnego systemu pozycjonowania stworzyli oni system, który zapewnia bezpłatne, natychmiastowe i dokładne informacje o pozycji i czasie w dowolnym miejscu na świecie. Dzisiejsze systemy transakcyjne o wysokiej szybkości działania, sieci telekomunikacyjne i elektryczne są zbudowane wokół GPS. Będziemy wykorzystywać go także w systemach dostawczych dronów, samochodach autonomicznych i przyszłych rozwiązaniach do monitorowania klimatu".

  ?Honorując zwycięzców w 2019 roku mamy nadzieję zainspirować kolejne pokolenie inżynierów do dalszego przesuwania granic tego co możliwe".

  Źródła:
  Link
  https://www.eetimes.com/gps-inventors-receive-top-engineering-prize-at-the-palace/#

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9501 postów o ocenie 7547, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Erbit
  Poziom 36  
  Zapominamy, że to co powszechne to często duże osiągnięcie, które przyjmujemy jako coś oczywistego nie zdając sobie sprawy z pracy jaką inni musieli wykonać byśmy w tak oczywisty sposób mogli z tego korzystać.